Can Dündar işten çıkarıldı

Can Dündar işten çıkarıldı
Can Dündar işten çıkarıldı
Bir süredir yazıları yayınlanmayan Milliyet gazetesi yazarı Can Dündar işten çıkarıldı.

Radikal.com.tr - Milliyet gazetesi yazarı Can Dündar'ın işine gazete yönetimi tarafından son verildi.

Gerçekgündem'in haberine göre, Can Dündar'ın işten çıkarıldığına dair tebliğ saat 15.30'da kendisine yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde Dündar'ın işten çıkarıldığı iddia edilmiş, kendisi de yabancı basına verdiği bir röportajda üç haftadır yazılarını gönderdiğini ancak yayınlanmadığını açıklamıştı.

Dündar'ın Milliyet'ten ayrılışıyla ilgili kendi sitesinde yazdığı yazı şöyle:


Baskı sonuç verdi; önce Derya gitti, sonra ben, enkazı Fikret devraldı!
Geçen hafta İstanbul 'un güzelim teraslarından birinde oturduk:
Ben, Derya (Sazak), Fikret (Bila)...
Meslekte 30 yıldır aynı yolları kimi zaman yanyana, kiminde sırt sırta arşınlamış üç gazeteciydik.
Babadan servet devralmamış, meslekte hazıra konmamış, her mevkie çabayla, sabırla, gayretle tırmanmış üç meslektaştık.
Yazılı basının farklı mecralarında birbirimizi izleyerek, kollayarak, atlatarak, özenerek yetişmiştik.
12 Eylül kâbusunu Ankara 'da yaşamıştık.
Danışma Meclisi'ni parlamentoda karşılamıştık.
Kapanan partiler, devrilen liderler görmüştük; baskıya, zulme tanık olmuştuk.
12 Eylül'de sansürü delmeye çabalamış, 28 Şubat'ta cadı avı sürdüren, kelle isteyen askere direnmiştik.
Mesleğimiz dışında bir işe bulaşmadan, olmadık işler yapıp öyle büyük servete kavuşmadan, yolumuzdan çok da şaşmadan bugünlere gelmiş, nihayet onca yılın sonunda aynı gazetede buluşmuştuk.
Derya neredeyse ömrünü verdiği gazetenin başındaydı.
Fikret, Ankara kalesinin burcunda...
Ben gazetede bir köşe başında...
Geçen 9 ayda güzel işler yapmış, güzel haberler çıkarmış, güzel yazılar yazmış, güzel manşetler atmıştık.
Yanlışımız da olmuştu elbet...
Onda da birbirimizi uyarmış, tartışmıştık.
O gece, yeni bir yol ayrımındaydık.
Güzelim terasa vuran yaz rüzgârından çok daha şiddetli bir fırtına ufuktaydı.
Bu kez sivil giysili, ama eskisinin birebir taklidi, yeni bir cadı avı başlamıştı.
Bizden önce nice meslektaşımıza kıymıştı.
Sıra bizdeydi.

* * *

9 ayın bize güzel gelen, gazeteci coşkusu veren işlerinin, "İmralı zabıtları" manşetinin, Gezi direnişi haberlerinin, gazetenin muhalif çizgisinin, Hükümet'i çok rahatsız ettiğinin ipuçları geliyordu nicedir...
Biz, her gerçek gazeteci gibi, "İmralı pazarlığını deşifre eden biziz", "Gezi'de, Kahire'de olayların tam göbeğindeyiz", diye sevinirken, bunun bir bedeli olacağının da farkındaydık elbet...
Daha önce gazetecilik yapanların, her icraata kafa sallamayanların akıbeti bekliyordu bizi de...
Başbakan'ın kürsüden söylediği "Batsın böyle gazetecilik" lafı, bir temenni değil, bir direktifti.
Batırmak için seferber olan bakanların/danışmanların
telefonları, patron katını bezdirmişti.
Telefonlara kulak asmayanların, gereğini yapmayanların başına gelenler ortadaydı.
Sonunda o baskılar sonuç verdi.
Önce Derya gitti.
Sonra ben...
Enkazı Fikret devraldı.

* * *

Bugün öğleden sonra Erdoğan Demirören'den aldığım bir telefonla öğrendim, görevime son verildiğini...
Epeydir bekliyordum; sürpriz olmadı.
Konuşmanın içeriğini yazmam yakışık almaz...
Nedenini artık herkes biliyor zaten...
Ben, ilk değilim; son da olmayacağım.
Mesleğe 30 yılını vermiş gazeteciler, Derya, Fikret, ben; önemli değiliz; önemli olan şu ki; sadece işimizi değil, bir mesleği yitirmenin arifesindeyiz. Bir araya gelene dek daha çok kurban vereceğiz.
Neyse ki tarih kitapları var:
Ve orada, hiçbir haksız baskının haklı bir sesi susturmaya yetmeyeceği yazıyor.
Yeni mecralarda, yine buluşacağız, yine yazıp konuşacağız.
Ta ki özgür bir ülkeyi ve onun özgür medyasını inşa edene dek...


  http://www.radikal.com.tr/1144462114446234

  YORUMLAR
  (34 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  O'da Bir Şey mi? - Hayal Denizi03

  Derya Sazak, Fikret Bila İleri demokrasinin koşulsuz savunucu, Erdoğan ve ekibinin en öndeki destekçileriydi. Özellikle Fehmi Koru ile yapılan televizyon programlarında, Geçmişe, Cumhuriyete vurdukça keyif alıyorlardı. Hiç demokrasi görmeseler, Tayyip'in yüzündeki demokrasi maskesine kandılar denebilirdi. O kadar deneyim, bi o kadarda tecrübeye rağmen alkışladılar. Şimdi baskıdan söz etmeye ne hakları var? Bırakın adı şanlı gazeteleri, yerel gazetelerde ücretsiz düşüncesini paylaşan yazarlara bile tahammülleri yok Osmanlı hanedanı hayranlarının. Bunlardan demokrat olmaz olsa olsa kul olur Osmanlı hanedanı mensuplarına.

  İnsanların ekmeğiyle oynamak - gemerekli

  İnsanların ekmeği ile oynamak hangi dinde vardır ? Ben kendi adıma şunu söylüyorum. Bu hükümet ve yandaşlarının inandığı din her ney ise ben o dine mensup değilim olmak ta istemiyorum. Çünkü benim inandığım dinde insanların ekmeğiyle hakkıyla oynamak yoktur. Benim Allahım bana diyorki: "karşıma başkasının hakkıyla gelme de neyle gelirsen gel hallederiz bir şekilde" Ama şu yandaşlara bakıyorum, torpil desen alası, riyakarşık desen en alası, insanların emekleriyle ekmekleriyle oynamak desen en kallavisi. Yettiniz artık yettiniz. Siz değil müslüman, ateist bile olamazsınız. Çünkü sizin dininiz artık para olmuş. (Dünkü rte üniversitesi torpil haberi de cabası merak edenler baksınlar)

  Can Dündar işten çıkarıldı - ms@deniz

  Bay Başbakan Tayyip Erdoğan, sana boyun eğmeyen daha kaç gazeteci işten attıracaksın? Hani ekranlara çıkıp demokrasiden söz ediyorsun, işte senin demokrasin bu. Biz sıradan halkın bir bölümü olarak demokrasinin olmadığın, karşına çıkan boyun eğmeyen birinin başına nelerin geldiğini, daha nelerin olacağını biliyoruz. Al bu demokrasini sen kendin kullan tepe tepe...

  Yanlis ama yazacak bir suru Gazete hala var - tunc2013

  N eden radikal olmasin? Farkli degerlendirmek gerekiyor Turkiye de basin ozgurlugu yok darken sunu hatirdan cikarmamak gerekir Her gazeteci istedigi gazete de yazma hakki var mi, mesala bir gazetem olsa burada da yazan yazarlardan birinin yazilarini begenmediysem isten cikarma ozgurlugum var mi? Bunlari dusunuyorum cunku bir suru gazeteci isten cikarildi ama onlari cesitli platformlarda yazmaya devam ediyor onlarin yazma ozgurlugu sadece o gazetelerde yok ama istedigi digger yerlerde yazabilme imkani var burada bir kisitlamadan bahsedebilirmiyiz bilmiyorum. Hasan cemal mesala o da isten atildigi soyleniyor ama bangir bangir T24 de yaziyor her yazisi basbakana elestiyle baslayip bitiyor o elestirme ozgurlugunu kullaniyor, simdi hasan cemalin ozgurlugu kisitlaniyor denirse bunu anlamakta zorlaniyorum.Keske bunlar olmasa ama atan gazete yonetimini de suclamak bence dogru degil insanlarin 3 tane ozgurlugu var deniyor bunlardan biri de tesebbus ozgurlugu herhalde gazete sahibi olan isadami da o ozgurlugu kullaniyor ve cikariyor. Can Dundar su anda ozgur istedigi gibi yazabilir gidip internet sitesi kurar veya mevcut birilerinde is bulabilir ve yazabilir bunu engelleyen hicbirsey yok. SSimdi tabii nasil etik olamdigi tartisiyorsak gazete sahibinin bu davranisini, gazetecilerinde etigini tartismak gerekiyor. Eline kalem verilirp de birer asker nidasiyla cepheye surulup heryere saldiran kisilerin gazeteci etigi varmidir. Yalan yanlis bilgilerle kamuoyunu manipule eden gazetecilere ne demeli? Suna derinden inaniyorum bu ulkede oyle yazarlar var ki babadan gorevi devralmis veya gecmiste bir sekilde torpille kose kapmis gunumuz de sozum ona'' iyi yazar'' diye gecine dinazorlar. Madem deniliyor ki ''geziden sonar hicbir sey eskisi olmayacak'' bu degisimi medyada gorunce orada da artik hicbirsey eskisi gibi olmamasi icin yapilanlara neden kiziyoruz.???

  COMPUTER CAGINA AYAK UYDURMAYAN GAZETELERIMIZ - Equalizer001

  Can Dündar: ?Baskı sonuç verdi; önce Derya gitti, sonra ben, enkazı Fikret devraldı!? demis. Can Dundarin ne demek istedigini tam olarak anlayamadim. Milliyet Gazetesi Derya Sazak ve Can Dundar gittikten sonra mi bir enkaza donustu (?) yoksa, yenilikleri takip edemedigi, modern okuyucunun gazeteyi nasil okuduklari ve en cok nelere dikket ettiklerini hesaplayamadiklarindan dolayi Gazete bir enkaza donustu. Hangi sebepten olursa olsun, ortada yeniden formatlanmasi gereken Hukumet Dusmani bir gazete ve kaldirilmasi gerken bir enkaz var. Ote yandan; eskiden okuyucu yazilanlari okur ve okudugunun dogru olduguna inanirdi. Computer Cagi okuyucusu, once haberleri ve yazilanlari cabucak okur. Ilginc buldugu yazilara yorum yapar ve fazla oyalanmadan, diger bir gazeteye yonelir. Radikal Gazetesinin basarisinin ardinda, okuyucusunun Face Book?a girme zorunlugu olmadan haberlere yorum yapabilmesi ve yorumlarinin gazetede arsivlenmesidir. Dolayisiyle; Milliyet, Hurriyet, Vatan, HaberTurk, Aksam gibi cagdisi kalmis gazetelerin Radikalden ogrenecekleri cok seyler var.

  Once ece gitti. sonra banu,ardindan nuray,peslerinden hasan cemal ve yildirim turker - cheguvara

  ve bunlar giderken cogu yazar arkadaslari tarafindan yalniz birakildilar.Can dundar. isinden olan diger meslektaslarina yeterince sahip cikti.Fikret bila ile ilgili dusuncesine katilmiyorum yazisinin bir yerinde soyle diyor can dundar '' baskıya, zulme tanık olmuştuk. 12 Eylül'de sansürü delmeye çabalamış, 28 Şubat'ta cadı avı sürdüren, kelle isteyen askere direnmiştik...Fikret bila'yi askere direnirken dusunemiyorum. nedense icim hic isinmadi bu adama

  Dünyanin en büyük ceezaevi Türkiye - Roza lüxemburg

  Bu güzel yazi icin ´teskkürler. Ama neden herkes sessizce celladini bekliyor? Bu sessizlik neden? Neden bütün basin emekcileri bir araya gelmiyor? Bu kiyim nereye Kadar? Dünyanin en büyük cezaevi Türkiyeyi insa edene Kadar durmak yok mu?