Çakıcı geldi hapse konuldu

Avusturya'da yakalandıktan sonra Türkiye'ye iadesine karar verilen Alaattin Çakıcı, dün cezaevine konuldu. Çakıcı hakkında altı ayrı davada gıyabi tutuklama kararı bulunuyor.

İSTANBUL - Daha önce kaçtığı Fransa'da yakalanıp Türkiye'ye gönderilen Alaattin Çakıcı, dün de firardayken ele geçirildiği Avusturya'dan iade edildi. Hakkında altı gıyabi tutuklama kararı olan Çakıcı, kararların verildiği adliyelerde bu suçlamalar yüzüne okunduktan sonra tutuklandı.
Çakıcı, Karagümrük Spor Kulübü baskını davasında aldığı üç yıl dört aylık hapis cezası Yargıtay'da onandıktan sonra yurtdışına kaçmıştı. Temmuz ayından beri Avusturya'da tutuklu bulunan Çakıcı, Viyana Eyalet Mahkemesi'nin iadesini kararlaştırmasının ardından dün Türkiye'ye getirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı'ndan üç kişilik ekiple birlikte Çakıcı'nın da içinde olduğu THY'nin tarifeli uçağı, saat 13.30 sıralarında Atatürk Havalimanı'na indi.
Çakıcı'yı getiren 'Boeing 737' tipi 'Bergama' adlı uçağın körüğe yanaşmasının ardından çevrede geniş güvenlik önlemi alındı. Elleri kelepçeli Çakıcı, kollarına giren güvenlik görevlilerinin eşliğinde uçaktan indirilerek 'akrep' adı verilen polis aracına bindirildi ve Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne doğru yola çıkarıldı. Saat 14.10'da adliyeye getirilen Çakıcı, polis kordonu altında sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Adli Tabiplik'e alındı. Ardından da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkarıldı. Burada 'Karagümrük Spor Kulübü Lokali baskını davası' ile yurtdışına kaçışına ilişkin yürütülen soruşturmada hakkında verilen gıyabi tutuklama kararları vicahiye dönüştürüldü.
Çakıcı'nın ikinci durağı ise İstanbul Adliyesi'nin Sultanahmet binası oldu. Burada da Tevfik Ağansoy'un öldürülmesi, Türkbank ihalesine fesat, Adil Öngen'e saldırı ve eski eşi Uğur Kılıç'ın öldürülmesi davalarındaki gıyabi tutukluluğu vicahiye çevrilip Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderildi.
Kaçtı, karıştırdı...
Yargıtay'ın, 7 Nisan'da Çakıcı hakkındaki üç yıl dört aylık hapis cezasını onayıp, bir yıl sekiz aylık cezayı da az bularak bozması, Çakıcı'nın kaçış sürecini başlattı. Yargıtay 1. Dairesi kararı, 21 gün sonra İstanbul Başsavcılığı'na teslim etti. Çakıcı'nın 'karar düzeltme' istemi ise 30 Nisan'da reddedildi. İstanbul Başavcılığı yaklaşık altı buçuk aylık cezasının infazı için 3 Mayıs'ta 'yakalama müzekkeresi' çıkardı. Ancak Çakıcı ortada yoktu. Önce Antalya'ya, ardından da 4 Mayıs'ta bir yatla Rodos'a kaçmıştı. Firarın ardından 'MİT, Emniyet, yargı ve Çakıcı' ilişkileri gündeme geldi. Çakıcı'nın kullandığı pasaportun vize işlemlerinde eski Beşiktaş Kulübü Başkanı Serdar Bilgili'nin imzası olduğu iddia edildi. Beşiktaş menajeri Sinan Engin ile Çakıcı'nın konuşmaları basına yansıdı. Çakıcı, 14 Temmuz'da Avusturya'da yakalandı. Üzerinden eski MİT'çi Faik Meral'in pasaportu çıktı. Çakıcı'nın MİT, Yargıtay ve Emniyet'le ilişkili olduğu iddiaları soruşturuluyor.