Çakıcı resmen 'çete reisi'

Karagümrük lokalini kurşunlatan Alaattin Çakıcı'ya 'çete liderliği' suçundan verilen cezayı onaylayan Yargıtay, azmettirmeye verilen cezayı az buldu.

ANKARA - Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Karagümrük Lokali baskını davasında Çakıcı'ya çete kurmak ve yönetmek suçundan verilen üç yıl dört aylık hapis cezasını onayladı. Ancak Çakıcı'ya çete üyelerini azmettirmekten verilen cezayı az bularak bozan Yargıtay, her mağdur için ayrı ceza istedi.
Çakıcı ve 15 sanık hakkında, Ergin kardeşlerle çekişmeleri yüzünden 26 Mart 2000'de Karagümrük Lokali'ne düzenledikleri baskın davasında verilen hapis cezalarıyla ilgili temyiz incelemesi tamamlandı.
Yargıtay 1. Ceza Dairesi, sanıklar Alaattin Çakıcı, Ahmet Çelik, Ömer Koç, Okan Erünal, Cihan Çakıcı, Müştak Çimenci, Erdoğan Öner, Başar Barış Çakıcı, Muradiye Güler, Yakup Çakıcı ve Cem Korkmaz'a, 'çete kurmak ve çete adına faaliyette bulunmak'tan verilen cezaları onaylayarak kesinleştirdi. Üç sanığa 'çeteye yardım-yataklık' suçundan verilen cezalar da onaylanırken, diğer sanıklara verilen kararlar bozuldu.
Daire, sanıklar Alaattin Çakıcı, Çelik, Erünal, Koç, Cihan Çakıcı, Çimenci, Öner ve Başar Barış Çakıcı'nın lokal baskınında 15 mağduru yaralamayla ilgili temyiz incelemesinde, çete liderlerini yıkacak bir içtihata imza attı. Daire, talimatın o tarihte cezaevinde olan Çakıcı tarafından verildiğine dikkat çekerken, azmettirme suçundan yalnızca bir kez (1 yıl 8'er ay hapis) ceza vermesini bozma nedeni yaptı. Alaaddin ve Barış Çakıcı, 'talimat vermek suretiyle yaralamaya azmettirme' suçundan yeniden yargılanacak. Mahkeme bozmaya uyarsa, Çakıcılara toplam 23 yıl ceza verilebilecek.
Alaaddin Çakıcı, yargılandığı İstanbul 1 No'lu DGM tarafından çete kurmak-yönetmek suçundan üç yıl dört ay, 'talimat vererek yaralamaya azmettirmek'ten bir yıl sekiz ay olmak üzere toplam beş yıl hapse mahkûm edilmişti. Çakıcı 29 Kasım 2002'de cezaevinden tahliye edilmişti.