'Can Dündar'ın oğlu olduğum için mi atıldım, Gezi yüzünden mi?'

'Can Dündar'ın oğlu olduğum için mi atıldım, Gezi yüzünden mi?'
'Can Dündar'ın oğlu olduğum için mi atıldım, Gezi yüzünden mi?'
Ege Dündar Milliyet'ten atılmasını değerlendirdi: "Gezi döneminde yazdığım yazıların etkisi oldu mu, yoksa sadece babamın oğlu olduğum için mi tam kestiremiyorum..."

Radikal.com.tr - Milliyet gazetesinden kovulan gazeteci Can Dündar’ın oğlu Ege Dündar, para almadan çalıştığı Milliyet gazetesinden “tasarruf” gerekçesiyle çıkarıldığını söyledi.
Hürriyet gazetesinden Ayşe Arman’a konuşan Ege Dündar, Milliyet gazetesindeki 4 aylık serüvenini anlattı.
Dündar, Arman’ın “18 yaşında sen de bu kıyımdan nasibini aldın. “Ben neymişim be abi!” diyor musun?” sorusuna “Haşa! ‘ Medya , sen neymişsin be abi!’ diyorum. 4 ay köşe yazmış biri olarak, tabii ki ‘Ben neymişim be abi!’ diyemem. Benim durumumdan çok, medyada olup bitenin önemsenmesi gerekiyor” diye cevap verdi.

İşten çıkarılma sürecini de anlatan Dündar, “Gezi döneminde yazdığım yazıların etkisi oldu mu, yoksa sadece babamın oğlu olduğum için mi tam kestiremiyorum. Bence ikisi de. Ama daha çok Can Dündar’ın oğlu olmam galiba!” ifadelerini kullandı. İşten çıkarıldığını Ekler Yayın Koordinatörü Aslı Çakır’ın ilettiğini söyleyen Ege Dündar şunları söyledi:

“Ekler Yayın Koordinatörüm Aslı Çakır aradı. Çok yakın çalıştığımız biriydi, bana da çok yardımcı oldu bu süreçte. Öncelikle telif alan herkesin gönderileceğini ve bir tasarrufa gidileceğini söyledi.”

Arman’ın “Sen telif alıyor muydun?” sorusuna Dündar şöyle cevap verdi:

“Hayır! 4 ay boyunca tek kuruş almadım. Gerekçe, gerçekten tasarruf olsa, para almayan birini göndermek mantıklı değil. Aslı Çakır para almadığımı söylemiş. Demişler ki: ‘Yok, birçok kişiyi göndereceğiz.’ Aslı Çakır bunun üzerine sormuş, ‘Babasıyla mı ilgili?’ diye. Onlar da demişler ki: ‘Yok biz bugüne kadar bilmiyorduk babasının kim olduğunu…’


  http://www.radikal.com.tr/114655711465575

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yeter artik - Ayse Sule

  Bu insanlarin, baslarina gelen her musibete gezi kilifi uydurmalarindan resmen fenalik geldi. Ise alinirken neden ben diye sormusmuydun ki simdi neden ben diye soruyorsun genc adam? Hadi sordun diyelim, hic olmazsa "babamin oglu oldugum icin mi atildim yoksa gezi yuzunden mi' demeseydin be evladim. Cunku o zaman birileri de sana, "hangi sebepten ise alindiysan ayni sebepten atilmissin iste" diyiverir. Bak ben didim bile.

  padişahlık gibi - doremi

  Her yıl üniversitelerden yüzlerce yetenekli, gazeteciliğe hevesli, bu işin eğitimini almış, sıralarda dirsek çürütmüş, gazeteci adayı, köşe yazarı adayı genç kız ve erkek mezun olur. Kaçı Milliyet, Hürriyet vs. gazetelerde stajyer olarak iş bulur? Stajyer olarak çalışan bir tanıdığım vardı para bile vermezlerdi kızcağız bütün gün haber peşinde koşturur,yarı aç yarı tok hatta yeni doğmuş bebeği vardı. İstanbul Üniversitesi basın yayın mezunuydu. Değil köşe yazarı olmak mezunlar iş bulamıyor ama padişahlık gibi babadan-oğula, anadan-kıza köşe yazarlığı geçiyor ülkemizde. Yalan mı? İspatı ortada:Can Dündar'ın oğlu diye köşe yazarı yapılmış. Olmasa simit satardı diğer gazetecilik mezunları gibi. Zülfü Livaneli'nın kızı Aylin Livaneli şarkıcılıkta dikiş tutturamayınca köşe yazarı yaptılar! Oh ne ala! Diğer mezunların hakkını yiyorlar,kul hakkı kul hakkı derler bir de. Güzin abla da rahmetli olunca kızı köşeyi devraldı.Anadan kıza, babadan kıza, babadan oğula köşe yazarlığı!Demek ki neymiş? Sosyal demokrat ol, bilmem ne ol, solcu ol, sağcı ol, iş kızına,oğluna gelince torpilini kullan. Bu ülke asla adam olmaz bu yüzden.

  Hangi sebeple olursa olsun; - ozerdek

  Milliyet'ten atılmak (hatta herhangi bir gazeteden atılmak) günümüzde bir övünç kaynağıdır.

  Az ve ozle dogru yolda ve de ayakta kalma geregi - Anidya

  Umarim Milliyet gazetesi, uzun ve guvenilir gecmisini bu devrede olanlardan korunma babinda, -biraz korku duvarindan etkilenmis olsa bile- boyle bir tedbir almistir diye dusunuyorum. Belki de son zamanlardaki degisiklikler sirasinda stajerlere, onlari barindiracak yerleri ve detekleyecek imkanlari kalmamistir. Gazeteyi, gunun gidisati nedeniyle ileriye saglam ve durust bir bicimde tasiyacak az ve oz gercek profesyonellerle tasimayi secmis olabilir. Milliyet gibi ozu saglam bir gazete kucuk hesaplar yapmaz. Ege Ugur'a da bu durumu -nedenini kendi disndaki olaylarla degerlendirmek yerine- kendnde de arayip pozitiv yonde degerlendirmesini ve sectigi meslekte en iyi bir sekilde deneyimler kazanarak yol almasi ve gelismesini dilerim. Gelecek, bu genc yazarlarin olgunlasmasiyla adim adim dosenecek ve onlar toplumu ozgurluge ve mutluluga tasiyacak araclar olacaklardir. Ulkemiz bunu hakediyor ve bu yonde basarili hamleler de eksik degil. Korku ve kuskulara gerek yok...

  dedenin oğlu ve torunu - CHENELL

  Yazını okumadım hiç, ama babanın çok yazısını okudum. Ben de sana bir soru sorayım; Deden MİT te görevli bürokrat olmasa baban yazar olabilir miydi? Sen babanın oğlu olmasan Milliyet te telifsiz yazar olabilir miydin? Öyleyse boşver, git bloggerlerin yadıklarını oku ne cevherler var bak.