Çağlayan'da avukatlara Gezi müdahalesi

Çağlayan'da avukatlara Gezi müdahalesi
Çağlayan'da avukatlara Gezi müdahalesi

Avukat İsmail Demirci, gözaltına alınan avukatlar arasında

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın içinde toplanan bir grup avukat 'Gezi Parkı Protestosu'na başladığı anda çevik kuvvet polisinin müdahalesi geldi. Müdahalenin ardından 49 avukat gözaltına alındı. Avukatlar akşam saatlerinde bırakıldı
Haber: FATİH YAĞMUR - fatih.yagmur@radikal.com.tr / Arşivi

Kalkanlı polisler protestocu avukatları zor kullanarak adliye dışına çıkardı. Sert müdahalede bulunan çevik kuvvet ekipleri, adliye içerisindeki avukatları dışarıda bulunan polis otobüslerine bindirerek gözaltına aldı. Gözaltı sayısı kesinlik kazanmadı ancak onlarca avukat gözaltına alındı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı üçüncü kez avukatların Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylara ilişkin protestosuna sahne oldu.

Adliyenin ana avlusunda, adaleti temsil eden "Themis" heykellerinin bulunduğu alanda toplanan yaklaşık 30 avukat, burada Taksim Gezi Parkı gösterilerinde polisin müdahalesini ve yaşananları protesto etmek için alkışlı protestoya başladı. Daha önce yapılan iki protestonun aksine katılım azdı ancak bu sefer olaylar büyüdü. Avukatlar “Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları attı. Ancak önce adliyedeki özel güvenlik görevleri avukatların etrafını sarmaya başladı. Daha sonra da Çevik Kuvvet, kalkanlarıyla adliyenin içine girdi. Çevik Kuvvet’in adliyeye girmesiyle tepkiler büyüdü. Adliyenin balkonlarında toplananlar “Polis dışarı!" sloganları atmaya başladı. Meydandaki avukatlarla polis arasında itiş kakış yaşandı. Çevik Kuvvet, kalkanlarıyla avukatları dışarı doğru itmeye başladı. Avukatlar ise polise direndi. Güvenlik görevlileri de X-Ray cihazlarının yanındaki masalarla barikat kurdu. Bunun üzerine avukatlar masalara vurarak tepki göstermeye başladı. Bunun üzerine özel güvenlik de, masaları yan yatırarak arkalarına geçti ve avukatların masaların arkasına geçmesini engelledi. Çevik Kuvvet, avukatları kalkanlarıyla adliye dışına doğru itmeye devam etti. Avukatlarla polisler arasında uzun süre arbede yaşandı. Bazı avukatlar itiş kakış sırasında yere düştü. Bu sırada iki avukat da gözaltına alındı. Bunun üzerine adliyenin karakolunun önünde yaklaşık 100 kişilik avukat grubu beklemeye başladı. Gözaltına alınan meslektaşlarının serbest bırakılmasını isteyen avukatlar “Polis dışarı, Savcı nerede?" diye bağırmaya başladı.

'GAZETECİLER DE GÖZALTINA ALINDI'

Adliyede ise, eylem yapanlar hakkında işlem yapılacağı ve gözaltına alınacakları yönünde anons yapıldı. Çevik Kuvvet de avukatları dışarı çıkardıktan sonra adliyenin önünde kalkanlarıyla barikat kurdu. Ardından polis adliye içerisinde bulunan avukatlara sert müdahalede bulunarak adliye dışında bulunan polis otobüslerine bindirdi. Onlarca avukat gözaltına alındı. Gözaltı işlemleri sırasında bazı gazeteciler de gözaltına alındı. Gözaltına alınan gazeteciler daha sonra serbest bırakıldı.

 

AVUKATLAR SERBEST BIRAKILDI

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda “Gezi Parkı" protestosu sırasında gözaltına alınan 49 avukat serbest bırakıldı. Gözaltına alındıktan sonra önce Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne getirilen 49 avukat, araçlardan indirilmeden kimlik tespitleri yapılarak Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Sağlık kontrolünden geçirilen avukatlar daha sonra serbest bırakıldı.