Cami-cemevi kardeşliği Batı Trakya'da 700 yıldır yaşıyor

Cami-cemevi kardeşliği Batı Trakya'da 700 yıldır yaşıyor
Cami-cemevi kardeşliği Batı Trakya'da 700 yıldır yaşıyor
Türkiye'de bugün temeli atılan 'Cami-Cemevi ve Kültür Merkezi'nin daha kapsamlı hali, bundan 7 asır önce Rumeli'de hayata geçirildi.

Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde bulunan Ruşenler köyündeki Seyyid Ali Sultan Dergâhı, içinde barındırdığı cami ve cemevi ile 700 yıldır kardeşlik ve hoşgörü mesajları vermeyi sürdürüyor. 

Zaman gazetesinden Abdullah Aymaz ve Hasan Hacı'nın haberine göre Türkiye ’de cami ile cemevini yan yana buluşturacak projenin, bundan 7 asır önce Rumeli’de gönülleri fethetmeye giden derviş ve alperenler tarafından hayata geçirildiği ortaya çıktı. Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde bulunan Dimetoka’nın Ruşenler köyündeki Seyyit Ali Sultan Dergâhı’nda 700 yıl önce hayata geçirilen cami ile cemevi, bugün de kardeşlik ve hoşgörü mesajları vermeyi sürdürüyor. Dergâh, cemevi, meydan evi, 500 kişilik aşevi-yemekhane, Tekke Camii, cami yanına sonradan inşa edilen mescit ve türbe içerisinde yer alan bir başka mescit ile Alevi ve Sünnilere hizmet veriyor.

Seyyid Ali Sultan, 1350’li yıllarda Rumeli’ye geçti. Bugün de çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilen Ruşenler köyündeki tekkesini ise 1380’lerde kurarak ilim ve irfan faaliyetlerinde bulundu. Seyyid Ali Sultan Dergâhı, faaliyetlerini sürdürüyor. Yüzyıllar önce bin dönüm arazi üzerine kurulan dergâh, bugün 60 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan onlarca farklı mekândan oluşuyor. Dergâhta cemevi, meydan evi, 500 kişilik aşevi-yemekhane, 50 kişilik misafirhane, kütüphane, dergâhın ilk inşa edildiği dönemden kalan cami temelleri, dergâh içerisine serpiştirilmiş 2 mescit, mutfak, kurban kesim yerleri, derviş ve dergâha hizmet edenlerin gömüldüğü Osmanlı döneminden kalma mezarlık ve Seyyid Ali Sultan’ın 1402’de vefatı üzerine inşa edilen türbesi bulunuyor. Seyyid Ali Sultan Dergâhı, bugün, başta Yunanistan olmak üzere Türkiye ve Balkan ülkelerinden gelen çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Dergâh ayrıca Seçek Yağlı Güreşleri ile Ali Baba Panayırı gibi etkinliklerle binlerce Müslüman Türk azınlık arasındaki kardeşlik ve birliğin pekişmesine önemli katkılarda bulunuyor.

Ankara ’da bugün temeli atılacak ‘Cami-Cemevi ve Kültür Merkezi’ne Yunanistan’daki Alevilerden de destek geldi. Seyyid Ali Sultan Dergâhı Koruma Heyeti Vakfı Başkanı Ahmet Kara Hüseyin, Sünni-Alevi dayanışması adına projenin hayata geçirilmesinin olumlu olduğunu söyledi. Hüseyin, “Kardeşlik, birliktelik ve dayanışma adına iyi bir proje olacağını umuyorum. İki yolun bir araya gelmesi olumlu.” dedi. Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Genel Sekreteri Hasan Bekirusta da şöyle konuştu: “Bugün Ankara’da böyle bir projenin gerçekleşeceğini duyduk. Gerçekten güzel projeler. Batı Trakya’da 7 asırdır zaten var. Biz, yıllarca tekkelerimize, camilerimize ve türbelerimize sahip çıkıyorduk, çıkıyoruz, çıkacağız da. Bunlar bizim geçmişimizdir.” Batı Trakya’da yayımlanan Rodop Rüzgarı dergisinin Genel Yayın Yönetmeni İbrahim İbram da bugün temeli atılacak Cami-Cemevi Kültür Merkezi’ni önemli bulanlardan. Bunun bir örneğinin Seyyid Ali Sultan Dergâhı’nda görüldüğünü kaydeden İbram, “Aynı kompleksin içerisinde hem cami hem cemevi bulunuyor. Yıllarca burada yaşayan insanlara hizmet etmiş. Hatta o bölgenin insanı Çanakkale Savaşı’na giderken o kompleks içerisinde yer alan cemevi ve camiyi ziyaret edip, orada dualar edip, cepheye sevk edilmişler.” diye konuştu.

SEYYİD ALİ SULTAN, DİMETOKA’NIN FETHİNDE BÜYÜK YARARLılıkLAR GÖSTERDİ
Orta Asya’daki Türkistan Nişabur’da 1310 yılında doğan Seyyid Ali Sultan, Ahmet Yesevi’nin eğitimiyle yetişir ve Anadolu’ya geçer. Kızıldeli Sultan olarak da anılan Seyyid Ali Sultan, 40-45 yaşlarında Rumeli’ye gider. Yıldırım Bayezid döneminde Rumeli’nin fethine katılan Seyyid Ali Sultan bugün Yunanistan’da bulunan Dimetoka ve yöresinin Osmanlılar tarafından alınmasında büyük yararlılıklar gösterdi. Bölgede kalarak hizmetlerine devam eden Seyyid Ali Sultan’ın Dimetoka Ruşenler köyünde bulunan dergâhı günümüzde bile Aleviliğin en önemli tekkelerinden biri. Tekkenin içerisinde bir mescit ve Seyyid Ali Sultan mezrasında da Tekke Camii bulunmakta. Tekke Camii, Seyyid Ali Sultan Dergâhı’nın 300-350 metre kadar güneydoğusunda yer alıyor. Eskiden çok daha büyük olduğu söylenen cami, günümüzde bir tür mescit niteliğinde.