@sarikayaercan

Çamlıca'da yeşil bir karar

Çamlıca'da yeşil bir karar
Çamlıca'da yeşil bir karar

CHP li Meclis üyesi Doğan Tekel, mahkeme kararının uygulanmasını istedi.

Çamlıca'da 85 bin metrekarelik yeşil alan, koruma kurulu ve belediye meclisi kararlarıyla inşaata açıldı. Ancak kararlar mahkemeye takıldı.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercansarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

Çamlıca’da planlarda park ve dinlenme alanı olarak görünen 85 bin metrekare arazi önce Koruma Kurulu tarafından 1. Derece Sit Alanı olmaktan çıkarıldı. Ardından belediye meclisi inşaatın önünü açan plan yaptı. Mahkeme ise “(İmara açılan alanla) Aynı oranda yeşil alan ayrılmadı” diyerek planın yürütmesini durdurdu.
Çamlıca’da kalan nadir yeşil alanlardan biri olan 85 bin metrekare arazi, 1. Derece Doğal Sit Alanı olduğu için inşaata kapalıydı. 2010 yılında Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından 3. Derece Doğal Sit Alanı’na dönüştürülerek inşaat yapılmasının önü açıldı.
Bu karar sonrası arazinin sahibi Mesa İnşaat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak planlarda park ve dinlenme alanı olan arazinin bir bölümünün konut alanına alınarak imara açılmasını istedi.
Böyle paylaştırıldı
Plan tadilat teklifini görüşen İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 2011 yılında şirketin talebini kabul ederek araziyi oyçokluğu ile imara açtı. Kararla arazinin 42 bin 500 metrekaresi konut alanı, 22 bin 693 metrekaresi yeşil alan, 15 bin metrekaresi belediye hizmet alanı ve 5 bin metrekaresi ise yol alanı olarak planlandı. CHP ’li meclis üyeleri karara itiraz etti. Ancak sonuç alamadılar.
Mahkemeye taşıdılar
İtirazdan sonuç alamayınca CHP’li meclis üyeleri İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararını mahkemeye taşıdı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi planın yürütmesini durdurdu. Mahkeme kararında, imara açılan alan kadar yeşil alan ayrılmadığı, planın uygulanması durumunda telafisi güç zararlar doğacağından şehircilik ve planlama ilkelerine aykırılığı gerekçe gösterdi.

100 lüks villa planlanıyordu

Arazi ile ilgili daha önce çıkan haberlerde Mesa İnşaat’ın arazide Çamlıca Projesi adı altında villa projesi planladığı, 100 villalık projenin satış değerinin 350 milyon liraya ulaşılacağı dile getirildi. CHP’li meclis üyesi Doğan Tekel “Bölgenin nadir yeşil alanlarından olan arazi ile ilgili mahkemenin verdiği karar çok önemli” dedi. Telefonla aradığımız şirket yetkilileri ise kararla ilgili açıklama yapmadı.