Çamcı'nın kitabında umutsuzluk yok

Çamcı'nın kitabında umutsuzluk yok
Çamcı'nın kitabında umutsuzluk yok
84 yaşındaki Mehmet Tevfik Çamcı kanseri ikinci kez mağlup etti

Yavuz KUŞDEMİR

UŞAK'ta hayatını kanserle savaşa adayan, ‘Kanser dede’ lakabıyla tanınan emekli öğretmen 84 yaşındaki Mehmet Tevfik Çamcı, akciğer kanserine ikinci kez yakalandı. İlk eşini meme kanserinden kaybeden Çamcı, 1993 yılında yakalandığı akciğer kanserini yendikten sonra yeniden nükseden hastalığına teslim olmadı ve kanser illetini yaşama azmi ve tedaviler sonucunda bir kez daha alt etti. Yaşadığı olumsuzluklara rağmen hayatı dolu dolu geçirdiğini kaydeden Çamcı, “Uşak Kanserle Savaş Derneği'ni kurarak, kanser tedavisinde erken tanı için bir merkezin açılmasına uğraştım. Erken tanı sayesinde hayata bağlandım. 16 yıl aradan sonra hastalık bir kez daha nüksetti. Yeniden mücadaleyi kazandım” dedi.
İlk kez 1993 yılında akciğer kanseri olduğu belirlenen ve erken tanı ile hastalıktan kurtulan Mehmet Tevfik Çamçı, hastalığının bu yıl Mayıs ayında yeniden ortaya çıkması üzerine ilerleyen yaşına rağmen umudunu yitirmedi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uygulanan tedaviye bir kez daha yanıt verdi. 1993'te belirtilerini hissettiği hastalığının sigaradan kaynaklandığını ve erken tanı sayesinde iyileştiğini belirten Çamcı, “84 yıllık ömrümün büyük bölümünü sigara içerek geçirdim. Bizim zamanımızda filtreli sigara yoktu. Bu yüzden ciğerlerimin büyük bölümü iflas etti. 53 yıl sigara kullandım. Fakat hiç de iyi yapmamışım. Şu anda sigaranın önüne geçmek için bazı yasaklar getirildi. Bunları destekliyorum. Keşke benim gençlik dönemimde de sigara yasaklansaydı da bizim için de caydırıcı durumlar olsaydı. Yasaklar sayesinde belki de şimdi kansere hiç yakalanmamış birisi olurdum. Gençlere tavsiyem, vücutlarına zarar verici her türlü tehlikeli maddeden kendilerini uzak tutsunlar” dedi.


UMUDUNUZU YİTİRMEYİN

Yaşadığı olumsuzluklara rağmen hayatı dolu dolu geçirdiğini kaydeden Çamcı, “Allah bana para pul vermedi, ama insanlara yardım etme şansım oldu. İlk eşim, henüz 44 yaşındayken meme kanserinden vefat etti. Kendim de kansere yakalanınca Uşak Kanserle Savaş Derneği'ni kurarak, kanser tedavisinde erken tanı için bir merkezin açılmasına uğraştım. Bana ilk 1993 yılında akciğer kanseri teşhisi konuldu. Erken tanı sayesinde hayata bağlandım. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi olarak iyileştim ancak 16 yıl aradan sonra hastalık bir kez daha nüksetti. Yeniden mücadaleye başladım. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi oldum. 84 yaşında olmama rağmen umudumu asla yitirmedim ve inancım sonunda ikinci defa kanseri yendim” diye konuştu.


YARDIMSEVERLERLE HASTANE KURDU

Uşak'ta çok sayıda kanser hastası bulunduğunu, bunların İzmir ve İstanbul gibi kentlerde tedavi edilmesinin bazı sakıncalarına tanık olduğunu kaydeden Çamcı, kendi adını taşıyan kanser hastanesinin kurulması için 1995'te ilk adımı attı. Çamcı, şunları söyledi:
“İlk defa kansere yakalandığım dönemde, birçok kanser hastası tanıdım ve tedavi için yol çilesi çektiklerini gördüm. İnsanlar tedavi umuduyla kilometrelerce yol gidiyordu. Ayrıca ulaşım teknolojisi şimdiki gibi gelişmemişti. Hasta insanların çektiği çilenin bitmesi için kentimize kanser hastanesi kurulmasını istedim. Bunun için öncü oldum ve yardımseverlerden para topladım. Kimisi de malzeme yardımı yaparak bizi destekledi. 1995'te başlattığımız kampanyanın ardından 10 yıl sonra kanser hastanemizi şehrimize kavuşturduk. Şu anda hastalar tedavinin büyük bölümünü kendi hastanesinde görüyor.”


EŞİNİN YILLARDIR DESTEKÇİSİ

“Kanser dede”nin ikinci eşi 70 yaşındaki Sevim Çamcı da “Eşim yıllar önce kendini kansere adadı. Birçok kişinin hayır duasını aldı. İyileşme sürecinde evden çıkmadığı için evin iç ve dış işlerine ben bakıyor, eşimi tedavi için Ankara ve İzmir'e sürekli ben götürüyordum. Yaşımız ilerlediğinden bu çok yorucu oluyor. Ben iyileşmesi için dua ettim, Allah dualarımızı kabul etti. Hiçbir hasta umudunu yitirmesin. Eşim ve ben çok mutluyuz” dedi. (dha)