Çalıntı otomobilin faturası notere

Satın aldığı otomobil çalıntı çıkan Güldem Güneyer, notere dava açtı. Mahkeme otomobilin fiyatı olan 26 bin YTL'yi noterin ödemesine karar verdi.

İZMİR - Otomobil almaya karar veren İzmirli Güldem Güneyer, Temmuz 2004'te bir gazetede ilanını gördüğü aracın aradığı niteliklere uygun olduğunu gördü. Güneyer'in beğendiği otomobil Eskişehir'deydi. Güldem hanımın eşi Ertan Güneyer, otomobili almak için Eskişehir'e gitti. Ertan Güneyer, ilandaki otomobili, kimliği belirlenemeyen bir kişiden 26 bin YTL'ye satın aldı, satış işlemlerini de 433 YTL karşılığı Eskişehir 2. Noterliği'nde yaptırdı. Otomobille İzmir'e dönen Güneyer, tescil için Karşıyaka Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'ne gitti. Ancak ruhsatta yazılı motor ve şase numaralarının, trafikte aynı plakaya kayıtlı numaralarla birbirini tutmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine araştırma başlatan polis çalıntı olduğunu belirlediği otomobile el koydu.
Henüz binemediği otomobili elinden alınan Güldem Güneyer, İzmir Barosu'na kayıtlı avukatı Serdar Yağcı aracılığıyla Eskişehir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne tazminat davası açtı. İki yıllık yargılama sonunda mahkeme, zararının tamamının noterce karşılanmasına karar verdi.
Hırsızların çaldıkları otomobillerle aynı model ve renkteki otomobillerin ruhsatını ele geçirerek sahte evrak düzenlediğini belirten avukat Yağcı, "Notere de bu sahte evrakla başvurarak otomobilleri ellerinden çıkarıyorlar" dedi. Yağcı, 30 Ocak'ta Yargıtay'da ele alınacak karar onanırsa, noterlerin artık belgelerin doğruluğunu araştırmak zorunda kalacağını da söyledi.
Noter, çalışan kusurundan da sorumlu
Mahkeme kararında da noterlerin 'kusursuz sorumlu' olduğu vurgulanarak şöyle denildi: "Davacı vekilinin olayda noterin sorumluluğunun bulunup bulunmadığının belirlenmesi açısından ayrıca bilirkişi incelemesi yaptırılması isteği, Noterler Yasası'ndaki 'kusursuz sorumluluk' ilkesi dikkate alındığında yerinde görülmedi. Noterler yanında çalışanların kusurlarından da sorumludur. Tüm dosya kapsamında gerekli özeni göstermeyerek ve çalıntı bir aracın alım-satım sözleşmesini düzenleyerek, alıcısının zarar görmesine ihmalkâr davranışlarıyla sebebiyet veren davalı noterin, belirtilen araç satış bedeliyle bu satışa ilişkin noter masrafından sorumlu olması gerektiği kanaati oluşmuştur."
Dört ay sonra bunlar bitecek
Türkiye Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni, noterin sahte belgelerle yanıltıldığını, hatalı işlemlerde oluşan zararın sigorta fonu aracılığıyla karşılandığını söyledi. Yeni, bu tür olayları önlemek için geliştirdikleri yöntemi anlattı: "Maliye ve İçişleri Bakanlığı ile yeni bir çalışma başlattık. Noterler, Maliye ve Emniyet'teki bilgilere internet kanalıyla ulaşabilecek. Benzeri olaylar önlenecek. Bu konuda son aşamaya yaklaştık. Üç-dört ay içinde bu tür sıkıntılar sona erecek."