Çalınan cipin sorumlusu Reina

Haber: ASIM GÜNEŞ / Arşivi

İSTANBUL - Reina’nın kapısında bekleyen valeye bıraktığı jipi çalınan işadamı Mehmet Hazım Giray, açtığı tazminat davasını kazandı. Mahkeme, Reina’nın, cip ücreti ve mahkeme masraflarıyla birlikte davacıya 320 bin lira ödemesine karar verdi.
Giray Yapı Firması’nın sahiplerinden Mehmet Hazım Giray, 2004 Ağustos ayında, kardeşiyle birlikte eğlenmek için Reina’ya gitti. Giray, 15 gün önce 92 bin avroya aldığı jipi, kapıda duran Reina tişörtlü valeye bıraktı. İşadamı ve arkadaşları içeri girerken, vale aracı otoparka çekti. Gece yarısına doğru mekandan ayrılan Giray, otopark fişini görevliye vererek aracını istedi. Bir süre sonra eli boş dönen görevli, “Otopark çok dolu, karışık durumda. Aracı bulamadık. Siz taksiyle gidin, yarın yollarız” dedi. Bunu kabul etmeyen işadamı Arnavutköy Karakolu’na giderek şikâyette bulundu. Polis, cipin, Mesut Kartal sahte ismiyle otoparkta çalışman Mehmet Faruk Durak tarafından çaldığını belirledi.

Gürcistan’a kaçırdılar
Soruşturma sonunda, işin arkasında uluslararası bir oto hırsızlığı şebekesinin olduğu ortaya çıktı. Durak ve diğer şebeke üyeleri yakalanırken, cipin sahte belgelerle Gürcistan’a götürüldüğü belirlendi. Ancak bu ülkede cipin izine rastlanmadı.
Giray, Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan’dan zararının karşılanmasını talep etti. İki taraf anlaşamayınca, Giray  Reina’ya dava açtı. İşadamı, aracının güvenliğinden Reina’nın sorumlu olduğunu iddia ederken, firma ise otoparkın işletmesinin VIP Temizlik ve Güvenlik Hizmetleri Şirketi tarafından yapıldığını ve sorumluluğun onlarda olduğunu ileri sürdü.
İstanbul 12. Asliye Ticaret Mahkemesi, 19 Kasım 2008 günkü  karar duruşmasında kusurun tamamının davalılarda olduğuna hükmederek belirterek, araca biçilen 165 bin TL ile mahkeme masraflarının, davacıya ödenmesini istedi. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi ise 17 Kasım 2009’da bu kararı onadı. Reinayı işleten iki şirketten faizleriyle birlikte yaklaşık 320 bin TL tahsil edilerek davacı  Giray’a ödendi.
Kararın emsal teşkil edeceğini belirten Giray “Benzer davaları olan avukatlar örnek göstermek için, Yargıtay kararını bizden istedi. Reina gibi önemli bir yer adam alırken dikkatli olmalı” dedi.