Çamlıca'da 6 minare için gerisayım başladı

Çamlıca'da 6 minare için gerisayım başladı
Çamlıca'da 6 minare için gerisayım başladı

Cumhuriyet tarihinde inşa edilen en büyük caminin inşaatı Çamlıca tepesinde son hızıyla sürüyor. İstanbul ’da Boğaz’a hakim bir noktada yapımı devam eden caminin minareleri birkaç ay sonra minareler görülebilecek.
İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, Çamlıca tepesinde yapımı devam eden cami inşaatıyla ilgili son durumu değerlendirdi. Külünk’ün verdiği bilgiye göre caminin yapımına 29 Mart’ta hafriyat çalışmalarıyla başlandı. Bugüne kadar yüzde 95’lik kısım olan 700 bin metreküp hafriyat çıkarıldı. Hafriyat çalışmalarının akabinde yaklaşık 30 bin metrekare alanda temel çalışmalarına başlanıldı.

‘7. minare olmayacak’

Külünk “Camimizi projelendirdiğimiz zaman 6 ana minare bir de şadırvanın üstüne muvakkithane dediğimiz bir vakit minaresi koymuşlardı. Zaman içerisinde gelen tenkitleri nazarı itibare alarak, o küçük minareyi şimdilik kaldırdık. Caminin minarelerini vatandaşlarımız bir aksilik olmazsa birkaç ay sonra görecekler” dedi. 8 ay önce temeli atılan camiyi 3 sene içerisinde ibadet edilebilir noktaya getirmek istediklerini anlatan Külünk, cami bittiğinde içinde 37 bin 500 kişinin aynı anda ibadet edebileceğini, iç avlu dışındaki sert zeminleri de hesaba kattıklarında bu sayının 50-60 binlere çıkma ihtimalinin bulunduğunu söyledi. Külünk, turistler için camide ‘ibadet izleme bölümü’ yapmaya çalışacaklarını belirterek, “Burada ibadetimizin yapılış şeklini, ibadet esnasındaki belki de okunan duaları bir-iki yabancı dilde tercüme edip, aynı anda bir ekran vasıtasıyla izleyenlere aktarma gibi bir düşüncemiz var” diye konuştu.


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Hakim

  ,

  Cami

  ,

  eğitim

  ,

  zaman

  ,

  kültür