Çalışma Bakanı: Aynı görüntüler oluşur

Çalışma Bakanı: Aynı görüntüler oluşur
Çalışma Bakanı: Aynı görüntüler oluşur

ÇANAKKALE - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün Taksim’de kutlanması talebinde ısrarcı olunmasının doğru olmadığını söylerek “Yine tartışma alanları açacaksak milettimizin hak etmediği görüntüler oluşur” dedi. Bazı sendikalar ise dün Taksim Meydanı’nda bir açıklama yaparak kararlılıklarını gösterdi. 
Çanakkale Kara Savaşları’nın 94. yıldönümü törenleri dolayısıyla Çanakkale’de bulunan Bakan Çelik “1 Mayıs’ın tatil olması ana arzularından biriydi emekçilerin, bu gerçekleşti. Bunu barış havasında kutlamayı bilelim, milletimiz de onu bekliyor, artık tartışma günü olmasın diye bu gün tatil oldu. Yine tartışma alanları açacaksak milletimizin hak etmediği görüntüler oluşur. 1977’ye dönük bir anma talepleri var. Buna engel bir şey yok. Ama buraya yüz binlerin gitmesi uygun bulunmayacaksa, ısrarcı olmanın da doğru olmadığı düşüncesindeyiz” dedi.

DİSK ve KESK çok kararlı 
DİSK, KESK ve Türkiye Sinema Emekçileri Sendikası (SİNE-SEN) üyesi yaklaşık 150 kişi Taksim Gezi Parkı’nda toplanarak 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını açıkladı. SİNE-SEN Genel Başkanı Yusuf Çetin,
“1 Mayıs katliamını sorgulamak için 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız” derken, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’yse  1 Mayıs’ta burada olacağız” dedi.  KESK Genel Başkanı Sami Evren de “Siyasiler artık emekçilere Taksim’in yasak olduğu tehdidini savunmasınlar. Bayramın nerede kutlanacağına bayramı olanlar karar verir ve bu bizim bayramımız. Biz barışçıl bir bayram istiyoruz” diye konuştu. Açıklamaya aralarında Janset ve Ece Uslu’nun bulunduğu çok sayıda dizi oyuncusu da destek verdi. Geniş güvenlik önlemleri altında açıklama yapan grup, olaysız dağıldı. (aa, Radikal)