Camekankondulara yasal kılıf bulundu

Camekankondulara yasal kılıf bulundu
Camekankondulara yasal kılıf bulundu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yazı yolladı. Bu yazıyla 2014 yılının mayıs ayına kadar belediyeden görüş alınmadan işyerlerine ilave olarak yapılan camekankondular yasallaşıyor.

RADİKAL- İstanbul ’da yolları işgal eden çiçekçi, lokanta, kafeterya, pastane, kıraathane, çayhane gibi işyerlerinin sökülüp takılabilen camekankonduları tartışma konusu oldu. Camekankondulara izinler 2007 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden uygun görüş alınarak belediyeler tarafından veriliyordu. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2013 yılında yayımladığı genelge ve Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile belediyenin bu yetkisi askıya alınmış oldu. Ancak ilçelerde camekankondular kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başladı. Bunun üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yazı yazarak “Ne yapabiliriz” diye görüş istedi.

KAÇAKLAR YASALLAŞIYOR 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da belediyeye yazdığı yazı ile camekankondular ile ilgili 22 Mayıs 2014 tarihine kadarki başvuruların 1 Ocak 2016’ya kadar İBB Kentsel Tasarım Müdürlüğü tarafından Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin geçici 6. maddesi kapsamında değerlendirilebileceği yönünde cevap verdi.

Bu karar ile ilçe veya büyükşehir belediyesi önerisi doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü’nün görüşü ile şehrin estetiğine uygun olmak, yaya ve araç trafiğine engel olmayacak şekilde 1 yıl içinde yapılan camekankonduların yasallaştırılmasının önün açılmış oldu.

‘CAMEKANKONDU, ASIL DÜKKANDAN BÜYÜK OLUYOR’

Karara itiraz eden CHP ’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “Garabet bir yönetmelik ortadan kaldırılmışken tekrar işlerlik kazandı. Kaldırımları işgal eden camekankondular yasal hale getiriliyor. Kaldırımları kapatan bu ‘camekankondular’ çoğu yerde dükkanlardan büyük oluyor. Bunun tek bir kişiye faydası var o da işyeri sahibi” dedi.