Çakıcı'ya Özkaya tüyosu: Tutuklanır

Bildirmekle yetinmemiş
Çakıcı'nın adamlarından müteahhit Hakkı Süha Şen'le Yargıtay'daki dosyayı konuşurken 20 kez Emniyet'in dinlemesine takılan Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, sadece daire kararını bildirmekle kalmamış.
'Postaya verilmiş...'
Dinleme kayıtlarına göre Özkaya, karar günü telefon eden Şen'e, "Karar istediğiniz gibi değil" bilgisini verdi. Şen'in "Hangi aşamada" sorusuna Eraslan'ın yanıtı şöyle: "Postaya verilmiş ya da verilmek üzere."
Tashih-i karar
Şen, 'tashih-i karar' yolunu sorunca Özkaya'dan "Bu aşamada zor" yanıtını aldı. Özkaya, "Bundan sonra ne olur" sorusu üzerine de uyarıyor: "Yüzde 70 tutuklanır."
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - MİT ve Yargıtay'ı sarsan Alaattin Çakıcı skandalı aydınlanıyor. Çakıcı'ya yakınlığıyla bilinen müteahhit Hakkı Süha Şen'le Çakıcı konusunu konuşurken 20 kez dinlemeye düşen Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın, Şen'e sadece Yargıtay kararını bildirmekle kalmadığı anlaşıldı.
Emniyet'in dinleme kayıtlarına göre; Özkaya, Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin 7 Nisan tarihli Çakıcı kararını Şen'e iletti. Kararın çıktığı gün Özkaya'yı arayan Şen, "Başkanım karar nasıl?" diye sordu. Özkaya, "Çıkmış ama istediğiniz gibi değil" karşılığını verdi.
Şen, bu kez "Hangi aşamada?" sorusunu yöneltti. Özkaya "Postaya verilmiş veya verilmek üzere" diye yanıtladı. Şen, Özkaya'ya "Tashih-i karara gidilebilir mi?" diye sordu. Özkaya da, "Bu aşamadan sonra zor" karşılığını verdi.
Özkaya ile Şen, bir sonraki telefonda, Çakıcı kararının yaratacağı sonuçlar üzerine konuştu. Şen, Özkaya'ya, "Bundan sonra ne olur?" diye sordu. Özkaya "Büyük ihtimal tutuklanır" dedi. Şen, bu kez Çakıcı'nın tutuklanma ihtimalinin yüzde kaç olduğunu öğrenmek istedi. Özkaya, "Yüzde 70 tutuklanır" bilgisini verdi.
Çakıcı, Yargıtay'daki dosyası istediği gibi sonuçlanmayınca yurtdışına kaçmıştı. Karagümrükspor Lokali baskınıyla ilgili davada İstanbul DGM'nin, Çakıcı'ya 'çete kurmak' suçundan verdiği 3 yıl 4 aylık cezası Yargıtay'ca onanmış, aynı davada 'adam yaralamaya azmettirmek'ten verilen 1.5 yıllık hapis cezası ise az bulunarak bozulmuştu. Onaylanan cezası nedeniyle 6.5 ay hapis yatması gereken Çakıcı, bozulan karar nedeniyle de 15 yıl hapse çarptırılma olasığıyla karşı karşıya kalınca Türkiye'yi terk etmişti.