Çalınan cip Reina'ya pahalıya patladı

Bir işadamının Reina'ya emanet ettiği cip çalınca taraflar mahkemelik oldu. Yargı, Reina'nın 320 bin TL ödemesine karar verdiAsım GÜNEŞ


İSTANBUL - Beş yıl önce misafirlerini ağırlamak için tanınmış eğlence mekanı Reina’ya giden işadamı Mehmet Hazım Giray, yeni aldığı Range Rover marka jipini, kapıda duran Reina tişörtlü valeye bıraktı. Gece yarısına doğru mekandan ayrılan Mehmet Hazım Giray’ın, otopark fişini verip aracını istemesi üzerine, cipin çalındığı ortaya çıktı. İşadamı, aracının güvenliğinden sorumlu tuttuğu Reina’ya dava açarken, firma ise otoparkı taşeron bir şirketin işlettiğini belirterek kendini savundu. Mahkeme yüzde yüz kusurlu bulduğu Reina’nın, jip ücreti ve mahkeme masraflarıyla birlikte davacıya yaklaşık 320 bin lira ödemesine karar verdi. Kararın benzer davalar için emsal teşkil ettiğini belirten Mehmet Hazım Giray, "Firmalar birlikte çalıştığı insanlara dikkat etmeli. Daha özenle seçmeli" dedi.VALE, OTO HIRSIZI ÇIKTIGiray Yapı Firması’nın sahiplerinden Mehmet Hazım Giray, 2004 Ağustos ayında, misafirlerini ağırlamak için kardeşiyle birlikte gece hayatının ünlü mekanlarından Reina’ya gitti. Mehmet Hazım Giray, 15 gün önce 92 bin Euro'ya aldığı aracı, her zaman yaptığı gibi kapıda duran Reina tişörtlü bir valeye bıraktı.
İşadamı ve arkadaşları içeri girerken, vale aracı otoparka çekti. Gece yarısına doğru mekandan ayrılan Mehmet Hazım Giray, otopark fişini görevliye vererek aracını istedi. Bir süre sonra eli boş dönen görevli, "Otopark çok dolu, karışık durumda. Aracı bulamadık. Siz taksiyle gidin, yarın size yollarız" dedi. Bunu kabul etmeyen işadamı Arnavutköy Karakolu’na giderek şikayette bulundu. Devreye giren polis, cipin, kısa bir süre önce Mesut Kartal sahte ismiyle otoparkta çalışmaya Mehmet Faruk Durak'ın çaldığını belirledi.
Oto hırsızlığından sabıkalı olan Mehmet Faruk Durak’ın cezaevinden yeni çıktığı anlaşıldı. Soruşturma sonunda, işin arkasında uluslararası bir oto hırsızlığı şebekesi ortaya çıktı. Mehmet Faruk Durak ve diğer şebeke üyeleri yakalanırken, 34 UC 3842 plakalı cipin sahte belgelerle Gürcistan’a götürüldüğü belirlendi. Çipin izine burada da rastlanmadı.320 BİN TL TAHSİL EDİLDİMehmet Hazım Giray, Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan’dan zararının karşılanmasını talep etti. İki taraf anlaşamayınca, Mehmet Hazım Giray ve kardeşi, Reina’yı işleten Mels Turizm Otelcilik Restoran Eğlence Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile Antik Turizm Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi’ne tazminat davası açtı.
İşadamı, aracının güvenliğinden Reina’nın sorumlu olduğunu iddia ederken, firma ise otoparkın işletmesinin VIP Temizlik ve Güvenlik Hizmetleri Şirketi tarafından yapıldığını ve sorumluluğun onlarda olduğunu ileri sürdü. İstanbul 12. Asliye Ticaret Mahkemesi, 19 Kasım 2008 günkü kararında, kusurun tamamının davalılarda olduğu belirterek, araca biçilen 165 bin TL ile mahkeme masraflarının, davacıya ödenmesini istedi.
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi ise 17 Kasım 2009’da bu kararı onadı. Reinayı işleten iki şirketten faizleriyle birlikte yaklaşık 320 bin TL tahsil edilerek davacı Mehmet Hazım Giray ve kardeşine ödendi.EMSAL TEŞKİL EDECEKKararın emsal teşkil edeceğini belirten Mehmet Hazım Giray "Benzer davaları olan avukatlar örnek göstermek için, Yargıtay kararını bizden istedi. Reina gibi önemli bir yer adam alırken dikkatli olmalı. Cezaevinden yeni çıkmış, oto hırsızlığından sabıkalı birinin, sahte isim kullanıp otopark görevlisi olarak işe girmesi bu kadar kolay olmamalı. Taşeron şirket bile işletse, bu sorumluluk marka sahibi firmanındır. Ben otoparka gitmiyorum, Reina’ya gidiyorum. Ben de inşaat yapıyorum. Binaların yapımında taşeron firmalar kullanıyorum. Duvarın sıvası dökülse suçu taşerona mı atacağım. Bunun sorumluluğunu ben alıyorum" dedi. (dha)