Çakıcı, 'Pamuk gibi' olmak istiyormuş!

Alaattin Çakıcı, Uludağ'da 1995'te eski eşi Uğur Kılıç'ı öldürttüğü suçlamasıyla yargılandığı Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada...

BURSA - Alaattin Çakıcı, Uludağ'da 1995'te eski eşi Uğur Kılıç'ı öldürttüğü suçlamasıyla yargılandığı Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, yazar Orhan Pamuk korunurken, kendisine sahip çıkılmamasından yakındı. Çakıcı, iddianameden sonra, "Sürekli vatanı ana, devleti de ananın bir kolu gibi kolladım. '30 bin Kürt, 1 milyon Ermeni katledildi' diyen yazar için herkes ayağa kalktı, bizim hakkımızı kimse aramayacak mı?" diye sordu.
Türkiye'de yargılanmaya izin verilip verilmediğinin Fransa'dan sorulmasını isteyen Çakıcı, "İzin gelirse herşeyi doğru söyleyeceğime namus sözü veriyorum" dedi. Savcı, yargılanma önünde engel kalmadığını belirtti, mahkeme heyeti de duruşmanın devamına karar verdi. Bunun üzerine Çakıcı savunmasında şunları söyledi:
"Türkiye'de kötü oyunlar oynanıyor. Yurtdışından küresel patronlar, kapitalist entel solcular, medya patronları ülkeyi ameliyat masasına yatırmış. Oyun içinde yok olacaklar. Bu ülke, geçmişin kirli insanlarıyla mı yönetilecek."
"Yargı bağımsızsa siyaset ona hükmetmemeli. Doğru mu?" diye soran Çakıcı'ya, hâkim Ali Rıza Bir, "Doğru" yanıtını verince, "O zaman Fransa'ya sorun, bu sizin vicdani borcunuz" diye konuştu.
Davadan vareste tutulma talebi mahkeme tarafından kabul edilen Çakıcı duruşma sonrası hâkimden çok konuştuğu ve sesini yükselttiği için özür diledi.


    http://www.radikal.com.tr/7667847667840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.