Cami ve cemevi aynı bahçede

Cami ve cemevi aynı bahçede
Cami ve cemevi aynı bahçede
Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Fethullah Gülen'in kendisine "aynı bahçede cami ve cemevi" projesini hayata geçirmek için öneride bulunduğunu, projenin temelinin gelecek hafta atılacağını söyledi.

İSTANBUL - Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, halkları birbirlerini yakınlaştırmak için cami ve cemevinin aynı bahçede buluşacağını söyledi. Doğan, "Alevi-Sünni yakınlaşmasının sağlanmak üzere camiyi de, cemevini Ankara 'da aynı bahçede buluşturacağız" dedi.

Cem Vakfı Genel Merkezi'nde düzenlenen İnanç Önderleri Toplantısı'nda konuşan Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Türkiye 'nin önünde Türk-Kürt ayırımı ve Alevi-Sünni ayırımı olmak üzere iki büyük sorun olduğunu söyledi.

Doğan, "63 kişiden oluşan ve Akil İnsanlar adı verilen kişiler arasında ben de vardım. Sayın Başbakan'a Dolmabahçe'deki ilk toplantıda 'Ne var bu barış sürecinin içerisinde' diye sorduğumuzda, önce biraz durakladı, 'Hocam mutluluk var, içinde huzur var, refah var' dedi. Hepimiz gülümseyerek, dinledik. Belki de kendilerine göre çözümlerini devletin sırları olarak kabul edip, o toplantıda söylemek istemiyor olabilirdi. Bunu da anlayışla karşılayabilirdik, ama kendilerine bunu halkın bize soracağını söylediğimde, 'Bunu zamanla göreceğiz' demişti" dedi.

FETULLAH HOCA EFENDİ İLE GÖRÜŞTÜM
Fetullah Gülen ile görüştüğünü de aktaran İzzettin Doğan, "Fetullah Hoca Efendi, bir müşterek dostumuz aracılığıyla mesaj yolladı; 'Hocam, camiyi de cemevini de artık aynı bahçede yapsak olmaz mı?' diye. Bizim açımızdan niye olmasın ki. Zaten bizim İslam anlayışımızda mekan dediğiniz şey, zaten insanın gönlüdür. Devlet taraf tutarak, 'Camiden başka ibadet yeri olamaz İslam'da' gibi ipe sapa gelmez, hiç bir bilgiye dayanmayan bir düşünceyi kendisine düstur yapamaz. Onun için de kendilerine olumlu cevap verdim vakfın başkanı olarak. Sadece bir de şart ekledim; 'Hocam tamam bizim için hiç bir sakıncası yoktur, cami de, cemevi de bir bahçe içinde bulunsun. Ama camilere de artık yeni fonksiyonlar kazandırma zamanı çoktan geldi geçti. Camiyle cemevi arasına bir de aşevi yapalım.' Onlar da bir gün müsaade istediler, bir gün sonra da dediler ki; 'Tamam, mutabıkız yapılabilir.' Bunun bir örneği olarak da Alevi-Sünni yakınlaşmasının sağlanmak üzere bütün masrafları onlar kabullendiler, camiyi de, cemevini de, aşevini de yapacaklar. 7 dönümlük bir arsa içerisinde, 5 dönümlük de galiba parkı varmış, yaklaşık 12 dönümlük bir alan içerisinde Ankara'da ayın 8'inde bunun temelleri atılacak" dedi.

DHA - Dilhun GENÇDAL - Ünsal ÇAKİN


  http://www.radikal.com.tr/1148718114871811

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aşevi ne demek? - yusufdemir55

  İnsanlar, işsiz kalsın, aç kalsın, sen onlara yemek vererek iyilik yap. Kimin parası ile kime iyilik yapıyorsun? Aşevi yemek kuyruğuna giren o insanlar, vergi vermedimi, askerlik yapmadımı, vatandaşlığın gerektirdiği tüm yükümlülükleri yerine getirmedimi? Şimdi işsizse, yoksulsa, aşevinden yemek alıp evine götürmeli, öylemi? Para vereceksin para. Evinde ne pişireceğinede kendi karar verecek. Aşevi ile, makarna bulgurla, kömürle, sosyal devlet olmaz. Ben merak ediyorum. O dağıtılan yemeklerden, erzaklardan, kömürlerden, kimler köşeyi dönüyor?

  Gülen Cemaatine Güven(me)! - Benkaya

  Gülen Cemaatinin herhangi bir konuda bütünleştirici tavır sergileyeceğine inanmak saflık olur. Hızla kadrolaşan ve kadrolaştığı her alanda kendisinden başkasının varlığına izin vermeyen bir yapının elamanlarından medet ummak alevilerin yıkımı olur. Bana göre Cemaat hareketi siyasal bir harekettir ve bu hamleyi de siyasal bir hesap çerçevesinde görmek gerekir. İzzetin Doğan'ın bunun farkında olmaması düşünülemez. Ne hesaplayıp ne planlıyor bilemem ama siyasal kazanımlar uğruna Cemaattle birlikte hareket etmesi gönlümüzü yaralar. Bir alevi olarak böylesine siyasi hesaplar çerçevesinde resmi bir mekan sahibi olmaktansa gönlümüzü mekan eyleyip yolumuza devam etmemiz gerekir diye düşünüyorum.

  Sayin Izzettin Dogan - iris78

  Bu gün Radikal'de Suriye'li Sair Adonis ile yapilan bir söylesi yayinlandi. Okumus olmanizi umardim. Adonis "camide baslayan devrime katilmam" diyor. Bilgilerinize sunarim.

  BU DA - pispor

  Aleviliğin sistematik olarak Sünnileştirilmesi için bir plandır çünkü açıkça deniliyor ki alevi köyüne camide yapılsın oysa böyle bir saçmalık olmaz köy eğer tümü alevi ise burada caminin işi ne eğer köy sünni ise burada Cem evinin işi ne

  Bu ne akp hayranlığı anlamış değilim.. - kazımtaş

  On senedir alevi açılımı demokratikleşme zırvalarıyla alevileri akp ye yedeklemeye çalıştınız..bunda kısmen başarılıda oldunuz..ama yeter artık düşün bu alevilerin yakasından daha fazla 'celledına aşık' olan mahkum konumuna düşürmeyin alevileri.. görmüyormusunuz orta doğuda şiileri alevileri katletmeye yönelik politikalar geliştiriliyor bunun sancaktarlığını yapanda sizin alevileri yedeklemeye çalıştığını parti

  Bedavaya Cennet - celal103

  "Ya rab bizi kavusturana" Bu dua Izzettin Dogan'in sahsi hatirina. Alevilik (kizilbaslik) bu ise diyecek bir sey yok. Para senin canin ciksin bu kara taployu cikardin karsimiza bizi utanir hale getirdin. Pir Sultan'in,Yunus'un,Borkluce Mustafanin,Seyit Riza'nin,Nesimi'in daha ismini sayamadigim nice Kizilbas ozan ve onderinin kemikleri sizladi. "Yaziktir Gunahtir" diyenlerin yolunu bulandiran yolu bir pir olanlarin yolunu 12 eylulde karistir baristir politikalarina bugun alet edilen alevilere yazik etmiyormusunuz.

  ... - LoremIpsum

  Bir felsefi inanc olan aleviligi bir irka indirgemeye calisan bir alevi dedesi olan izzetin dogani üstlenmis oldugu misyonerlikten vazgecirmek imkansizdir. Dedede olsa ezilen insanlara ihanet eden örgütlere giden veya destek verenler Alevi inancina göre düskün sayilirlar. Alevi toplumunun karsikarsiya bulundugu ikilemde budur. Asil sorun misyoner milli dedelerle gercek dedeleri ayirabilmektir. Merak edenler "Izzetin Dogan ve CEM Vakfi gercegi" konusunu internette arastirsinlar. Alevilerin artik böyle kisilere itibar etmemesi gerek!!!