'Camilere aşk odası' için suç duyurusu

Türkiye'nin uluslararası caimada en iyi tanınan Sümeroloğu hakkında 'Camilere eski mabetlerde olduğu gibi birer aşk odası konsun' dediği iddiasıyla suç duyurusu yapıldı.

İZMİR - Türkiye'nin uluslararası caimada en iyi tanınan Sümeroloğu hakkında 'Camilere eski mabetlerde olduğu gibi birer aşk odası konsun' dediği iddiasıyla suç duyurusu yapıldı. Avukat Yusuf Akın 91 yaşındaki Muazzez İlmiye Çığ ve yayıncısını 'Vatandaşlık Tepkilerim' adlı kitapla kutsal sayılan değerlere hakaret etmekle suçladı.
Yazarın mektuplarından derlenen kitabını okuyunca şok olduğunu belirten Akın, dilekçesinde şöyle dedi: "Kitabın 150. sayfasında '5 bin yıl önceki mabet fahişeliği diriliyor mu' başlıklı yazısında 'Madem ki dinimizde bir imam nikâhı ile seks doğal görülüyormuş, o zaman gizli yerlerde değil, eski mabetlerde olduğu gibi, camilere birer aşk odası konsun, isteyen gidip orada bir imam nikâhı ile seks yapsın. Böylece hem camiye gelir olur, hem de imam para kazanır', 'Canı seks isteyen kadınlar ve erkekler orada imam nikâhı ile kendilerine göre veya şeriata göre yasal seks yaparlar.' 100. sayfada ise, 'En iyisi, Fatih'te bazı evlerde yapıldığı gibi (oraya bir gidenin anlattığına göre) geneleve bir hoca konsun, geleni nikâhlasın, çıkanı boşasın.' 'Veya biri nikâhlayan, biri boşayan olmak üzere iki tane' şeklinde sözleri yer almakta. Son derece hassas bir zeminde muhafaza edilmeye çalışılan dini ve laik değerler, böylesine hakaret dolu sözlerle eleştirilir ve kişisel çıkarlar uğruna uluorta provoke edilirse, bunun ceremesini yine Türk halkı çeker." Akın, Çığ ile Analiz Basım Yayın Tasarım Gıda Ltd.'nin 'Basın yoluyla kutsal sayılan değerlere hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' suçlarını işlediğini belirterek, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.
Türkiye'nin ilk Sümeroloğu olarak tanınan Çığ, 1914 yılında Bursa'da doğdu. 1936 yılında Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'ne girdi. Sümeroloji, Hititoloji ve arkeoloji eğitimi alan Çığ, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü'nde 33 yıl boyunca çalıştıktan sonra emekli oldu.
Muazzez İlmiye Çığ'a 2000 yılında Üniversite Senatosu tarafından 'fahri doktora' unvanı verildi. Çığ, kariyeri boyunca Sümerlerle ilgili çok sayıda kitap ve araştırmaya imza attı.


    http://www.radikal.com.tr/7654997654990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.