Cahiliye dönemi!

Cahiliye dönemi!
Cahiliye dönemi!
Ağrı'daki Kutlu Doğum Haftası'nda etkinliğinde bir kız çocuğu 10 dakika boyunca kumun için gömülerek tutuldu!

AĞRI - Mustazaflar Cemiyeti ve Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından stadyumda düzenlenen Kutlu Doğum Haftası'nda etkinliğinde, sahnelenen tiyatro oyunuyla, İslamiyet öncesi cahiliye devrinde kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesi canlandırıldı.

Kent merkezindeki Vali Lütfi Yiğenoğlu Stadyumu'nda dün saat 13.00'te başlayan ve 4 saat süren Kutlu Doğum Haftası etkinliğini yaklaşık 10 bin kişi izledi. Kadın ve erkeklerin ayrı ayrı oturduğu etkinliği Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Erhan Güler sundu. Kuran-ı Kerim'in ardından Vahdet İlahi grubu Mevlit okudu. Programın sonlarına doğru sahneye çıkan Rehber-Der tiyatro grubu, Hazreti Muhammed döneminden önceki cahiliye devrinde kızların diri diri toprağa gömülmesini canlandırdı.

Oyunda Gazi İlköğretim Okulu 2'nci sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Hatice Türkmen, rol gereği babası tarafından elinden tutularak stadyumun ortasına götürüldü. Baba, binlerce izleyicinin önünde kızını stadın ortasında bir çadırın üzerine dökülen iki çuval kadar kumun içine gömdü. Küçük kızın dışarıda kalan başı ve elleri siyah çarşafla örtüldü. Yaklaşık 10 dakika kadar kumun içinde kalan kızı izleyenler, gözyaşlarını tutamadı. Babası tarafından kuma gömülen Hatice Türkmen bunun bir oyun olması nedeniyle hiç korkmadığını söyledi. İki sahnelik tiyatro gösterisinin ardından program dua edilmesinin ardından son buldu. (dha/ Asef ULAŞ)


  ETİKETLER:

  Ağrı

  ,

  Kur'an-ı Kerim

  ,

  Oyun

  ,

  Kız

  ,

  Kadın

  ,

  kent

  http://www.radikal.com.tr/1131501113150130

  YORUMLAR
  (30 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yorumlarda kaçırılan.. - begmers

  belki iyi belki kötü niyetli bir oyun bu elbette kent stadyumunda cübbeyle yapılmış bir gösteri ve ağrı zihniyeti cok iyi niyetli gelmiyor yinede önemli olan 8 yaşında bir kız cocugunun oyunda olsa kendini kuma gömülürek öldürülme düşüncesinde bu oyuna ortak olması.O yaşta o kızın yerinde olmak istemezdim.

  Türkiyenin tek bir kurtuluşu var - muhammedaliclay

  O'da Arap ve ortadoğu kültürünün ülkemizden kökünü kazımak,yoksa çok geç olacak ve yazık olacak ülkeye.

  infazcılar - Efendisiz65

  kim bu hüdapar-mustazaflar biliyormusunuz sayın okurlar? şu bir ara insanları domuzbağlarıyla boğanlar, enselerine kurşun sıkanlar, hatta diri diri gömenler vardı ya işte bunlar o infaz takımı şu safsata programı düzenleyen sözümona insanların diri diri gömülmesine karşı çıkan çevre yani. bir ara onlar iyi gömüyordu ama. tabi onların ki mübah din-allah için yapıyorlar. sizinle bırakın aynı dini aynı havayı tenefüs etmek bile rahatsızlık verici. ama merak etmeyin sesizin kürdistanda yüksek çıkmayacak, millet sizin ne olduğunuzu çok iyi bilior. dilediği kadar devlet size yatırım yapsın, hikaye...

  BAŞLIK HABERİ İLE ANLATILMAK İSTENEN FARKLI - m.rozbilen

  Başlığa bakıldığında gerçekten bir kız çocuğunun kuma gömülüp adeta infaz edildiği şeklinde yansıtılmış.Oysa haberi okuyunca gerçek anlaşılmaktadır.Cahiliye döneminin kötü bir geleneği resmediliyor.Bunun neresi kötü,anlayamıyorum.Peygamber efendimizin kız çocuklarını diri diri kuma gömmeyi yasakladığı anlatılmak istenmiştir.Hepsi bu.Bazı yorumcuların anlamadan balıklama daldıkları görülüyor.Teessürlerimi bildiririm.

  yalancılar... - feylesof ercan

  o sözde tiyatroyu yapanlar varya... onlar 1990 lı yıllar boyunca insanları canlı canlı allahu ekber diyerek tek el silahla öldürüyorlardı. onlar baltalarla imam doğradılar. onlar domuz bağlarıyla insanları toprağa göndüler. cahiliye dönemi onların beyinlerinde bakmayın peygamberin ismiyle maske taktıklarına... yalan söylüyorlar ilk firsatta tekrar satırlarına ellerine alırlar. tabi ağrı halkı saf saf kutlu doğuma etkinliğine gidiyorlar. sizin gömdükleriniz binler geçti...

  ya İslâm'dan sonrası? - Pe@ce

  Peki İslâmiyet geldikten sonra vahşet durdu mu? Ha şeriat kanunları gereği recm cezazıyla taşlayarak öldürmüşsün ha diri diri toprağa gömmüşsün; sonuç olarak kadına görülen hikmette bir fark var mı? Türkiye'de her yıl kaç tane kadın töre cinayetleri ya da aile içi şiddete maruz kalıp can veriyor? Övdüğünüz, övündüğünüz, "güzel ahlâk dini" dediğiniz İslâm bu mu? Yok, teşekkür edeyim, ben hiç almayayım.

  KENDİLERİNİ KANDIRIYORLAR - Selimserincan

  Yalancılıkları şuradan belli ki;hem islamiyet öncesinde insanlar kız çocuklarını gömerlerdi derler,hem de her sahabe bilmem kaç kadınla evliydi derler.Nereden geldi o halde o hatunlar.Kızarı islamiyet öncesi canlı canlı toprağa gömen yok.Hayvanlar bile yavruları için canlarını verirler.Bu canlıların doğasında var.Asıl kadını köleleştiren islamiyettir.Bir erkeğin dört kadınla evlenebilmesi,istediği an onları boşayabilmesi kadınlar için kölelik değil mi? Mirasın iki pay erkek evlada,bir pay kız evlada düşmesi kölelik değil mi?Çok kıymetini bildikleri şeriatla yönetilen Suudi Arabistan'da hâlâ kadının oy kullanma hakkı yok ve kadın hala sürücü belgesi alamıyor.Erkeği yanında olmadan sokağa çıkamıyor.Kimler kızları canlı toprağa gömermiş.İslamiyet erkek dinidir.Hayal ettikleri cennette bile erkek başına 70 huri düşermiş.Kendilerine adam gibi objektif bakabilseler utanırlar hallerinden ama nerdee.İslamiyet gözlerini kör etmiş.Müslümanlara sesleniyorum.Objektif bir şekilde inandığınız dini bir araştırın.