'Cam kız' kendi dergisi sayesinde tedavi olacak

Zeynep Güneri, Diyarbakır'da yaşayan, cam kemik hastası (Osteogenesis imperfecta), 22 yaşında bir genç kız. Doğuştan cam kemik hastası olan ve hastalığı nedeniyle vücudunda fiziksel gelişim bozukluğu oluşan...

DİYARBAKIR - Zeynep Güneri, Diyarbakır'da yaşayan, cam kemik hastası (Osteogenesis imperfecta), 22 yaşında bir genç kız. Doğuştan cam kemik hastası olan ve hastalığı nedeniyle vücudunda fiziksel gelişim bozukluğu oluşan, dokununca kemikleri kırılan Güneri, 12 yaşından beri tek elini kullanarak resim yapıyor. Bugüne kadar iki kişisel resim sergisi açmış. Şimdiyse bambaşka bir uğraşı var: Tedavisinin masraflarını kendi kazancıyla karşılamak için bir dergi çıkarıyor.
Güneri, hastalığı nedeniyle hiç okula gitmemiş, okuma-yazmayı kardeşinden öğrenmiş. "Bugüne kadar hep ailemin desteğiyle yaşadım. 'Artık ben de çalışmak istiyorum' diyerek dergi çıkardım. Derginin geliriyle tedavimi yaptırmak ve eğitimimi tamamlamak istiyorum" diye konuşuyor, genç 'cam' kız...
Zeynep Güneri, 'Cam Kız İyileşecek' adlı dergisini Vali Yardımcısı Ahmet Aydın'ın aldığı dizüstü bilgisayarla altı ayda hazırlamış. İçeriğiniyse şu sözlerle anlatıyor:
'Derginin hem sahibi hem yazarıyım'
"Derginin hem sahibi, hem yazarıyım. İçinde yaşadığım dönüm noktaları, yaşam hikâyeleri bana destek verenlerin yazıları ve başka engellilerin hayatına ilişkin bölümler var. Sponsorlarla kendim görüştüm. Yazıları, içeriği, kapak tasarımını kendim hazırladım. Basım maaliyetini Vali Yardımcısı Ahmet Aydın üstlendi. Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği ekonomi danışmanı Yılmaz Akıncı ve Bedensel Engelliler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Kadri Topdemir de destek verdi. Üç ayda bir yayımlanacak dergimle tüm engellilere güç vermek istiyorum. Engellilerin sesi olmak için dergiye devam edeceğim."
Zeynep Güneri, 10 YTL'lik dergisinin satışını da kendi yapacak. Daha rahat oturabilmek ve ağrılarından kurtulabilmek için bacaklarının diz altından kesildiğini anlatan Güneri, "Hep zor kararlar verdim ama hiç pişman olmadım. Kollarım ve eklemlerimle ilgili beş ameliyat daha olmam gerekiyor. Tedaviler özel hastanede yapılıyor. En büyük arzum okumak ve resim atölyesi açmak. Kendimi geliştirip engellilere ders vermek istiyorum" diyor.