Camide içkiyi Diyanet de bulamadı

Camide içkiyi Diyanet de bulamadı
Camide içkiyi Diyanet de bulamadı

Gezi Parkı eylemleri sırasında göstericiler Bezm-i lem Valide Sultan Camii ne sığınmıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Gezi eylemleri sırasında eylemcilerin sığınarak revir olarak kullandığı Bezm-i Âlem Valide Sultan Camii’nde yaşananlarla ilgili olarak başlattığı inceleme sonuçlandı. İnceleme sonunda, camide içki içildiğı iddiasını kanıtlayacak delillere ulaşılamadığı bildirildi. İstanbul Müftülüğü tarafından yürütülen incelemede, müezzinin ifadesi alındı, kamera kayıtları incelendi ve cemaatin de bilgisine başvuruldu. Raporun içeriğinde Başbakan Erdoğan ’ın sık sık dile getirdiği “Camide içki içtiler” iddiasına da yanıt arandı. Yapılan tüm incelemelerde, mevcut görüntülerin dışında bir bilgi ve belgeye ulaşılamadığı kaydedildi.
Hürriyet ‘ten Okan Konuralp’in haberine göre inceleme kapsamında cami müezzini Fuat Yıldırım’ın ifadesi de alındı. Yıldırım, “Camide içki içildi mi? Camide içki içen gördün mü?” şeklindeki sorulara “İçki içeni görmedim. Görmediğim şeyi de ‘Gördüm’ diye söyleyemem. Ancak olayların sabahında içki kutusu bulduk” yanıtını verdiği belirtildi.

Üç ayrı grup vardı

Müezzinin ifadesinde camide bulunanları üç ayrı grupta değerlendirdiği, olaylar sırasında yaralananlar ile biber gazı müdahalesiyle rahatsızlananların ilk grubu oluşturduğu belirtildi. Camide görülen sağlık ekib ikinci grup olarak değerlendirildiği, üçüncü grubun ise “Sabotaj yapmaya çalışanlar” olarak nitelendirildiği öğrenildi. Cami cemaatinden alınan değerlendirmelerin de yer aldığı raporda müezzin Yıldırım’ın, “Caminin Madımak gibi olmasından korktuk. Özellikle üçüncü grupta değerlendirilebilecek bazı kişilerin sarhoş olduğu görülüyordu. Hatta bana karşı da şiddet girişimleri oldu. Araya giren göstericiler bunu engelledi. ‘Ne yapmaya çalışıyorsunuz siz’ diyerek beni korudular” bilgisinin yer aldığı belirtildi.
Müezzinin verdiği, “Olayların başladığı akşam , ilk kez akşam namazı vaktinde camiye girilmeye çalışıldığı, o nedenle korkup caminin üst katına çıktığı, caminin ışıklarını kapattığı, yatsı namazı ezanını da okumadığı” bilgileri de raporda yer aldı. Polisin cami içine girmesini de engellediğini belirten müezzinin, cami bahçesinde bulunan lojmanını Madımak benzeri bir olayın yaşanabileceği endişesiyle boşalttığı, ailesini akrabalarının yanına gönderdiği de ortaya çıktı.