Çalışkan polise puan, tembele nöbet

Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul’un yeni Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın gazetecilerle tanışmak için düzenlediği toplantıda İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde uyguladığı puanlama sistemini İstanbul’da da uygulayacaklarını açıkladı.
Kamera ve fotoğraf makinelerinin alınmadığı sohbet toplantısı Vatan Caddesi’ndeki İl Emniyet Müdürlüğü’nde Çapkın’ın makamında gerçekleştirildi. Çapkın, kuracakları puanlama sistemi ile polislere yaptıkları işlere göre puan verileceğini, başarılı olan polislerin istedikleri yerde çalışmalarına imkân tanınacağını ifade etti. Çapkın, çalışmayan ya da başarısız olan polislerin ise asayiş ekiplerinden alınarak nokta nöbetlere verileceğini söyledi. Çapkın “Bu sistemin emniyette varolduğu söylenen cemaatçi yapılanmayı önleyip önleyemeyeceği yönündeki bir soruya ise “Bu işin tek dini var. O da çalışmak” diye yanıt verdi.
Gazetecilere puanlama sistemini detaylı olarak anlatan Çapkın,  “Hırsızlık, gasp, kapkaç, cinayet gibi olaylara puanlar verilecek. Polisler yakaladıkları her suçlunun işlediği suça karşılık gelen puanı alacak. Daha sonra bu puanlar toplanarak başarılı ya da başarısız polisler belirlenecek” dedi. Artık merkezden söylesinler devrinin bittiğini belirten Çapkın şu bilgileri verdi: “Başarılı polisler istedikleri yerde kadro açığı varsa buralarda görevlendirilecek. Başarısız olan polisler ise nokta nöbeti olarak tabir edilen nöbetleri tutacak. Böylece çalışmayan polisler ayıklanarak, çalışan polisler ödüllendirilecek. Puanını artırmak isteyen polisler sadece haber merkezinin verdiği olaylara bağlı olmaksızın kendileri de hırsızı gaspçıyı  yakalayabileceğini bildiği yere giderek çalışma yapacak.”
Gazetecilerin sorusu üzerine, Münevver Karabulut cinayetine de değinen Hüseyin Çapkın, “Şu an gündemimizin en önemli maddesini bu olay oluşturuyor. Arkadaşlarımız 24 saat bu konu ile ilgili çalışıyorlar. Bu bir maraton ve arkadaşlarımız da yorulmadan bu cinayeti çözmek için çalışacaklar. Bu konuda kimsenin en ufak şüphesi bulunmasın” dedi.