'Camide ders' iptal

'Süper'den Anadolu'ya
Milli Eğitim Bakanı Çelik, dört yıllık liseye geçiş projesini anlattı: "Uygulama bu yıl kayıt olanlar için işlemeye başlayacak. Hazırlık sınıfı kalkıyor. Yabancı dil ilköğretimden başlıyor. Süper ve Anadolu liseleri, Anadolu lisesi adı altında birleşecek."
'AB sürecinin gereği'
Projenin 'AB sürecinin gereği' olduğunu belirten Çelik, bitirme sınavının ise düşünce aşamasında olduğunu söyledi. Çelik, din kültürü ve ahlak bilgisi ders programından 'camide abdest uygulaması gibi' etkinlik örneklerinin kaldırıldığını da kaydetti.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ortaöğretimde gelecek yıl uygulanacak din kültürü ve ahlak bilgisi dersi müfredatında, camide abdest, namaz ve mezarlık ziyareti gibi uygulamaları içeren etkinliklerin mecburi olmadığını belirtirken, "Maksadını aşan şekilde yorumlanır diye çıkarıldı" dedi.
Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin müfredatında yapılan değişiklik geçen hafta kamuoyunun gündemine gelmiş ve tartışma yaratmıştı. Çelik dün orta öğretim kurumlarının yeni müfredatına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, derste dini etkinliklerin ön plana çıkarılacağı için tartışılan değişikliğe ilişkin soruyu yanıtladı.
Son iki yılda birçok güzel çalışma yaptıklarını söyleyen Çelik, bunların sadece bir dersin müfredatına hapsedilmesinin doğru olmadığını savunarak, "Müfredat hazırlanırken laiklik ilkesinden kesinlikle taviz verilmedi. Aksine laiklik ilkesini pekiştirmek esas alındı. Müfredatın içinde yer alan bir cümleden hareket ederek eleştiri yöneltildi. Müfredatlarda esas olan ana konulardır. Sonra öğrencilerin bunlardan ne kazanacağıdır. Şerh anlamına gelebilecek bir açıklamadan, bir cümleden yola çıkarak, bütün bu dersler sanki camilerde yapılacakmış gibi, laiklik ayaklar altına alınmış gibi bir propaganda başladı. Öğrenciler camilere götürülecek, abdest alınacak... Bunlar öğretmenin ne yapabileceğini anlatan bir cümledir. Bu bir mecburiyet değildir. Ama önemli olan sizin ne dediğiniz değil, iletişimde karşı tarafın ne anladığıdır. Bu meseleye ben de muttali olduğum zaman arkadaşlarıma dedim ki 'Bunları çıkarın'. Talim ve Terbiye Kurulu da çıkardı" dedi.
Çelik, dinin ayrıştırıcı değil birleştirici bir özelliği olduğunu belirtirken, "İslam, AKP ve CHP'nin dini değil. Partilerin dini olmaz. Din üzerinden muhalefet yapılması da doğru değil. Dini bir muhalefet aracı yapmanın iğrenç olacağını düşünüyorum. Dini esas alarak siyaset yapmanın iğrenç olduğunu düşünüyorum. Toplumda din meselesi üzerinden gerginlik oluşturmanın kimseye faydası yok" diye konuştu. Çelik'in talimatı ile değişen programda şu unsurlar yeralıyordu:

 • Öğrenciler abdesti öğretmenlerle camiye giderek öğrenecek.
 • Kutlu Doğum Haftası'nda düzenlenen etkinliklere öğrencilerin katılımı sağlanacak.
 • Derste, öğretmenlerce Kuran okunacak, 'Çağrı' filmi izletilecek.
 • Öğrenci, İslam'ın evliliğe verdiği önemi dile getiren ayetlerden sunum hazırlayacak.
 • Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş Veli'nin Kuran'la ilgili düşünceleri anlatılacak.
 • Atatürk'ün laiklikle ilgili sözleri tartışılacak. Öğrenciler, Atatürk'ün İslam ve Hz. Muhammed ile ilgili sözlerini araştıracak.
 • Monoteizm (tektanrıcılık), politeizm (çoktanrıcılık), gnostisizm (gizemcilik), agnostisizm (bilinemezcilik) ve ateizm (tanrıtanımazlık) tanıtılacak.
 • Derslerde, reenkarnasyon ve satanizmin olumsuz etkilerine dikkat çekilecek.
 • 10. sınıflar, namazın kılınışıyla ilgili sunum hazırlayacak.
 • Lise son sınıflar huzurevi ve mezarlık ziyaretleri yapacak.


  • http://www.radikal.com.tr/7486247486240

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.