Can Dündar: 12 Eylül sansürünü özledim

Can Dündar: 12 Eylül sansürünü özledim
Can Dündar: 12 Eylül sansürünü özledim
Almanya'nın Essen şehrinde düzenlenen Türk-Alman Edebiyat Festivali'nde 'Gezi Olayları' konulu bir sunum yapan gazeteci-yazar Can Dündar, bundan sonra Cumhuriyet gazetesinde yazacağını açıkladı.

ESSEN – Almanya’nın Essen şehrinde düzenlenen Türk-Alman Edebiyat Festivali Literatürk'e konuk olan Gazeteci-Yazar Can Dündar, 'Gezi Olayları' başlıklı sunumu yaparken, “Gezi gençlerine yapılan baskıyı yüksek sesle dile getirdiğim için, önce tehditlere maruz kaldım, sonrada işimizi terk etmek zorunda bırakıldık” dedi.

Essen'de Türk-Alman Edebiyat Festivali Literatürk'e davetli olarak katılan Gazeteci-Yazar Can Dündar, gezi olayları başlıklı bir sunum yaptı. Alman konuklarında yer aldığı oldukça kalabalık bir izleyici grubuna konuşan Can Dündar, Gezi Parkı olaylarının yan etkilerini anlattı ve konuşması da özel çevirmenle Almancaya çevrildi.
Türkiye 'de medya çalışanlarının ağır bir baskı altında olduğunu anlatan gazeteci Can Dündar, "Ben 12 Eylül'de de gazeteciydim ve şimdilerde gerçekten 12 Eylül sansürünü özledim" dedi ve şöyle devam etti:

“Askerle güzel bir düzen vardı aramızda. Asker telefon ediyordu ve bunları koymayın diyordu, bizde koymuyorduk. O konular yokmuş gibi davranıyorduk ve herkes işini biliyordu. Şimdi ise, siz anlarsınız neyin yazılmayacağını deniyor. Böyle olunca da bazı gazete televizyon patronları da, her şeyi onun içine koyuyor. Neyin yasak olduğunu bilemiyorsunuz. Belkide iktidarı üzmeyecek haberlerde bundan dolayı yapılamıyor. Bana bu gazetede, Başbakan'ı üzecek haber istemiyorum dendi, ama ben hangi haberlerin onu üzeceğini bilmiyorum. Her şeye üzülüyorlar, üzülünce de bizi kovuyorlar."

“Haberinizle bir kere Başbakan'ı üzmüşseniz, bu daha sonrada üzebileceğiniz anlamına geldiği için başka gazetelerde bulma imkanınız çok daralıyor“ diyen Dündar, "Her patron iktidara muhalefet etmenin hem keyfini, hem de acısını biliyor. İtaat edenler ayrıcalık görüyor, etmeyenlerinde başına olmadık işler geliyor. Dolayısıyla da bazı patronlarda aman benden uzak dursun diyor. Allah'tan böyle demeyenler var ve ilk defa burada açıklıyorum, bayram sonrası yazılarıma Cumhuriyet Gazetesi'nde devam edeceğim" diye anlattı.
Gezi olaylarını, dünü ve bugününü hazırlamaya çalıştığı ve adına 'Bu daha başlangıç' vermeyi planladığı kitabıyla anlatacağını belirten Can Dündar, "Gezi olayları bir birikimin patlaması olarak ortaya çıktı. Gerçekten canı yanmış insanların, yollara döküldüğü ve kendiliğinden gelişmiş bir sivil toplum hareketi. Hükümet bunu geç anladı" dedi.

“Gezi gençlerinin bir liderinin olmaması iktidarı oldukca zora düşürdü“ diyen Dündar, "Türkiye'de liderler ya koşu bandından düşüp ölüyordu, ya da yatakta yakalanıp bir şekilde ülkenin kaderi değişiyordu. Şimdi ilk defa bundan bağımsız bir durumumuz var, lideri olmayan bir hareketimiz var. Dolayısıyla bizi, koşu bandından da düşürmezler, yatağa da atamazlar" ifadelerine yer verdi.

Can Dündar, yoğun alkışlar altında tamamladığı sunumun ardından kitaplarını imzaladı.


TEMEL ELCİVAN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1154608115460815

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Stand Up - anarshit

  Sn. Dündar'ı hiç kimsenin eleştirme hakkı yok. Babalar gibi, Cem Yılmaz ayarında stand up bir güldürü tarzında konuşmuş. Ben de çok güldüm söylediklerine. Başbakanın ne kadar üzüldüğü benim umrumda değil şahsen. Ama halkın büyük bir kesimi tarafından kulaklarının çınlatıldığı kesin. Ama net duyamadığı için yeteri kadar üzülemiyordur ne yazık ki. :)))

  12 eylül döneminde böyle cesur konuşup yazabildiğini İSPATLA derler adama - bilmehakki

  12 eylül de de böyle cesaretle konuşup yazabilenlerimiz çoook olduğu ve dahi milleti çooook aydınlattıkları için di, NE TEKİM anayasa oylaması (garip bir şekilde) %99 larda kabul edildi....!!!! Can bey !!! soyadın bile seni yalanlıyor.... Komik olma KOMİK olurum bak git: CAN (ın) DÜN(ü)DAR dı.... bugünü BOL(kepçe)...

  Hak ettiğini istiyor demekki. - yvzygt

  Ama unutulmamalı ki 12 Eylül öyle insana sansürünü seçme hakkı vermezdi. O dönemde sualsiz asılmalar da gördük. Onlara da razı mıymış bayefendi acaba! Cumhuriyet de isabet olmuş. Sözcü de olabilirdi mesela. Baaşrılar.

  Ya Can! - celal103

  Gezimi seni popiler yapti.Hayir zaten Cumhuriyette yazan bir insansin.Bizi kendi isine geldigi gibi kullanmamalisin.Ben sizin kurdugunuz cumleden uzulmedim.Tayip Erdogan a ters dusmussun bunda ne var.Iktidar su an senin tuttugun tarafta degil uzuntun buysa osuna uzulme.Cumhuriyetinde yazacakmissin.

  AMACINI AŞAN CÜMLE. - yagareser

  Bugünkü iktidarin gerçek basına karşı tutumu malum. Ancak hiç bir uygulama 12 Eylül'ü özlemeye neden olamaz. Ya can Dündar 12 Eylül'ü hissetmemiş ya da unutmuş. Bugün ne derseniz deyin, eksik de çalışsa, az da çalışsa bir parlemento var. Hiç bir şey 12 Eylül'ü özletecek derecede kötü olamaz. 12 Eylül döneminde olsaydı Can Dündar bir gazeteden atılır ötekinde iş bulamazdı netekim! gideceği gazate kapatılmış olurdu. Bence amacını aşan bir cümle olmuş.

  ironi - demair

  Bazi okuyucular belliki ironi denen terimden bir haberler.. 12 Eylul'u ozlemek suanki durumun daha negatif bir durum oldugunu anlatmak amacli soylenmis bir cumle sadece. Onun disinda Can Dundar'in yapmis oldugu tespitler ve konuyu karikaturize edis tarzi alkisi haketmekte.

  ONGORU - Equalizer001

  Can Dündar: "Ben 12 Eylül'de de gazeteciydim ve şimdilerde gerçekten 12 Eylül sansürünü özledim. Askerle güzel bir düzen vardı aramızda. Asker telefon ediyordu ve bunları koymayın diyordu, bizde koymuyorduk. O konular yokmuş gibi davranıyorduk ve herkes işini biliyordu. Şimdi ise, siz anlarsınız neyin yazılmayacağını deniyor? demis ve neyi yazip neyi yazmiyacagini bilemediginden sikayet etmis. Bazi gazete yazarlari cocuk gibidirler; neyin yazilmasi neyin yazilmamasina bir turlu karar veremezler. Size ne yazmami istersiniz efendim (?) diye sordugunda, onlara ne yazacaklarini dikta etmeniz gerekir. Aksi takdirde, sacma-sapan yazilar yazmaya baslarlar ve bu sacmaliklarinin sonucu olarak her 3 ayda bir gazete degisitirmeye mahkum edilirler. Can Dundar, daha iki ay once Milliyet?den kovuldugunda Hukumet dusmani Bir Gun Gazetesine gidecegi haberini veriyordu. Simdi de cikmis Cumhuriyet?de yazacagim diyor. Hayirli ugurlu olsun diyelim ama Cumhuriyet Gazetesi Vakfi Hazinesinden gecinen boncuk gibi alt-alta dizilmis 60 kose yazarlari icinde kendine yer bulacagini ben ongormuyorum. ?Özel maksatla neşriyat yapan bazı gazetelerin, halkın ekseriyeti üzerinde yaptığı tesir, her memlekette olduğu gibi o gazetelerin lehinde değildir.? __ Mustafa Kemal Atatürk