Can kurtarmak için canlarını veriyorlar

Gecenin karanlığında nerede bir alev çıksa, trafik kazası olsa, damda kedi sıkışsa karşınızda onları görürsünüz.

Gecenin karanlığında nerede bir alev çıksa, trafik kazası olsa, damda kedi sıkışsa karşınızda onları görürsünüz. Can kurtarmak için alevlere dalar, kendi canlarını riske atarlar. Ama bir de geç kalırlarsa vatandaşın saldırısına uğrarlar.
Gece çalışmanın artıları olsa da, gündelik hayatta sıkıntı yaratıyor. Beyoğlu İtfaiyesi'nde ekip amiri olan sekiz yıllık itfaiyeci Seçkin Ekici'ye göre, gece çalışmanın avantajı trafik: "Gece trafik yok, olay yerine çabuk ulaşıyoruz. Ama bu sefer de rastgele park edilmiş araçlar var. Zaten sokaklar dar geçemiyoruz. Sonra da 'İtfaiye geç kaldı' deniyor."
'Çocuk hastalansa elin kolun bağlı'
Beyoğlu İtfaiyesi'nde ekip amirliği yapan Aslan Sekmen de gece çalışmanın stresli olduğunu ve sosyal hayatla ilgili sorunlar çıktığını anlatıyor. Gönül koymadan itfaiyeci olunamayacağını belirten Sekmen, "Aileler çekirdek aile. Yani siz evde yokken eşinizin, çocuğunuzun yanında kimse olmuyor. Gece çocuk hastalansa elin kolun bağlı kalıyorsun. Eşiniz çalışıyorsa gündüz evde yalnız kalıyorsunuz. Avantajı gündüz özel işlerinizi halledebiliyorsunuz" diyor.