Camide uzay çağı

Camide uzay çağı
Camide uzay çağı
Şirinevler Ulu Camisi'nde düzenlenen yaz Kur'an kursunda, çocukları motive etmek için üç boyutlu uzay simülasyonunun da aralarında bulunduğu çok sayıda sosyal aktivite hayata geçirildi.

Geniş sosyal etkinlikleri barındıran eğitimiyle komşu mahallelerden de çocukları kendisine çeken Şirinevler Ulu Camisi'nin İmam Hatibi İbrahim Erdöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sene 5-6 yaş grubunun da dahil olmasıyla birlikte yaz kursları kapsamında eğitim verdikleri öğrenci sayısının 54 sınıfta 1.920 kişiye yükseldiğini kaydetti.

Eğitmenlerin çoğunluğunun lisans üstü eğitime ve pedagojik formasyona sahip olduğunu, okul öncesi çocuklara da anaokulu öğretmenliği eğitimi almış öğretmenlerin ders verdiğini aktaran Erdöl, öğretmenlerle birlikte “bu öğrencilere iki aylık sürede nasıl faydalı eğitim veririz, hangi donelerle bu eğitimi daha cazip hale getiririz” konusu üzerine kafa yorduklarını belirtti.

Yaz kursları için camilerin uygun bir fiziksel ortam sağladığını söyleyen Erdöl, “Cami atmosferinin güzelliğini çocuklara koklatabilmek, onunla kaynaştırmak önemli. Çocuklarımızın çoğunluğu 10 günde Kur'an-ı Kerim'e geçti. Şu anda bin civarında öğrencimiz Kur'an-ı Kerim okuyor” dedi.

Bunun yanı sıra sosyal aktivitelere verdikleri önemin altını çizen Erdöl, 1 Ağustos Çarşamba günü, Belediye Yeni Sahne'de “Şirinevler Ulu Camisi Geleneksel Üçüncü Yıl Yaz Kursları Etkinlikleri” adı altında bir program gerçekleştireceklerini, program kapsamında çocuk mehteran korosu, çocuk ilahi korosu, skeçler, tiyatrolar, şiirlerin yer alacağını anlattı.

"CEMAATİN DE İLGİSİNİ ÇEKTİ"
Daha önce Hacivat-Karagöz gösterisi, film gösterimleri de gerçekleştirdiklerini belirten Erdöl, öğretmenlerin görsel olarak çocukların ilgisini çekecek şeyler sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Dinin, hayatın dışında bir şey olmadığını ifade eden Erdöl, iki gün için cami içerisine yerleştirdikleri planetaryum hakkında ise şu bilgileri verdi:

“Bu, özel bir projektör aracılığıyla gökyüzü simülasyonlarının bir kubbeye yansıtıldığı üç boyutlu bir görüntüleme sistemi. İçinde uzayla ilgili üç boyutlu görsel sunumlar var. Çocukların anlayacağı düzeyde uzayı, gezegenleri anlatıyor. Astronomi öğretmenleri eşliğinde çocuklar içerisine girerek seanslar halinde bilgi alıyorlar. Ayrıca cemaatin de ilgisini çekti. Onlar da çocukların ardından planetaryuma girerek üç boyutlu uzay simülasyonunu izleyecek.”

Bunun yanı sıra çocuklarla yakından ilgilendiklerini, öğretmenlerin her hafta bir kez velilerle görüşerek çocuklar hakkında izlenimlerini paylaştıklarını söyleyen Erdöl, ayrıca motivasyon artırmak için çocuklara sürekli hediyeler verdiklerini; Kur'an-ı Kerim'e geçen her öğrenciye bir Kur'an-ı Kerim takdim ettiklerini belirtti.

Erdöl, bu sene öğrencilere her gün bir hadis ezberlettiklerini ve bunu çevrelerinde on kişiye öğretmelerini istediklerini, şehir yaşamına ilişkin çevre temizliği, sokağa tükürmemek gibi konulara da değinerek, hadislerle bunları anlattıklarını ve eğitim verdikleri mahallelerde sokağa çöp atılması oranında azalma yaşandığını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İslam dini hayat dinidir. Kitabı sadece yüzünden okumayı öğretirsek bu tilavet olur. Kitabın anlaşılması lazım. Allah bize Kur'an-ı Kerim'de uzaydan, sonsuzluk aleminden bahsediyor. Allah'ın kudretinden bahsediyor. Bu kadar boşluk içinde gezegenlerin boşlukta döndüğünü gösteriyor. Bunların hepsini görsel olarak çocuklara gösterdiğimiz zaman imanları kuvvetlenir.”
(AA)