Cambazlığa son

Sason ilçesine bağlı Çağlı Köyü Ordu mezrasında okul olmadığı için Zore Çayı'nı tel üzerinde aşarak, 7 kilometre uzaklıktaki Kulp ilçesine bağlı Sinde mezrasına gitmek zorunda kalan öğrencilerin artık bir okulu oldu.
Haber: ARİF ARSLAN / Arşivi

BATMAN - Sason ilçesine bağlı Çağlı Köyü Ordu mezrasında okul olmadığı için Zore Çayı'nı tel üzerinde aşarak, 7 kilometre uzaklıktaki Kulp ilçesine bağlı Sinde mezrasına gitmek zorunda kalan öğrencilerin artık bir okulu oldu. Sason Kaymakamı Hayati Taştan'ın çabaları sonucu, köyde bulunan kerpiç bir ev okula dönüştürüldü.
Kızlar da okula geldi
Mezralarında okul olmadığı için Zore Çayı'nı ilkel teleferikle aşmak zorunda kalan yedi öğrencinin yanı sıra, köyden daha önce okula gönderilmeyen 11 kız öğrencinin de kaydı yapılınca, kerpiç okulun öğrenci sayısı 18'e yükseldi. Kaymakam Taştan'ın çabaları ve mezrada oturan Adnan Ekmen'in kerpiçten evini tahsis etmesi sonucu 18 öğrenci, bir eğitim yuvasına kavuşmanın sevincini yaşadı.
Çağlı Köyü Muhtarı Şakir Onat, "Mezramız yıllardır hizmet görmedi. Öğrencilerimiz, tehlikeyle dolu teleferik yolculuğundan kurtuldu. Daha önce okumayan kız öğrencilerimiz de artık okullu oldu" dedi.
Öğrenciler dün bir sevinç daha yaşadı. Kaymakam Taştan, öğrencilere, Bodrum'dan hayırsever bir vatandaşın gönderdiği giyim ve kırtasiye yardımlarını dağıttı.