Cami-cemevi artık aynı çatı altında bulunacak

Cami-cemevi artık aynı çatı altında bulunacak
Cami-cemevi artık aynı çatı altında bulunacak
Gülen'in önerisi, Alevi ve Sünni işadamlarının desteğiyle yapılacak cami-cemevi-aşevi kompleksinin temeli dün atıldı. Tören öncesi protestolar da vardı.

ANKARA - Ankara’nın Mamak ilçesinde cami, cemevi ve aşevini bir arada bulunduracak kompleksin temeli dün atıldı. Proje, Hacı Bektaş Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı ile Cem Vakfı tarafından yürütülecek. Projenin finansmanını ise Alevi ve Sünni işadamları üstlenecek. Projenin bir yıl içinde bitirilmesi, merkezin seneye muharrem ayında açılması planlanıyor.
Temel atma törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, CHP Milletvekili Sinan Aygün, bazı AK Parti milletvekilleri ile vatandaşlar katıldı. Doğan yaptığı konuşmada, “Sayın Fethullah Gülen Hocaefendi’den böyle bir proje için teklif geldiğinde memnuniyetle kabul edeceğimizi belirttik. Cami ve cemevi projesine bir de aşevi ekleme teklifimizi ilettik, kendisi de bu önerimizi geri çevirmedi böylelikle arsa aranma aşamasına geçildi” dedi. İslam’ın yerleştiği tüm ülkelerde büyük bir kavga yaşandığını, bu ülkelerin bütün kaynaklarını, doğalgaz ve petrolden elde ettikleri gelirleri, Sünni-Şii çekişmesinde birbirlerini öldürmeye harcadığını anlatan Doğan, şöyle devam etti: “Suriye olayı bunun dışında değildir. Suriye’de Alevi-Sünni adı altında, bu çatışmanın Türkiye ’ye de yansıması hedefleniyor. Biliyorsunuz, diğer ülkelerin tümünde ‘Şii-Sünni çatışması’ diye anılırken, Suriye’ye geldiğinde, bugün Anadolu’da da yayılmaya çalışan birtakım grupların Alevi-Sünni çatışmasını çıkartmak için büyük çaba sarf ettiklerini biliyoruz. İşte sadece, bugüne kadar, bir tek defa dahi Alevi-Sünni çatışmasının yaşanmadığı bir ülkede, bu temelde barışın devam edebilmesi için mutlaka Aleviliğin kanunların himayesine alınması, cemevlerinin hukuki statüyü kavuşturulması, Alevi yurttaşların anayasada öngörülen eşit vatandaş statüsüne uygun olarak genel bütçeden payını alması gerekmektedir.”

‘Aynı çınarın dallarıyız’

Çelik ise proje bittiğinde diller ve gönüllerin aynı aşkı niyaz edeceğini, önyargıların bu mekânların duvarlarına toslayarak yok olacağını belirterek, “Biz aynı pınardan beslenen fidanlarız. Aynı çınarın dallarıyız ve aynı inancın yollarıyız” dedi. Hacı Bektaşi Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı Başkanı Kemal Kaya da kutuplaşmanın olduğu bir dönemde bütünleşmenin fotoğrafını ortaya koyduklarını belirtti.

Törene protesto


Tören öncesi ise Mamak’ta protesto gösterisi düzenlendi. Önceki akşamdan başlayan gösteriler dün de devam etti. Polis göstericilere biber gazlı, plastik mermili müdahalede bulundu. Gezi eylemlerinde polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün kardeşleri de bölgeye geldi. Ethem’in kardeşi Mustafa Sarısülük’ün eşi Diren Sarısülük yaşanan çatışmayı, “Çok kötü müdahale oluyor. Polis sokaklara girdi. Kurumlara girip dağıtıyorlar, çok sayıda yaralı ve gözaltı var. Plastik mermiyle müdahale ediliyor. Gözaltına alınanlar götürülürken yaşlı kadınlar protesto ediyor. Polis onlara da gaz atıyor. Burada kimse dışarıya çıkamıyor” şeklinde anlattı. Müdahale sırasında çok sayıda yaralı ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Törenin başladığı saatlerde Süleyman Ayten Caddesi’ne gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri de cami ve cemevi projesine tepki gösterdi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kemal Bülbül cami ve cemevi projesinin “Asimilasyon projesi” olduğunu, Alevilerin bu cemevine gitmeyeceğini söyledi. Bülbül, “Bizim Sünni vatandaşlarla bir sorunumuz yok. Biz asimilasyoncu, ırkçı devlete karşıyız. Bu cami ve cemevi yoksulun ekmeğinden çalınarak yapılıyor. Burası ibadethane değil. Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan yol düşkünüdür” dedi.

700 yıl önceki örnekCami-cemevi projesi bundan 7 asır önce Rumeli’de hayata geçirildi. Zaman gazetesinden Abdullah Aymaz ve Hasan Hacı’nın dün yayımlanan haberine göre, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde bulunan Ruşenler Köyü’ndeki Seyyid Ali Sultan Dergâhı, içinde barındırdığı cami ve cemevi ile 700 yıldır kardeşlik ve hoşgörü mesajları vermeyi sürdürüyor. Dergâh, cemevi, meydan evi, 500 kişilik aşevi-yemekhane, Tekke Camii, cami yanına sonradan inşa edilen mescit ve türbe içerisinde yer alan bir başka mescit ile Alevi ve Sünnilere hizmet veriyor. Seyyid Ali Sultan, 1350’li yıllarda Rumeli’ye geçti. Bugün de çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilen Ruşenler Köyü’ndeki tekkesini ise 1380’lerde kurarak ilim ve irfan faaliyetlerinde bulundu. Seyyid Ali Sultan Dergâhı, faaliyetlerini sürdürüyor. Yüzyıllar önce bin dönüm arazi üzerine kurulan dergâh, bugün 60 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan onlarca farklı mekândan oluşuyor.

Dede ve imam odası olacak3264 metrekare alan üzerine inşa edilecek kompleksin içinde dede odası, imam odası, 350 kişilik konferans salonu, 350 kişilik aşevi, cenaze hizmetleri için gasilhane ve morg, kurban tığlama alanı, çocuklar için okuma salonu, misafir kabul salonları, çay ve sohbet salonları olacak. Proje, Hacı Bektaş Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı ile Cem Vakfı tarafından yürütülecek.  http://www.radikal.com.tr/1149871114987114

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  alevileri oyalamak,güya kandırmak - yaralı aslan

  bakın ben sünni kökenli bir ateistim.size şunu söylemek istiyorum.eğer alevi sünni ateist agnostik yurttaşlarınızın eşit olmasını istiyosanız böyle saçma sapan şeyler yapmayın.Türkiye laik bir ülke olacaksa bazı şartları yerine getirmelidir.bunlar 1-diyanet işleri kurumu kaldırılmalıdır.2-zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır.3-cemevlerine ibadethane statüsü verilmelidir.4-kimliklerden din hanesi kaldırılmalıdır.5-başörtülü yurttaşlar istedikleri meslekte çalışabilmeliler(ilk öğretim ve orta öğretim hariç).6-devlet ibadethane yapmamalıdır(cami,cemevi,kilise,sinagog farketmez),din görevlilerine maaş ödememelidir(imam,dede,papaz vs hiçbirine maaş ödenmemelidir).yani kısacası ibadethaneleri cemaatler kendi aralarında para toplayıp yapmalı,din görevlilerine de cemaatler bu maaşı sağlamalıdır.son bişey söylemek istiyorum bakın ben sünni kökenli bir ateistim karşı komşum alevi.en yakın arkadaşlarım agnostik,ateist,deist vs vs.ailem sünni.size şunu soruyorum ne hakkınız var sizin bu insanları böyle kutuplaştırmaya.yav aleviler benim düşmanım değil ki.benim yurttaşlarım,dostlarım,kardeşlerim onlar.eğer bu ülkede bir alevi-sünni çatışması çıkarsa bunun en büyük sorumlusu akp iktidarıdır.bakın yalvarıyorum yapmayın böyle bişey

  NEYİN TEMEL ATMA TÖRENİ - hektor62

  Cemevini ibadethane saymayan devletin temsilcisi bakan, hangi sıfatla temel atma törenine katılıyot. Burdada anlaşılacağı gibi bu yöntem Alevi devşirme operasyonudur bu tuzağa düşmeyeceklerdir.

  - momentum

  700 yıl öncesinden de var bir sürü örnek, bugünden de. Balkanların en büyük Bektaşi Tekkesi'nde var (Harabati Baba Tekkesi), Ankara'daki Hüseyin Gazi türbesinde var. Mevlevihanelerde de hem semahane, hem mescit bulunur. Cami ile cemevi birbirine alternatif değildir, Alevilik ile Hanefilik (veya Şafiilik) arasında bir alternatiflik ilişkisi olmadığı gibi. Yüzyıllarca bu böyle gitti. Bir Alevi camie gitmez, namaz kılmaz diye kural koyma imkanımız yok. Anadolu'da "Alevilik" geç bir dönemde (19. yüzyılda) ortaya çıkmış bir tanımlama. Mesela Evliya Çelebi Alevi bölgeleri için "Şahseven" tabirini kullanır. Kızılbaş'lık fenomeni denen, Erdebil'de bir dini-siyasi tarikat olan Safeviler'in zuhuruna kadar, Anadolu'da Sünnilik ve Alevilik şeklinde, ayrışmış (differentiated) bir dini tasnif yoktur. Osmanlı'nın manevi temeli diye bilinen büyük mutasavvıf ve alimler (Emir Sultan, Hacı Bektaş, Sarı Saltuk, Hacı Bayram, Gül Baba vesaire), resmen Alevi formatındadırlar. Bilhassa Balkanlar'da Osmanlı fetihleri ve Müslümanlığın yayılışında, çoğu batıni-bektaşi tarikat erbabı derviş gaziler rol oynamıştır. Osmanlı günlük İslam pratiğinde, kırklar-yediler, Kerbela şehitleri, Ali, Hızır, ehli beyt, oniki imam temaları yaygın bir şekilde kullanılır: Sağda-solda "Kerbela şehitleri hayrına" yapılmış çeşmeler gibi...

  Aferin size... - testereci

  Ya bu adamlar yeni icat yapacağız diye iyice şaşırdılar..Elin oğlu bilimde sanatta, teknolojide tozu dumana katarken bunların ufukları ancak bu tür "çılgın" projelere yetiyor.. Bakın benim Fethullah Hoca kadar ağırlığım yok ama; benden size daha çılgın bir öneri öneri, İstanbul'a her bir yanına; cami, cemevi, kilise, havra ve budist tapınağı olan bir "manevi komplex" yapın bütün dünya sizi alkışlasın!!!! Malum Başbakanımız da" Medeniyetler Buluşması" projesinin eşbaşkanı ya fena olmaz, hem böylece bir sonraki olimpiyat seçimini garantileriz!!!

  iç muhasebenin muhasebesi - jooma

  izzettin doğan devletin ve emperyalist güçlerin hizmetinde olan biri. yaptıkları aleviler tarafından benimsenmiyor. fakat yönetenlerin işine geldiği için kullanılıyor. alevilerle uzlaşmaya çalışmak yerine inandığı dini,öğretiyi,felsefeyi,mezhebi herneyse kabul etmeyip küçümseyenlerle, hatta yeri fırsatı gelince öldürenlerle kolkola geziyor. celladına aşık vaziywtte kendisinden utanması gerekiyor.

  Hobi Bahçesi - X120

  Cami bahçesine ille de bi'şey yapasınız varsa Cemevi değil de bir Madımak Oteli yapın. Cuma çıkışlarında yakar, eğlenirsiniz. Sizin kim olduğunuzun, asıl niyetinizin ne olduğunun herkes farkında. Şu saatten sonra ne Kürtleri ne Alevileri kandıramazsınız, boşuna çırpınmayın. Kendi aranızda oynayın.

  Radikal´e haber yapma önerileri - punradikal

  sevgili radiklal;haberin icerigi ve kullanilan fotografa bakildiginda emin ol ki dün tuzlucayir halkina yasatilan polis vahseti anlasilmiyor.halbuki havaya salinan beyaz güvercin kadar ,polisin havaya saldigi biber gazi beyazi haber degeri tasiyordu kanimca.peki o kadar gaz kullanilan bölgede o beyaz güvercinin akibeti ne oldu dersiniz.bunu da haber basligi yapabilirdiniz.bu arada ajanslardan elinize bilgi ulasmiyor olabilecegini düsünerek size birgün gazetesini öneriyorum.ordan dakika dakika yasananlari ögrenebilirsiniz.