Çamlıca Camii'nda yedinci minare iptal edildi

Çamlıca Camii'nda yedinci minare iptal edildi
Çamlıca Camii'nda yedinci minare iptal edildi
Çamlıca Tepesi'ne yapılması planlanan cami projesinde değişikliğe gidildi. Daha önce 7 olarak tasarlanan minare sayısı 6'ya düşürüldü.

İstanbul 'da Çamlıca Tepesi’ne yapılacak camiin planlarından değişiklik yapıldı. Dünyanın beşinci büyük camii olacak olan Çamlıca Camii’nde, minare sayısı 7'den 6'ya düşürüldü.

Konuyla ilgili açıklama Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'dan geldi. Kara, Çamlıca Tepesi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Yapı çok gözükür bir yapı olunca, yapılan en ufak bir değişiklik bile biraz farklıymış gibi geliyor. O da bir zaman minaremiz vardı. Yani yedinci minare diye ifade ettiğimiz zaman saati. O zaman saati artık olmayacak.

Onun yerine o bölgede havuzlar ve kitap satışlarının olabileceği bir sergi salonu, İslam eserlerinin ve klasik Türk eserlerinin, hat, ebru sanatı dediğimiz sanatların sergilenebileceği bir sergi alanı oluşacak.

Avlusu daha geniş bir hale gelmiş oldu. Caminin kubbe çapı İstanbul'u simgelemesi adına 34 metre, yüksekliğinin 72 metre olması var. Zaman kulesi dediğimiz zaman minaresi, projeden çıkarıldı.''

ERDOĞAN BİZZAT İLGİLENDİ
Değişiklikler için Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Mimar Sinan ve İstanbul Teknik üniversitelerinden bir grup mimarla çalıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın da çalışmalarla bizzat ilgilendiği ve heyetin toplantılarına katıldığı öğrenildi. Yapılan değişikliklerle projeye son hali verilirken, camiin genel silüeti değişmedi. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/112231511223153

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dilerim tamamı gider... - citizen

  Bir minarenin gitmesi yetmez.. Dilerim bu taklit projenin de, oraya cami dikmek düşüncesinin de tamamının gitmesi. Başbakan Topçu kışlası için Taksim'i aslına döndüreceğiz diyor. Peki Çamlıcanın aslında cami mi varmış.

  Çamlıca Camii'nda yedinci minare iptal edildi - ms@deniz

  Dünya Ülkeleri neyle uğraşıyor biz neyle? Buraya yapılacak yatırım sanayiye yapılsa binlerce insan iş bulacak ve evine rahatça ekmek götürecek. Bu ülkede bu kadar cami varken buna ne ihtiyaç duyuluyor bilmem, özelliklede İsatbulda adım başı Cami. Yazık bu ülkenin insanlarına, ibadet evinde de yaparsın ama ekmek parasını evinde kazanamazsın...

  Bizzat mı? - ErenÖ

  RTE denilen şahsın bir şeylerle 'bizzat' ilgileniyormuş havası yaratmak Radikal haberciliğinin nerede durduğunu tekrar göz önüne sürüyor. Zira RTE değerli zamanından fedakarlık yapmış izlenimiyle haber sunmak olsa olsa hükumet yanlısı müsveddelerin işi olmalı. Erdoğan bizzat her şeyle kendi ilgilenir, kendi karar verir ve 'yapılacaksa en iyi ben yaparım' havasıyla hareket eder. O yüzden otoriter tek adam rejimini şirin paketlemekten vazgeçin ve omurganızı evde unutmadan haber yapın.