Çakmakoğlu: Tezkere 1-2 güne hazır

Milli Savunma Bakanı, yurtdışına asker gönderilmesi için 1-2 gün içinde TBMM'den yetki isteneceğini, ancak kapsamının henüz saptanmadığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, yurtdışına asker gönderilmesi için 1-2 gün içinde TBMM'den yetki isteneceğini, ancak kapsamının henüz saptanmadığını bildirdi.
Çakmakoğlu, prensip olarak TBMM'den izin istenmesinin uygun görüldüğünü belirterek, yetkinin kapsamı konusundaki çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Bakan Çakmakoğlu, yetki tezkeresinin 1-2 gün
içersinde Meclis'e sunulabileceğini kaydetti.
Öte yandan, MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin de partisinin Grup toplantısında, yetki tezkeresinin önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulacağını söylediği öğrenildi. Anayasanın 92'nci maddesi şöyle:
"Milletlerarası hukukun meşru saydığı hallerde savaş hali ilanına ve Türkiye'nin taraf olduğu milletlerarası andlaşmaların veya milletlerarası nezaket kurallarının gerektirdiği haller dışında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesine veya yabancı silahlı
kuvvetlerin Türkiye'de bulunmasına izin verme yetkisi TBMM'nindir.
TBMM tatilde veya ara vermede iken, ülkenin ani bir saldırıya uğraması ve bu sebeple silahlı kuvvet kullanılmasına derhal karar verilmesinin kaçınılmaz olması halinde, Cumhurbaşkanı da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanılmasına karar verebilir."