Çakıcı: Dışarıda MİT için çalıştım

Adil Öngen'in aracının kurşunlanması davasında, 'Fransa'dan izin gelene dek susacağını' belirten Alaattin Çakıcı, "Dışarıda devlete çalıştım, piyon oldum, artık konuşacağım" dedi.

İSTANBUL - Borsacı Adil Öngen'in aracının kurşunlanmasıyla ilgili davada hâkim karşısına çıkan Alaattin Çakıcı, Yargıtay ve MİT'le ilişkileri hakkında açıklamalar yaptı. Yurtdışında devlet adına çalıştığını öne süren Çakıcı, eski Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın da 'Alevi' olduğu için hedef seçildiğini iddia ederek, "Yargıtay'dan bilgi aldıysam oğlum kurşunlara gelsin" dedi.
İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nden getirilen Çakıcı ile avukatları katıldı. Mahkeme başkanının mesleğini sorması üzerine Çakıcı 'demir tüccarı' olduğunu söyledi. Duruşmada daha sonra söz alan Çakıcı şöyle konuştu:
Kozinoğlu'na kızdı
Gönüllü taşeron: Devletin varlığı hanımımın, oğlumun namusundan daha değerli. Son günlerde gazetelerden birisi, Cumhurbaşkanı sayın Sezer'e suikast tehdidinden bahsediyor. Asla kimseye ihbar mektubunda bulunmadım. Bu ülkede 1998'den sonra devlet taşeron kullanmayacaktı. Ben hayatım boyunca hep gönüllü oldum. Sulukuleli Nuri ve Vedat diye iki kardeş var. Güya ben onları şikâyet etmişim. Onlar zurnanın son deliği. Ama bu arada bir kurum kendisini kurtarmak için, 'Alaattin Çakıcı'ya gittik' diyor. Teşkilata boynum kıldan ince. Ama teşkilattaki görevli beni ispiyoncu yerine soktu. Elbiselerin en şereflisini giyen, kişiliği erozyona uğrayan Kaşif Kozinoğlu, benim için 'Eeşek kaçtı, o i...den ben alacağımı aldım' diyor. Resmi sıfat taşıyan devlet görevlisinin 'onun bunun çocuğu' gibi değil, adam gibi konuşması gerekir.
Derin devlet lazım: Gelişmiş ülkelerde sokakta yürürken bile insanın dizlerinin bağı çözülüyor. Neden taşeron kullanıyorlar, anlıyor musun? Çünkü orada yakalanırsan 30 yıl cezası var. Fransa İçişleri Bakanlığı beni üç defa çağırdı ve sadece altı cümle söyledim. Avusturya'da polis 15 defa geldi beni sıkıştırdı. En demokratik ve gelişmiş ülkelerde bile derin devlet vardır ve olması gerekir. Ama bizdekilerin cılkı çıkmış.
Özkaya'nın suçu Alevi olmak: Eski Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya Alevi olduğu için onuruyla oynandı. İnsanlar Kürt, Alevi olabilir. Özkaya'nın tek suçu dostlarını seçememesiydi. Süha Hakkı Şen kim? Sen onunla arkadaşlık yapıyorsun. Allah şahit, Yargıtay Başkanı'ndan bilgi aldıysam oğlum kurşunlara gelsin. Ben avukatımdan bilgi aldım.
Davayla ilgili konuşmadı: (Mahkeme başkanının Adil Öngen'in yaralanmasıyla ilgili sorusu üzerine) Öngen'in yaralanması ile ilgili dava kapsamında, Fransız adli makamlarından yargılanmaya ilişkin izin gelene kadar susma hakkımı kullanacağım.
Avukatını savundu
Alaattin Çakıcı, 68'liler Vakfı üyelerinden ve Deniz Gezmiş'in arkadaşı olan avukat Bozkurt Nuhoğlu'nun kendisini savunmasına yöneltilen eleştiriler konusunda şunları söyledi:
"Bozkurt Nuhoğlu benim hemşerimdir. Ben nasıl 1980 öncesinde kalmıyorsam, sayın Nuhoğlu gibi geçmişi şerefli bir adama elimi verip, o da bana elini veriyorsa bundan şeref duyarım. Benden ne komünist, ne de faşist olur. Bozkurt Nuhoğlu'ndan da faşist olmaz. Ben Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda Türk milliyetçiliğini savunuyorum.
Cüzamlı değilim
Sayın Bozkurt Nuhoğlu da solcu Kemalist. Bizi bir çizgiye getiren devletin üniter yapısı ve milletin ulusal birliği. Basın-yayın organlarında 'sosyalizmi savunan bir kişi nasıl olur da Alaattin Çakıcı'yı savunur' diyorlar. Ben cüzamlı bir insan değilim ki."


    http://www.radikal.com.tr/7345197345190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.