Camiyi soyup, polisle 'asayiş' afişi astı

Camiyi soyup, polisle 'asayiş' afişi astı
Camiyi soyup, polisle 'asayiş' afişi astı
Burdur'da, Mevlâna Camii'nin bağış kutusunu soyan kimliği belirlenemeyen bir kişi, çıkışta karşılaştığı polis ekipleriyle birlikte caminin girişine '5 Adımda Daha Güvenli Bir Şehir..' afişi astı. Soygun anı ve şüphelinin polisle birlikte afiş asma anı saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı.

BURDUR - Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'ndeki Mevlâna Camii'ne geçen 22 Ağustos 'ta saat 14.30 sıralarında giren kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi, önce cami avlusunu ve çevresini kontrol etti. İçeride kimsenin olmadığından emin olan şüpheli, daha sonra hemen girişteki bağış kutusuna yöneldi. Elindeki tornavidayla 6 dakika uğraşıp kutuyu açan şüpheli, içindeki paraları aldı. Etrafı tekrar kontrol eden şüpheli kapıya yönelerek dışarı çıktı.

Şüpheli, çıkışta asayiş olaylarına karşı uyarı amacıyla camiye afiş asmak için gelen Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'nde görevli 2 polisle karşılaştı. 20 saniye sonra soyduğu camiye bu kez polisle birlikte gelen şüpheli, bir süre onlarla sohbet ettikten sonra polislerle caminin girişine, '5 Adımda Daha Güvenli Bir Şehir..' afişini astı. Polisle caminin içini de kontrol eden şüpheli, yine onlarla birlikte camiyi terk etti.

Camideki hırsızlık olayı ve şüphelinin polisle uyarı afişi asması saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı.

GÜVENLİK KAMERASI KAYDETTİ
Hırsızlık, bağış kutusunun açıldığını fark eden Cami Derneği Başkanı Ahmet İldeş'in dikkati sayesinde ortaya çıktı. Güvenlik kamerası görüntülerini izleyen İldeş, Burdur Emniyet Müdürlüğü'ne giderek şikayetçi oldu. Bağış kutusunda ne kadar para olduğunu bilmediğini belirten Ahmet İldeş, "Camiye gelenler bağışta bulunuyor. Kutuyu 3 ayda bir komisyon huzurunda açıp toplanan parayı camilerin ihtiyaçları için kullanıyoruz" dedi. (Mesut MADAN/DHA)