Camide içki iddiasına inceleme

Camide içki iddiasına inceleme
Camide içki iddiasına inceleme
İstanbul Müftülüğü, Gezi protestoları sırasında eylemcilerin sığındığı Dolmabahçe'deki Bezmi Alem Valide Sultan Camii'nde yaşananlarla ilgili inceleme başlattı.

Geçtiğimiz haftaki Gezi Parkı eylemleri sırasında polis müdahalesinden kaçan eylemciler Dolmabahçe Valide Sultan Camii’ne sığınmış, cami daha sonra eylemcilerin burada içki içtiği iddialarıyla uzun süre gündemde kalmıştı.

En son Başbakan Erdoğan dün Ankara ’da yaptığı mitingde bu iddiayı tekrar gündeme getirmişti. Bunun üzerine harekete geçen İstanbul Müftülüğü, Valide Sultan Camii'nde yaşananlarla ilgili inceleme başlattı. İnceleme kapsamında Beyoğlu İlçe Müftüsü Recai Albayrak da camiye gelerek müezzin Fuat Yıldırım'ın bilgisine başvurdu.

Cami çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Beyoğlu Müftüsü Recai Albayrak, "Şu anda bilgi veremem. Görevli bizim görevlimiz, kendisinden bilgi aldık" dedi.

İncelemenin ardından bazı medya organlarında müezzin Fuat Yıldırım’ın soruşturma nedeniyle izne ayrıldığı iddia edilmişti. Ancak Fuat Yıldırım'ın izne çıktığı haberlerinin doğru olmadığı öğrenildi.

DİYANET: MÜEZZİN İZNE AYRILMADI
Bezm-i Alem Vali Sultan Camii (Dolmabahçe) müezzininin açığa alındığı ve izne çıkarıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı, görevinin de başında olduğu bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Abdülkadir Özkan yaptığı açıklamada, sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde Bezm-i Alem Vali Sultan Camisi müezziniyle ilgili bazı haberlerin yer aldığını hatırlattı.

Söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getiren Özkan, "Bezm-i Alem Vali Sultan Camisi, müezzininin açığa alındığı ve yıllık izne çıkarıldığı iddiaları kesinlikle doğru değildir. Müezzin, görevinin başındadır" dedi.

Konuyla ilgili açılan soruşturmanın din görevlisinin şahsına yönelik olmadığını dile getiren Özkan, "Soruşturma, olayın iç yüzünün araştırılmasına yönelik bir incelemedir. Ayrıca bu soruşturma, olayın hemen bir gün sonrasında başlatılmıştır, yeni bir soruşturma değildir" diye konuştu. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113704511370455

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ayakkabı - malasa22

  İçki olayını bilmem, fakat bu fotoğrafta soldaki gencin ayakkabı ile olduğu çok net !

  bükemediğin bileği öpeceksin - ahmet mustafa

  gençliğin kararlı duruşları karşısında ,ne yapacağını bilemeyen sürekli kriz yaratan iktidar çamur atmaya başladı.çok tehlikeli provakatörlük yapıyor.bu ülkede oruç tutmayan kişilerin dövüldüğüne ve hatta öldürüldüğüne çok şahit olduk.müezzin polisten kaçan çocukları kendisinin camiye aldığını ve orada tedavilerinin yapıldığını,polislerin elinden kurtardığı yani bir müslümanın yapması gerekeni yapmıştır.bira şişelerinin olmadığını söyleyen değerli din adamı başbakanın söylemlerine ters düştüğü için cezalandırılmıştır.

  Servis edilen görüntülerde, göstericilerin tamamının ayakkabılarıyla camiye girdiği görülüyor. - bilmehakki

  Caminin müezzini daha önce kimsenin ayakkabısıyla camiye girmediğini açıklamıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise dün Ankara'da yaptığı açıklamada göstericilerin ayakkabılarıyla camiye girdiğini belirtmişti. Servis edilen görüntülerde, göstericilerin tamamının ayakkabılarıyla camiye girdiği görülüyor. Hatta bazı göstericilerin, camiye girmekle yetinmediği minbere de ayakkabıyla çıktığı görülüyor. http://www.trthaber.com/haber/gundem/iste-valide-sultan-camiinde-yasananlar-88870.html.

  başbakan doğruyumu söylüyor? - sktk60

  buradaki din görevlisi ne gördüğünü anlatmak zorunda başbakan başörtülü kızlarımıza başörtülü bacılarımıza saldırdılar dolmabahçe camiine ayakkabılarla girip içki içtiler diye kendinden geçmiş şeklde halka hitap ediyordu din görevlisi başbakan doğrumu söylüyor yalanmı söylüyor din görevlisi belirtmek zorunda yok gizli soruşturma yapıyoruz sözü doğru bir söz değil şu anda camiye giren insanlar iftira ve zan altındamı yoksa gerçekten başbakanın dediği gibimi insanların bilmesi lazım.

  Nasıl ya? - Murat Odak

  Camide içki içilmediği bizzat müezzin tarafından röportajlarda teyit edildi. Acil hastalara pansuman yapıldığı, kan revan içinde yaralıların taşındığı, doktorların arı gibi koşturduğu videoları çarşaf çarşaf gördük. Daha hala neyin tartışması bu? Nasıl bir yarım ağızlılık? İnsanları düpedüz aptal yerine koyuyorlar.