Çalış dede çalış

- SSK, iki kez mide, bir kez göz ameliyatı geçiren, kalp ve akciğer hastası 74 yaşındaki işçi Mehmet Yıldız'ı, 'çalışma gücünün üçte ikisini kaybetmediği için' malulen emekli etmedi.
Haber: HIZIR KAZDAL / Arşivi

İSTANBUL - SSK, iki kez mide, bir kez göz ameliyatı geçiren, kalp ve akciğer hastası 74 yaşındaki işçi Mehmet Yıldız'ı, 'çalışma gücünün üçte ikisini kaybetmediği için' malulen emekli etmedi.
Rapora göre Yıldız'ın normal emekli olabilmek için altı yıl daha, yani 80 yaşına kadar çalışması gerekiyor. Oysa Yıldız, malulen emekli olmak için gerekli olan 1800 iş günü sigortalı çalışma sınırını çoktan aşmış durumda.
Sigortalı olarak işe başladığı gün, hayatını garantiye almanın mutluluğunu yaşayan Trabzonlu Mehmet Yıldız, 'yanıldığını' yıllar sonra öğrendi. Yıldız, 1959'da Trabzon'da karayollarında çalışmış ve sigortası o tarihte başlamıştı. Karayollarında bir süre çalıştıktan sonra Almanya'ya giden Yıldız, üç yıl sonra köyüne döndü. Sonra İstanbul'a giden Yıldız, marangozluk yapmaya başladı.
Yıldız iki yıl önce de emekli olmak için SSK İstanbul Bölge Müdürlüğü'ne başvurdu. Sigortalı olarak 2 bin 300 gün çalışmıştı. Görevli memur kendisine, "Ya kalan günlerin parasını yatır ya da malulen emekli ol" teklifi yaptı.
'Kontrol bile etmediler'
Ödeyecek parası olmadığı için malulen emekliliği kabul eden Yıldız, gerekli raporu alması için SSK Göztepe Eğitim Hastanesi'ne gönderildi. Altı doktordan oluşan heyette kimse Yıldız'ı kontrol etmedi. Yıldız, "Bana yalnızca 'Herhangi bir rahatsızlığın var mı?' diye sordular. Ben de o anda hasta olmadığım için 'Yok' dedim. Bir süre sonra 'Çalışma gücünün üçte ikisini kaybetmediği için malulen emekli olmasına gerek yoktur' yazılı rapor verdiler" dedi.
Son umut ikinci raporda
SSK Göztepe Eğitim Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hasan Erbil'in tavsiyesi üzerine tekrar heyete kabul edilen Yıldız, şimdi gelecek son raporu bekliyor. Ancak yaşadıklarına isyanı bitmiyor:
"İkinci kere heyete girdiğimde doktorlar göz ve mide ameliyatı olduğumu belirledi. Kalbimde ve akciğerimde rahatsızlık olduğunu tespit ettiler. Şimdi gelecek sonucu bekliyorum. Üç yıl milletvekilliği yapan birisi emeklilik hakkını kazanırken benim emekli olmamam için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Ama emekli olmak için sonuna dek mücadele edeceğim."


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  İstanbul

  ,

  TRABZON