Camide linç için indirimli karar

Fatih'teki İsmailağa Camii'nde emekli imam Bayram Ali Öztürk'ün bıçaklanarak öldürülmesinden sonra katil zanlısı Mustafa Erdal'ın da cami içinde linç edilmesiyle ilgili davada karar çıktı.

İSTANBUL - Fatih'teki İsmailağa Camii'nde emekli imam Bayram Ali Öztürk'ün bıçaklanarak öldürülmesinden sonra katil zanlısı Mustafa Erdal'ın da cami içinde linç edilmesiyle ilgili davada karar çıktı. Mahkeme hakkında müebbet hapis cezası istenen sanık İrfan Can'ı 'haksız tahrik' indirimiyle dört yıl iki ay hapse mâhkum etti. 'Kasten adam öldürmek suçuna iştirak'le suçlanan diğer zanlı Ali Akhan'sa beraat etti.
Polis 'Kafasını vurdu' demişti
Geçen yıl eylül ayında İsmailağa Camii'nde vaaz veren emekli imam Öztürk cami içinde bıçaklanarak öldürüldü. Öztürk'ün katil zanlısı Mustafa Erdal da yine cami içinde ölü bulundu. İstanbul Emniyeti olay günü yaptığı ilk açıklamada Erdal'ın başını mihraba çarparak öldüğünü duyurdu. Ancak camide bir linç yaşandığı yönünde bilgiler de vardı. Bunun üzerine emniyet birkaç gün sonra kendi açıklamasını tekzip ederek, bilgi notunun görgü tanıklarından alınan ilk bilgilere dayanılarak hazırlandığını öne sürdü. Yeni açıklamaya göre olay kayıtlara 'adam öldürme' şeklinde geçmişti. 'Linç soruşturması' ağır aksak ilerledi. Tanıklar cinayetten iki gün sonra dinlendi. Cinayetten yaklaşık iki hafta sonra İrfan Can zanlı olarak tutuklandı. Davanın duruşmalarına katılan tanıklar ısrarla linci görmediklerini söyledi.
İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava dün sonuçlandı. Karar duruşmasında son sözü sorulan Can, öldürme olayına kesinlikle karışmadığını söyledi. Avukatıysa Erdal'ın birileri tarafından 'tetikçi' olarak tutulduğunu ve sağ olarak ele geçirilmemesi için de olayın provoke edildiğini öne sürdü.
Mahkeme heyeti, sanık İrfan Can'ın imam Öztürk'ün bıçaklanması üzerine Erdal'ı iterek başını mihraba vurduğunu söyledi. Heyet ayrıca Erdal'ın elindeki bıçağı havaya kaldırarak cemaati suça teşvik ettiğini belirtti. Can'ı kasten adam öldürmek' suçundan müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, daha sonra bu cezayı 'öldürmeye yardım etmek'ten 10 yıla indirdi. Sanığın 'Haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işlediği'ni belirten heyet cezayı önce beş yıla, 'duruşmalardaki iyi hali' nedeniyle de dört yıl iki aylık hapis cezasına indirdi.
Muhalif üye: Beraat etmeliydi
Karara muhalif kalan üye hâkim Seyithan Güneş, sanığın beraat etmesi gerektiğini savundu. Sanık Can'sa mahkeme heyetine "Sizi Allah'a havale ediyorum. Yapacağım ibadetlerde, yaşadığım bu günlerin aynısını siz de yaşayın diye dua edeceğim" dedi. Bir yıldır cezaevinde olan Can'ın birkaç ay içinde tahliye edilebileceği belirtildi.