Çakıcı'nın adı Erdil davasına da karıştı

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral İlhami Erdil'in yargılandığı davaya Alaattin Çakıcı'nın da adı karıştı. İlhami Erdil, eşi Füsun Erdil ve kızları Deniz Erdil'in yargılanmasına Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde dün devam edildi.

ANKARA - Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral İlhami Erdil'in yargılandığı davaya Alaattin Çakıcı'nın da adı karıştı. İlhami Erdil, eşi Füsun Erdil ve kızları Deniz Erdil'in yargılanmasına Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde dün devam edildi. Duruşmalardan vareste tutulan Erdillerin avukatı da rahatsızlığı nedeniyle gelmedi.
Gübreye yemek faturası
Duruşmada, davaya dayanak teşkil eden ihbarı yapan Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Dairesi Başmüfettişi emekli albay Belgütay Varımlı tanık olarak dinlendi. Olayı ortaya çıkaran kişinin kendisi olduğunu belirten Varımlı, onbaşıdan generale kadar bilgi gelen bir istihbarat ağları olduğunu söyledi. Yemek kalemleri adı altında birçok alım yapıldığını belirten Varımlı, "Mesela 800 milyonluk ladin çam, 3.5 milyarlık güvercin gübresi gözüküyor. Bunlar yemek faturası şeklinde düzenlendi" dedi. Erdil'in malvarlığına ilişkin de araştırma yaptıklarını dile getiren Varımlı, Erdil'in ev aldığını duyduklarını, ancak mal beyanında buna rastlamadıklarını anlattı.
Deniz Erdil'in arkadaşı Şirin Melek Özden'le ortağı olduğu Herkel şirketinden yapılan boya alımlarına ilişkin de araştırma yaptıklarını belirten Varımlı, "Boya ihaleleriyle ilgili Çakıcı'ya bile arattırdılar. Çakıcı beni aradı, tehdit etti" diye konuştu. Mahkeme başkanı Turgay Çağlar ise, "Dava konusu değil" diyerek ifadeleri tutanağa geçirmedi.
Askeri savcı: İhbar edin
Savcı binbaşı Zekeriya Duran ise, "Mahkemede yasal imkân bulunmadığı için tanığın dinlenemeyen beyanlarının iletilmesi halinde gereken yapılacak" diyerek, Varımlı'yı tutanağa geçmeyen konular hakkında ihbarda bulunmaya davet etti. Savcı Duran, "Neme lazımcılığın yükseldiği günümüzde her sorumlu asker gibi davranın, bu tanığın tavrı ve anlattıkları kayda değerdir" diye konuştu. Dava, eylül ayına ertelendi.


    http://www.radikal.com.tr/7532067532060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.