Cami ve Cemevi kardeşliğinin temeli atıldı

Cami ve Cemevi kardeşliğinin temeli atıldı
Cami ve Cemevi kardeşliğinin temeli atıldı
Ankara'da Mamak Cami ve Cemevi'nin temeli atıldı. Tören öncesi protesto gösterisi düzenleyen gruba polis müdahale etti.

ANKARA - Ankara'da Sünni ve Alevilerin birlikteliğine önemli katkı sağlaması beklenen 'Mamak Cami-Cemevi Kültür Merkezi'nin temeli törenle atıldı. Temel atma töreni öncesinde gösteri düzenleyerek yolu trafiğe kapatan gruba polis müdahale etti.

Sünni ve Alevilerin birlikteliğine önemli katkı sağlaması beklenen 'Cami-Cemevi Kültür Merkezi'nin temeli törenle atıldı. Ankara'nın Mamak ilçesinde hayata geçirilecek olan proje, Hacı Bektaş Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı ile Cem Vakfı tarafından yürütülecek. Projenin finansmanını ise Alevi ve Sünni adamları üstlenecek.

SENEYE MUHARREM AYINDA AÇILACAK

Projenin bir yıl içinde bitirilmesi, merkezin seneye Muharrem ayında açılması planlanıyor. Temel atma törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, CHP Milletvekili Sinan Aygün, bazı AK Parti milletvekilleri ile kalabalık bir halk kitlesi katıldı.

Bakan Çelik ile Doğan, temel atma butonuna basmadan önce beyaz güvercin uçurdu. Daha sonra hep birlikte temel atmak için butona bastılar.

CAMİ VE CEMEVİ YAN YANA

3 bin 264 metrekare alan üzerine inşa edilecek kampüsün içinde cami ve cemevi yan yana olacak. Kampüs içinde dede odası, imam odası, zakir odası, 350 kişilik konferans salonu, 350 kişilik aşevi, cenaze hizmetleri için gasilhane ve morg, kurban tığlama alanı, fakir aile çocukları için okuma salonu, misafir kabul salonları, çay ve sohbet salonları yer alacak.

Cami-cemevi kardeşliği Batı Trakya'da 700 yıldır yaşıyor

POLİS GÖSTERİCİLERE MÜDAHALE ETTİ

Mamak'ta yapılacak tören öncesinde bir grup, inşaat alanı yakınındaki Süleyman Ayten Caddesinde toplandı.Barikat oluşturarak yolu trafiğe kapatan gruba polis dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Güvenlik güçleri eylem devam edince gruba tazyikli suyla müdahalede bulundu. Müdahalenin ardından ara yollara dağılan gruptakiler, protestolarını burada da sürdürdü. Polis ve protestocular arasındaki gerginlik devam ediyor. Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de katılması beklenen Mamak Cami ve Cemevinin temel atma töreni öncesi polis, inşaat alanının çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı.  Alanın etrafında eğitimli köpekler yardımıyla arama yapan güvenlik güçleri, bölgeye çıkan tüm yolları trafiğe kapattı. (Radikal - Ajanslar)

Cami ve cemevi aynı bahçede


  http://www.radikal.com.tr/1149804114980418

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yama - 1CAM2BABA

  Alevi kültürünü ve inancını bir yerlere yamama heveslilerinin işleri. Her iki zat-ı muhteremi tanımayan var mı?

  Yaziklar olsun!!! - Dayflame

  Cagtas Madımak'ti yaktiniz, Cemaat Mamak'i kurdunuz. Biz Avrupali Aleviler olarak senden nefret ediyor ey Izzettin Dogan bunu bilmis olasin. Kendine Alevi Dedesi diyiyorsun ya, o Dedeligin sana hayir olmasin insallah.

  Hayırlı olsun - soulera

  Aleviler de Sünniler gibi -ahlaki bir sorun görmeden- "ötekiler"in vergilerine göz dikmişlerdi. Bir adım sonrası bu olacak herhalde.

  ggg - delisirin

  Bu projenin birinci derecede muhatabı olan ve bunu istemediklerini ifade eden semtin Alevileri de çatır çatır dövüldü,gazlandı,onu da yazsaydınız ya.

  yandaşlığın böylesi - küçük mumya

  Tuzluçayır yanıyor, Tuzluçayır'da insanlar yaralanıyor.. Tuzluçayır'da halk kendilerine sorulmadan temeli atılan projeye karşı direniyor.. neredesin yandaş medya? #direnTuzluçayır #direnODTÜ #direnAnkara

  bu nasıl habercilik? - özgürdemokrasi

  insanlar tuzluçayır'da gaz kapsülleri ve plastik mermilerle vuruluyor, gaza boğuluyor, yaralanıyor, baygınlık geçiriyor ama radikal gazetemiz bunda haber değeri görmüyor sanırım. "cami ve cemevi kardeşliğinin temeli atıldı" başlığı, beyaz güvercin uçuran bir grup takım elbiseli adamın fotoğrafı üzerine atılmış. haberin içeriğinde de olayı protesto eden insanlar 'yolu trafiğe kapatan grup' olarak tanıtılmış. bu insanlar niye sokakta, neyi protesto ediyorlar, hiçbir bilgi yok. siz barış güvercini uçuradurun, sokakta o güvercinleri vuruyorlar.

  Barışmı? - isakent

  Suradaki resime bakın kimin barışı istemedigini anlayın