'Cami ile cemevi yanyana olabilir'

'Cami ile cemevi yanyana olabilir'
'Cami ile cemevi yanyana olabilir'
3. köprüye 'Yavuz Sultan Selim' adı verilmesinin ortak köprüleri yıkmamasını istelen Gülen, camiyle cemevinin yanyana olabileceğini söyledi.

İstanbul ’da yapılacak üçüncü köprüye ‘Yavuz Sultan Selim’ adı verilmesiyle ilgili tartışmalar sürerken bir açıklama da Fethullan Gülen’den geldi. Gülen’in, ‘üçüncü boğaz köprüsü’ne Yavuz Sultan Selim adı verilmesiyle ilgili düşüncelerinin yanı sıra, “Alevi- Sünni kardeşliği”ne ilişkin görüş ve beklentilerini dile getirdiği bir video kaydı herkul.org sitesinde yayınlamdı. “O işi öyle teklif eden, ortaya atan insanların olumsuz bir mülahaza taşıdıklarına hiç ihtimal vermiyorum” diyen Gülen, her fikrin sorgulanabileceğini ve bazı kimselerin farklı isimler de ileri sürebileceklerini, fakat kim ne yaparsa yapsın ve ne derse desin, herkesin kardeşliği yaralamamaya dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Sünni ve Aleviler arasında, ‘Allah, Peygamber ve Kur’an ile irtibat açısından pek çok köprü’ olduğunu; ‘Yesevi, Mevlana ve Yunus Emre gibi ortak değerlerin’ oluşturduğu köprüler bulunduğunu vurgulayan Gülen şöyle devam etti:

Tek köprüyle yıkılmasın

“Bir de günümüzde kurulmaya çalışılan köprüler var: ‘Cami cemevi beraber, aynı parkta oturup kalkalım; geçmişe ait problemleri yeniden hortlatarak yeni düşmanlık sebepleri oluşturmayalım’ mülahazasıyla kurulmuş köprüler. Çok iyi kaynaşmaya vesile olabilecek böyle köprüler kurulmuşken meseleyi sadece bir ada, bir unvana bağlı bir köprüyle yıkmayalım. Evet, tek bir köprüyle bir sürü köprüyü yıkmayalım.” Gülen, herkesin birbirinin hissiyatına saygılı olması gerektiğini, bazı ortak noktalarda bir araya gelebileceğini, mesela bazı yerlerde cami cemevi yan yana yapılıp park ve gezme alanlarının müşterek kullanılabileceğini de ifade etti.

Gül ‘Böyle bir hassasiyet gördüm’ dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de önceki gün gazetecilerin sorularını yanıtlarken, köprüye Yavuz Sultan Selim adanın verilmesinin hatırlatılması üzerine şu açıklamayı yapmıştı: “Şimdi, evet böyle bir hassasiyeti gördüm ben de. Belki şöyle yapılabilir, büyük bir devlet projesine Hacı Bektaş-ı Veli, Pir Sultan Abdal ismi verilebilir, çok önemli bir kamu projesine. Bu şekilde başka bir önemli projeye isim verilebilir.” Cumhurbaşkanı Gül, ‘Yavuz Sultan Selim ismi değişebilir mi?’sorusuna da şu cevabı vermişti: “Onu bilemem doğrusu. Tarihte de doğrusu söylenen şeylerin tartışmalı olduğunu görürüz, tarihe, geçmişe baktığımızda. Yaşadığımız gün bile tartışmalı iken, geçmişi konuşurken, tartışmalı konular vardır. Ama madem ki vatandaşlarımızın bazılarında hassasiyet var, hassasiyet oldu. Önemli bir projeye, bir sürü proje yapılıyor, onlardan birisine, Hacı Bektaş-ı Veli ismi verilebilir. Bunlar, büyük insanlardır. Bu şekilde hepimizin kaynaşmasını sağlamamız gerekir.”


  http://www.radikal.com.tr/113831211383124

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu adamin fikrine ihtiyac nedendir? - gercekler_1

  Camii Sunnuler icin ibadethanedir,Cemevi Aleviler icin ibadethanedir,Klise Hiristiyan'lar icin ibadethanedir.Herkes kendi inanisi icinde ozgurce bir baskasinin inancinin sinirina girmeden yasamalidir.Bugun sen SUNNU digeri ALEVI bir digeri HIRISTIYAN vb. ayrimlarla ugrasmaya kalkisirsak insanligimizi kaybetmis oluruz.Fetullah gibi adamlarinda fikrine kimsenin ihtiyaci yok,adami yaralayip hastaneye goturen birinden farki olmayan aciklamalar yapiyorlar,koprunun adini degisecegine baska yere sizden isim diye uyutmaya kalkiyorlar.Bu arada ben sunnu yum ama Alevi arkadaslarimda var Hiristiyan arkadaslarimda var,hepsi benim icin cok degerlidirler.

  cemevi ve cami yanyana - sjay

  Aman aman lutfen uzak olsun. Sunniler Alevilerin guvenini kazanacak hicbitsey yapmadılar simdiye kadar. Kendilerini ustun ve herseye, herkes icin karar vermeye muktedir gorme tavırlaırı bunlar yine. Ben Alevi olmaktan gurur duyuyorum ve Sunniler ile aynı ulkede yasamanın dısında hic bir ortak yanımız yok.

  iyi niyetli değilsiniz.. - melekmehmet

  bana biri anlatsın..köprü isminin değişmesi neden imkansız..buna sizlerin kibrimi engel oluyor..o halde bana kimse din iman dostluk insan sevgisi tevazudan bahsetmesin..unutmayın ki alevilerdende vergi alıyorsunuz..

  Tukuruk Yalamak - abrapan

  Gul, demecinde sanki daha yapimina bile baslanmamis bir koprunun adinin degismesi mumkun degilmis gibi konusmus. Medeni demokrasilerde bu meseleler halka sorulur, isimler refernadumla verilir. Otobusun rengini halka sormak akliniza geliyor da kopru ismini neden sormuyorsunuz. Ayrica sizin sozunuz Allah kelami da mi degistirilemiyor? Muhalefetteki partiler onlarla uzlasip fikirlerini degistirdiginde bunun icin tesekkur edecegine "tukurduklerini yaladilar" diyen bir zihniyetten baska turlu bir tutum beklemek de zor olur. Biz Gul'u bunlar icinde en uzlasmaci olarak bilirdik, demek ki o da diger eski model siysetciler gibi siyasi omru doldurmus. Fikir degistirmek halkin sozune kulak vermek tukuruk yalamak degildir. Biz halk arasinda buna kisaca demokrasi diyoruz.