Camide içki iddiasına inceleme

Camide içki iddiasına inceleme
Camide içki iddiasına inceleme
İstanbul Müftülüğü, Gezi protestoları sırasında eylemcilerin sığındığı Dolmabahçe'deki Bezmi Alem Valide Sultan Camii'nde yaşananlarla ilgili inceleme başlattı.

Geçtiğimiz haftaki Gezi Parkı eylemleri sırasında polis müdahalesinden kaçan eylemciler Dolmabahçe Valide Sultan Camii’ne sığınmış, cami daha sonra eylemcilerin burada içki içtiği iddialarıyla uzun süre gündemde kalmıştı.

En son Başbakan Erdoğan dün Ankara ’da yaptığı mitingde bu iddiayı tekrar gündeme getirmişti. Bunun üzerine harekete geçen İstanbul Müftülüğü, Valide Sultan Camii'nde yaşananlarla ilgili inceleme başlattı. İnceleme kapsamında Beyoğlu İlçe Müftüsü Recai Albayrak da camiye gelerek müezzin Fuat Yıldırım'ın bilgisine başvurdu.

Cami çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Beyoğlu Müftüsü Recai Albayrak, "Şu anda bilgi veremem. Görevli bizim görevlimiz, kendisinden bilgi aldık" dedi.

İncelemenin ardından bazı medya organlarında müezzin Fuat Yıldırım’ın soruşturma nedeniyle izne ayrıldığı iddia edilmişti. Ancak Fuat Yıldırım'ın izne çıktığı haberlerinin doğru olmadığı öğrenildi.

DİYANET: MÜEZZİN İZNE AYRILMADI
Bezm-i Alem Vali Sultan Camii (Dolmabahçe) müezzininin açığa alındığı ve izne çıkarıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı, görevinin de başında olduğu bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Abdülkadir Özkan yaptığı açıklamada, sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde Bezm-i Alem Vali Sultan Camisi müezziniyle ilgili bazı haberlerin yer aldığını hatırlattı.

Söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getiren Özkan, "Bezm-i Alem Vali Sultan Camisi, müezzininin açığa alındığı ve yıllık izne çıkarıldığı iddiaları kesinlikle doğru değildir. Müezzin, görevinin başındadır" dedi.

Konuyla ilgili açılan soruşturmanın din görevlisinin şahsına yönelik olmadığını dile getiren Özkan, "Soruşturma, olayın iç yüzünün araştırılmasına yönelik bir incelemedir. Ayrıca bu soruşturma, olayın hemen bir gün sonrasında başlatılmıştır, yeni bir soruşturma değildir" diye konuştu. (aa)