Camiler Hizbullah'ın kışlasıymış

Camiler Hizbullah'ın kışlasıymış
Camiler Hizbullah'ın kışlasıymış

Hizbullah itirafçıları örgütün acımasız eylemlerini anlatmıştı.

Hizbullah davasının gerekçeli kararından acımasız gerçekler: Örgütün öldürdüğü çok sayıda kişiyi nereye gömdüğü belirlenemedi. Örgüt camileri kışla gibi kullanıyordu

DİYARBAKIR - Batman ve Adana’da 1993-2001 yıllarında 32 kişinin öldürülmesi ve çok sayıda kişinin yaralanması eylemlerini gerçekleştirdiği gerekçesiyle yargılanan terör örgütü Hizbullah üyesi üçü tutuklu sekiz sanıkla ilgili gerekçeli karar tamamlandı. Gerekçedeki acı gerçek: Örgütün işkenceyle öldürdüğü çok sayıda kişinin nereye gömüldüğü belirlenemedi. Gerekçeli kararda örgütün camileri kışla gibi kullandığı da anlatılıyor.
Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce hazırlanan 765 sayfalık kararda, 1990-1995 yıllarında bölgede PKK ile Hizbullah mensupları arasında yoğun çatışmalar yaşandığı, bu çatışmalarda, aralarında gazeteci, öğretmen, doktor, parti yöneticisi, milletvekili, sendikacı, imam ve esnafın bulunduğu yüzlerce kişinin öldürüldüğü, kaçırıldığı için akıbetinin tespit edilemediği kaydedildi.

Kurbanlar buzdolabında
Terör örgütü Hizbullah’ın eylemlerinin profesyonelce gerçekleştirildiğinin belirtildiği kararda, kaçırılan kişilerin kara çarşaf giydirilerek başka şehre götürüldüğü belirtildi ve sorgulanıp öldürülen şahısların cesetlerinin buzdolabının içinde hücre evlerine taşınıp gömüldüğü anlatıldı.
Kararda, şu ifadelere yer verildi: “Kaçırılan kişilerin örgüt sığınaklarında sorgulandıktan sonra öldürüldüğü yönünde bilgiler olmasına rağmen, örgütün hücre yapılanması şeklinde çalışmış olması sebebiyle, kimlikleri tespit edilemeyen bu kişilerin nerelere gömüldüğü tespit edilememiştir.”
Kararda İran’da siyasi ve askeri eğitim alan örgüt yöneticilerinin Türkiye’ye gelip Hizbullah’ın temel yapısını oluşturmaya başladığı ifade edildi.
Hizbullah’ın örgütsel yapılanmasında, cami örgütlenmesinin en önemli yapıyı oluşturduğu ise şöyle anlatıldı: “Örgüt mensupları camide toplanıp eylem talimatları camide alınmış ve eylem planları camilerde hazırlanmıştır. Camiler eylemlerden önce buluşma ve hareket noktası, eylemlerde kullanılacak silahların saklanıp teslim alındığı yer olarak kullanılmıştır. Örgüt militanları camilerdeki hücrelerde yaşayıp çeşitli eylemler yaparak burada saklanabilmiştir.
Örgüt mensupları camilerde silah kullanma eğitim aldıklarını anlatmıştır.  Hizbullah yapılanmasında ve eylemlerinde camiler kışla gibi kullanılmıştır. Hizbullah camileri korkunç eylemlerinde kullanmaktan çekinmemiştir.”
Sanıklar yıllar süren yargılama sonucu ağılaştırmış müebbet ile altı yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmıştı.(aa)