Cam kıran çocuğa yedi yıl

Okul camını kırdıkları için karakolluk olan beş ilk-öğretim öğrencisinin yargılanmasına dün başlandı. Okul müdürü şikâyetini geri aldı, ama çocukların haklarındaki kamu davası sürüyor.
Haber: DOĞAN ÇİZMECİ / Arşivi

MANİSA - Okul camını kırdıkları için karakolluk olan beş ilk-öğretim öğrencisinin yargılanmasına dün başlandı. Okul müdürü şikâyetini geri aldı, ama çocukların haklarındaki kamu davası sürüyor. Turgutlu 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya 'sanık'lar katılmadı. Türk Ceza Kanunu'na göre kamu malına zarar vermek suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisleri istenen çocukları avukatları temsil etti. Çocukların yaşının 18'den küçük olması nedeniyle gizlilik kararı alındı ve dava ertelendi.
Avukatlar Mehmet Ali Doğan, İfakat Güngör, Mehmet Yılmaz, Muhsin Tütüncü, Ahmet Giydiren, "Çocuklar kamu malına zarar vermekten yargılanacak" dedi.
28 Eylül günü Ahmetli ilçesi Gazi İlköğretim Okulu'nda camların kırılması üzerine okul müdürü Hamide Selvitepeli polise başvurdu. Polis, okul çevresinde iki gün süren çalışmalarının ardından Ahmetli Lisesi 1. sınıf öğrencisi 15 yaşındaki R.A. ile kardeşleri 13 yaşındaki F.A., 5. sınıf öğrencisi A.A. ile sınıf arkadaşları M.B. ve Y.M.'yi karakola götürdü. Çocuklar, yaşlarının küçük olması nedeniyle serbest bırakıldı. Ama şikâyeti dikkate alan Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Müdür şikâyetini geri alsa da öğrenciler hakkında, devlet malına zarar vermek suçundan Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.