Camide ders kızdırdı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, yeni müfredatta, 'camide uygulamalı aptes, Kur'an dinletileri' gibi düzenlemelere yer vermesine tepki yağdı. Eğitim-Sen Başkanı Dinçer: "Bu ortaöğretimin imam-hatipleştirilmesidir."
Cem Vakfı Başkanı Doğan: "İslam devletinin altyapısını oluşturuyorlar." Prof. Hatemi: "Uygulama ancak din dersi seçmeli yapılırsa olur." Öğrenci Velileri Derneği Başkanı Önder: "Farklı inançlar yok sayılıyor."

İSTANBUL - Liselerde 'uygulamalı din eğitimi', eğitim çevrelerinde sert biçimde eleştirildi. Kimi eğitimciler uygulamayı okulların camiye, camilerin okula çevrilmesi olarak değerlendirirken Türkiye'de Sünni İslam dışında da inançlar olduğunu hatırlatanlar da neden herkese Sünni, zorunlu ve uygulamalı din eğitimi verildiğini sorguladı. Milliyetçi-muhafazakâr Eğitim Bir-Sen Sendikası, 'nüfusunun yüzde 99'u Müslüman Türkiye'de bu bilgilerin yararlı olduğunu' savundu.
MEB'in gelecek öğretim yılında yürürlüğe sokacağı yeni müfredatta 'camide uygulamalı aptes, Kuran dinletileri, 'Çağrı' filmi ve Hac görüntülerinin izletilmesi' gibi uygulamalar yer alıyor.
Eğitim-Sen Başkanı Alaattin Dinçer: Zaten eğitim olabildiğine gerici unsurların eline geçmişti. AKP'nin tabanına verdiği sözler doğrultusunda daha da gericileştirildi. Bu süreç esas itibarıyla, ortaöğretim kurumlarının imam-hatipleştirilmesidir.
'İslami devlet hazırlığı'
Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan: Bu iktidar, laik cumhuriyet yerine bir İslam devletinin kültürel altyapısını demokratik yoldan kurmak istiyor. Bu politika, Emevi İslam anlayışını Türkiye'ye dayatmaya yönelik.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan: Bu uygulama, okulları camiye çevirmek, camiyi okula taşımak anlamına geliyor.
Tüm Öğrenci Velileri Derneği Başkanı Enver Önder: Şimdiye dek Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adı altında tamamen Sünni inanca dayalı eğitim veriliyordu. Şimdi bu resmileştiriliyor. Bu çeşitli inançlardan insanları yok saymak anlamına geliyor.
Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sema Sevinç Ergezen: Çocuğa lisede aptesi öğreteceksiniz çok geç kalmışsınız demektir. Aptes ve namaz gibi işlemler aile çevresinde öğretilmeli. Ayrıca illa din dersi verilecekse böyle olmamalı, karşılaştırmalı biçimde verilmeli.
'Bu bilgi çocuğa lazım'
Eğitim Bir-Sen Sendikası Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu: Biz bütün diğer derslerde de pratiğin önemini belirtiyoruz. Devletin kontrolündeki din dersinde, yaygınlaşan misyonerlik faaliyetleri, satanizm, alkol ve
uyuşturucuya karşı eğitim verilmesini savunuyoruz. Bu ülkenin yüzde 99'u Müslüman olduğuna göre, çocukların bu bilgilerle donanımlı olması, doğru yaklaşım.
'Ders seçmeliyse olur'
Prof. Dr. Hüseyin Hatemi: Bence din dersleri seçmeli olmalı. Ailenin onayı alındıktan sonra bu müfredatın bir mahsuru yok. Alman sistemini benimsersek; bir Sünni Diyanet İşleri Başkanlığı kurulur ve buna bağlı bir de Şii seksiyonu oluşturulur. Şiiler, Caferiler ve Aleviler bu kapsamda din eğitimi alır. Bu haliyle, yani din dersleri zorunlu olduğu sürece bu müfredet uygulanmamalı.


    http://www.radikal.com.tr/7478647478640

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.