Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar: Direneceğiz, kazanacağız!

Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar: Direneceğiz, kazanacağız!
Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar: Direneceğiz, kazanacağız!
Can Dündar'ın tutuklanmasının ardından konuşan eşi Dilek Dündar, olayı basına yapılmış bir darbe olarak niteledi. CHP milletvekilleri, Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Barış Yarkadaş, Eren Erdem ve Enis Berberoğlu da yaptıkları açıklamalarla karara tepki gösterdi.

RADİKAL - Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, yürütülen MİT TIR’ları soruşturması kapsamında tutuklandı. Dündar ve Gül cezaevine gönderilirken CHP’li bazı milletvekilleri ile Dündar ve Gül’ün yakınları da karara tepki gösterdi. Adliye çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar, “Direneceğiz ve kazanacağız diyorum ben. Basına yapılmış bir darbe. Zaten sürekli darbe yapıyorlar bize. Ama çok güçlü durduk diyorum. Herkesin güçlü durmasını istiyorum.” diye konuştu. Dilek Dündar, içeri almadıkları için mahkemenin tutuklama gerekçesini duymadığını söyledi. Bu arada dün Dündar çiftinin 28. evlilik yıldönümleri olduğu öğrenildi...

Can Dündar: Halkın bilgi alma hakkını savunuyoruz

Can Dündar ve Erdem Gül kendilerini nasıl savundu?

‘SARAY’IN TALİMATI’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da kararın hukuki olmadığını söyledi. Tanrıkulu, halkın haber alma özgürlüğünün Saray’ın talimatıyla yargıya infaz ettirildiğini belirtti. Kararın Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açısından bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Tanrıkulu, kararın mutlaka uluslararası ceza mahkemesine taşınacağını ifade etti. Tanrıkulu, katalog suçlarda olmamasına rağmen bazı isnatların katalog suçlar gerekçe gösterilerek tutuklama nedeni yapıldığını belirtti. Olayı 'gündem mühendisliği' olarak niteleyen Tanrıkulu, Türkiye’de medya ve basın özgürlüğünün galip geleceğini ifade etti.

HDP'den Dündar ve Gül'ün tutuklanmasına tepki

İstanbul Barosu'ndan Dündar ve Gül'ün tutuklanmasına tepki

‘YARGILANAN HALKIN HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu da yargılananın halkın haber alma özgürlüğü olduğunu vurguladı. “Bu arkadaşlarımızın gazetecilikten başka hiçbir suçu yoktur” diyen Berberoğlu, iki gazetecinin uydurma bir örgüte yamanmak istendiğini belirtti. Berberoğlu, tutuklamaların gazeteci ve okuyucuların gözünü korkutmak için yapıldığını söyleyerek, “Eğer siz bu yalanlardan yılarsanız, bu toplum gerçekleri duymazsa böyle tutuklamalar şu arkamızdaki saray taklidi, adaletten başka her şeyi sembolize eden bu beton yığınında bu tür ahlak cinayetleri daha çok işlenir” şeklinde konuştu.

‘HİÇBİR DEVLET SIRRINI İFŞA ETMEDİ’

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem de Can Dündar’ın tutuklanmasına sebep olan olayın MİT TIR’ları ile ilgili soruşturma olduğunu hatırlattı. MİT TIR’larının IŞİD’e silah ve mühimmat taşıdığının tescillendiğini ifade eden Erdem, “Bu silahların IŞİD'e taşınması suç iken bunu haber yapan gazetecilerin suçlanması ve tutuklanması bir garabettir” diye konuştu. Eren Erdem "esas tutuklanması gerekenlerin Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarını MİT TIR’ları ile terör örgütüne taşıyanlar olduğunu" dile getirdi. Can Dündar’ın hiçbir devlet sırrını ifşa etmediğini belirten Erdem, aksine herkes tarafından bilinen bir şeyi manşete taşıdığını kaydetti. Erdem, Can Dündar’ın yaptığının gazetecilik olduğunun altını çizdi.