Çakıcı operasyonunun ayrıntıları...

Avusturya'da yakalanan organize suç çetesi elebaşı Çakıcı'nın üzerinden çıkan yeşil pasaportun Faik Meral adına düzenlendiği belirlendi.

Avusturya'da yakalanan organize suç çetesi elebaşısı Alaattin Çakıcı'nın üzerinden çıkan yeşil pasaportun Faik Meral adına düzenlendiği tespit edildi.
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri, geçen hafta Alaattin Çakıcı'nın yaptığı bir telefon görüşmesinden hareket ederek, Avusturya'da olduğunu belirlediler. Bunun üzerine Avusturya İçişleri Bakanlığı ile irtibata geçilerek, bu ülkeye bir ekip gönderildi. Yapılan çalışmalar sonucu Çakıcı, dün saat 19.30 sıralarında Graz şehrinde Fransız plakalı bir arabanın içerisinde ele geçirildi. Operasyon sırasında Çakıcı'nın yanında bulunan, Avusturya'da bir lokanta işlettiği bildirilen ve adı açıklanmayan bir Türk vatandaşı da gözaltına alındı.
Alaattin Çakıcı'nın üst araması sırasında bir yeşil pasaport bulundu. Pasaportun Faik Meral adına düzenlendiği tespit edildi. Avusturya Polisi, Alaattin Çakıcı'nın yakalanmasının ardından, Çakıcı'ya ait fotoğraf ve parmak izini İnterpol kanalıyla Türkiye'ye iletti. Parmak izi mukayesesi sonucu, yakalanan kişinin Çakıcı olduğu teyit edildi. Bunun üzerine, İçişleri Bakanlığı Adalet Bakanlığı'na durumu bildirerek, Çakıcı ile ilgili iade işlemlerine başlanılması için Adalet Bakanlığı nezdinde çalışma başlattı.
Çakıcı'nın üzerinden çıkan pasaportun hangi il emniyet müdürlüğünden verildiği ve Faik Meral'in kim olduğuna dair incelemenin devam ettiği kaydedildi.