Çakıcı yeniden elde

Hakkındaki hapis cezası kesinleşince, yurtdışına kaçan Alaattin Çakıcı, 2.5 ay sonra yakalandı. Daha önce kırmızı pasaportla kaçan Çakıcı'nın üzerinden bu kez yeşil pasaport çıktı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Hakkındaki hapis cezası kesinleşince, yurtdışına kaçan Alaattin Çakıcı, 2.5 ay sonra yakalandı. Daha önce kırmızı pasaportla kaçan Çakıcı'nın üzerinden bu kez yeşil pasaport çıktı.
Çakıcı, Avusturya ve Türk polisinin ortak operasyonuyla önceki akşam saat 19.30'da Graz kentinde ele geçirildi. Adalet Bakanlığı, Çakıcı'nın iadesi amacıyla geçici tutuklanması için Avusturya makamlarına başvuruda bulundu.
Çakıcı, son firarında da Fransa'yı seçti. Mayıs başında Çakıcı, Antalya Limanı'ndan İbrahim Arı adına düzenlenmiş pasaportla Rodos'a geçti ve buradan denizoluyla Fransa'ya gitti. Çakıcı, Fransız plakalı bir otomobille
bir ay önce Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gitti. Viyana'dan önceki gün yola çıkan ve İtalya üzerinden Fransa'ya geçmeyi planlayan Çakıcı'nın Viyana ziyaretinin sebebi polisçe henüz çözülemedi.
Özel ekip gitti
İstihbarat Daire Başkanlığı ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Çakıcı'nın bir ay önce Viyana'ya gittiğini belirleyince, operasyon başlattı. İstihbarat Dairesi'nden üç kişilik özel bir ekip Viyana'ya gitti. Avusturya polisi de beş ekip tahsis etti. Viyana'da sekiz gün kalan özel ekip, Çakıcı'nın gidebileceği adresleri tek tek belirledi.
Çakıcı, Avusturya'ya 11 Temmuz Pazar günü Ali Us adına düzenlenmiş belgeyle giriş yaptı. Çakıcı Viyana'daki bir otelde Faik Meral adına oda ayırttı. Ancak polisin izlediğinden şüphelenen Çakıcı bir tandığının evinde kaldı. Çakıcı için ayrılan odada yeğeni Emin Çakıcı kaldı. Viyana'da Lale Restoran'ı işleten Necip İleli ve Temel Karaali ile buluşan Çakıcı, bir kaçış planı hazırladı.
Avusturya polisinin kendisini izlediğini fark eden Çakıcı, Fransa'dan geldiği otomobili Almanya yönüne, Ali Us isimli bir Türkün kullandığı başka bir otomobili de Hollanda yönüne yönlendirdi. Çakıcı ise Temel Karaali adına kayıtlı otomobille İtalya yönüne hareket etti. Almanya ve Hollanda yönüne hareket eden otomobiller kısa süre sonra yolda durduruldu. Ancak içlerinde Çakıcı'nın olmadığı anlaşıldı. İtalya yönüne hareket edecen üçüncü araç tahmin üzerine bulundu. Polis Çakıcı'nın İtalya'ya gidebileceğini düşünerek Avusturya polisini uyardı.
Havaya eteş ettiler
Harekete geçen Avusturya polisi Çakıcı'yı taşıyan otomobili Graz yakınlarında havaya tek el ateş ederek durdurabildi. Çakıcı'yı kaçıran otomobili Necip İleli'nin kullandığı öğrenildi. İleli ile birlikkte gözaltına alınan Çakıcı sorgulanmak üzere Graz polis merkezine götürüldü. Çakıcı kendisini önce Faik Meral olarak tanıttı. Ancak Avusturya polisi Türkiye'den gönderilen parmak iziyle karşılaştırmak için parmak izini almak isteyince asıl kimliğini itiraf etti ve "Ben Alaattin Çakıcı'yım" dedi. Avusturya polisi, Çakıcı'nın yakalandığında heyecanlı olduğunu, sorulmadan kaçışıyla ilgili detayları anlattığını söyledi.
Graz eyalet tutukevinde bir süre gözaltında tutulan Çakıcı, dün akşam Viyana şehir mahkemesine nakledildi. Viyana mahkemesine getirilen Çakıcı, gizlilik içinde mahkemenin gözaltındaki kişiler için ayrılmış bölümüne aktarıldı. Çakıcı'nın bu hafta içinde hâkim karşısına çıkarılacağı ve Türkiye'ye iade edilip edilmeyeceğinin kararlaştırılacağı öğrenildi.
Avusturya polisinden bir yetkili, Türkiye tarafından Çakıcı'nın iadesi konusunda resmi bir talebin kendilerine ulaşmadığını söyledi. Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği yetkilileri ise İnterpol'e ulaşan bilgi ve belgelerin incelenmesinden sonra Avusturya'ya iade talebinde bulunulacağını belirtti.
Geçici tutuklama istemi
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Çakıcı'nın iadesi amacıyla tutuklanması için Avusturya makamlarına başvurulduğunu açıkladı. Britanya Adalet Bakanı Lord Falconer'in resmi konuğu olarak Londra'da bulunan Çiçek, iade sürecinde bir sıkıntı yaşanmasını beklemediklerini belirtti. Çiçek, "Olay intikal ettiğinde hazırlıklarımızı yaptık. Çakıcı'nın iade amacıyla geçici
olarak tutuklanması için Avusturya makamlarına başvurduk" dedi.
Bu kez yeşil pasaport
Çakıcı'nın üzerinden Faik Meral adına düzenlenmiş yeşil pasaportla yaklaşık
4 bin euro çıktı. Pasaportun, İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı gibi sahte değil, gerçek olduğu öğrenildi. Pasaportun Çakıcı'nın kullanabilmesi için fotoğrafının değiştirildiği, seri numarasının tahrif edildiği belirlendi.
Çakıcı, 1998'de Fransa'da yakalandığında üzerinden MİT görevlisi Yavuz Ataç'ın verdiği kırmızı pasaport çıkmıştı.