Can Yücel tabelası kayıp

Eski Datça'da şair Can Yücel'in adının verildiği sokağa tabela dayanmıyor.
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Eski Datça'da şair Can Yücel'in adının verildiği sokağa tabela dayanmıyor. Sokağın tabelası, altı yılda sekiz kez yok oldu. Ama sokakta sırra kadem basan sadece tabelalar değil... Can Yücel'in eşi Güler Yücel, Can Evi'ni gezmeye gelenlerin bahçedeki çakıl taşlarını bile götürdüğünü söylüyor.
'Vasiyet' şiirinde 'Mekânım Datça olsun' diyen Can Yücel, 12 Ağustos 1999'da yaşamını yitirdi ve burada toprağa verildi. Yücel'in Eski Datça'daki evi, o günden bu yana ziyaretçi akınına uğruyor. Güler Yücel, "İşin ilginç yanı sokak tabelası çalınıyor ama sokak bir-iki gün tabelasız kalınca bu kez bir başka 'Can'sever yeni tabela yaptırıp getiriyor. Can Evi'ne günde 200 civarında hayranı geliyor. Gezmek bir yana Can'dan hatıra bir şeyler götürmek istiyorlar. Örneğin limon ve portakal, bahçedeki çakıl taşları devamlı gidenler arasında. Ayrıca toprak götüren, bahçede bulduğu çöp varili de dahil, ne bulursa alıp gidenler var" diye konuştu.
Güler Yücel, ziyaretçilerden ilginç öneriler geldiğini belirtti: "Bir kişi büyük bir mermer üzerine Can'ın şiirini yazdırıp sokağın bir köşesine koymak istediğini söyledi. Bir başkası tahta üzerine yazıp sokağa asmak istemişti. Sokağı bir şiir sokağı haline getirebiliriz. Örneğin Diyarbakır'da Cahit Sıtkı Tarancı'nın evi var. Ama içinde iki tane kalemden başka hiçbir şeyi yok. Tevfik Fikret'in Aşiyan'daki evini Hasan Ali Yücel yaptırmış. Bir de Can'ın evi var. Bu evde Can ile ilgili her şey var. Yani Can'ın giysisinden kullandığı kül tablasına kadar her şeyi. İnsanlar evi gezerek bunları görüyor. İsterim ki bizim Can Yücel Sokağı'na girenler eve gelene kadar başta Can olmak üzere tanınmış birçok şairin şiirlerini sokaktaki taşlar üzerinde okusun. Bu harika bir şey olur."
Datça Belediye Başkanı Erol Karakullukçu da, Güler Yücel'in şiir sokağı oluşturma önerisine sıcak baktıklarını belirterek, "İstek gelirse tabii ki değerlendiririz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7674677674670

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.