Camı kırıp sarayı soydular

Topkapı Sarayı Müzesi'nin depo olarak kullanılan bölümündeki dokuz eserin çalındığı ortaya çıktı. İstanbul Valiliği olayla ilgili soruşturma başlattı.

İSTANBUL - Topkapı Sarayı Müzesi'nin depo olarak kullanılan bölümündeki dokuz eserin çalındığı ortaya çıktı. İstanbul Valiliği olayla ilgili soruşturma başlattı.
İstanbul Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden dün yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'ne bağlı Topkapı Sarayı Müzesi'nde pazartesi günü üçüncü derecede önemi haiz eserlerin yer aldığı, depo olarak kullanılan ve hizmete kapalı tutulan Bağdat Köşkü'nün arkasındaki Kavuk Odası'nın penceresinin camının kırık olduğu görevliler tarafından fark edildi. Açıklamada "İlk inceleme sonucu bir hırsızlık olayı olduğu anlaşılınca, olay Emniyet Müdürlüğü'ne bildirildi ve gerekli soruşturma başlatıldı. Sayım komisyonu da sarayda dokuz eserin yerinde olmadığını tespit etti" denildi.
Kaybolan eserler
Bulunamayan eserler şunlar: Yazı zemini aşınmış harap durumdaki I. Mahmud'un tuğrası, harap durumda iki şal, üzerinde iki sedef yıldız bulunan bir ahşap paravan, çerçevesi ve camı kırık olan bir adet tuğralı levha, Fetih Suresi'nden bir ayetin tuğra şeklinde yazıldığı, çerçevesi kırık, kenarındaki usta adı kopmuş, zemininde lekeler bulunan tuğralı levha, ahşap çerçevesinde yer yer kurtlanmalar olan kâğıt üzerine I'inci Abdülhamit'in tuğrası, kâğıt üzerine yazılmış harap durumdaki bir adet tuğra ve ahşap üzerine yapılan harap durumda bir tuğra.


    http://www.radikal.com.tr/7505877505870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.