'Cam kız'ın en zor kararı

Zeynep Güner akraba evliliği sonucu dünyaya cam kemik hastalığıyla (osteogenesis imperfecta) birlikte geldi. Dokunsan kırılan kemiklerine rağmen yaşamayı öyle sevdi ki...

DİYARBAKIR - Zeynep Güner akraba evliliği sonucu dünyaya cam kemik hastalığıyla (osteogenesis imperfecta) birlikte geldi. Dokunsan kırılan kemiklerine rağmen yaşamayı öyle sevdi ki, Diyarbakırlı genç kız 22 yaşına geldiğinde kendi çabasıyla okumayı sökmüş, tek eliyle resim yapmaya başlamış, iki de sergi açmıştı.
Oturmakta bile güçlük çektiği için ailesi onu sadece bebek arabasıyla dolaştırabiliyordu. Dayanılmaz ağrıları nedeniyle özel bir hastaneye gidip geliyordu. Engelliler Derneği Şubesi'nin akülü araba sözüyle havalara uçtu.
Ama arabaya nasıl oturacaktı?
Ve ortopedi ve travmatoloji uzmanı Bayram Özen'in cesaretlendirmesiyle en zor kararı verdi. Daha rahat oturmak için bacaklarını kestirecekti: "Doktorum, 'Bu bacaklar sadece sana işkence.
Eğer onları alırsan daha rahat oturabilirsin. İleride protez bile takabilirsin' dedi. Ben rahat oturabilmek, okula gidebilmek için her şeyi göze aldım. Şu an çok iyiyim ve mutluyum. Korkmuyorum."
Dr. Özen, Zeynep'e önce korse vermiş, anlaşılan yetmemiş: "Diz altında özellikle aşırı derecede deformasyon var. Oturduğunda ayaklarını altına alıyor, bu, uyuşmalara neden oluyor. Sonraki aşamalarda uygulayacağımız tedaviyle hasta protez cihazıyla yürüme şansına sahip olabilecek."
Cam kemik hastalığı kemik bağ dokusunda ortaya çıkıyor ve büyüme bozukluğuna yol açıyor. Yumurta kabuğu şeklindeki kemikler normal büyümedikleri ve yeterli kolejen doku desteği sağlayamadığı için sürekli kırılıyor.
Ameliyat giderini Diyarbakır Rotaract Kulübü'nün karşılayacağını, diğer giderler için destek beklediğini söyleyen Zeynep kararlı. Eşinin geçici işlerde çalıştığını söyleyen anne Ayhan Güneri'yse endişeli: "Çocuğumun verdiği kararı saygıyla karşılıyorum. Ama daha kötü olmasından çok korkuyorum."