Can Yücel'in eşi derdini şiire döktü

Can Yücel'in eşi derdini şiire döktü
Can Yücel'in eşi derdini şiire döktü
Can Yücel'in anıt mezarına yapılan saldırıda, sanıkların beraat etmesi üzerine eşi Güler Yücel, 'Can Taşı' adını verdiği bir şiir yazdı.

DATÇA - Şair Can Yücel'in, Muğla'nın Datça İlçesi'ndeki anıt mezarına yapılan saldırıda, sanıkların beraat etmesi eşi Güler Yücel'i üzdü. Yargı kararlarına saygılı olduklarını belirtip, adaletten, gerçeklerin ortaya çıkarılmasını isteyen Yücel, yaşadıklarını 'Can Taşı' adını verdiği şiirine döktü.
Mezarlığa yapılan saldırının bir insanlık suçu olduğunu ifade eden Güler Yücel, "Kanun diyorlar ama bence bu insanlık yasasına yakışmayan bir olaydır. Bunu yapan kimse insan olamaz. Sadece saygın bir insanın değil, hiç kimsenin mezarına böyle bir saldırı yapılmamalıdır" dedi.
Eşi Can Yücel'in mezarını yapan heykeltıraş Mehmet Aksoy'un anıta 'Can Taşı' adını verdiğini hatırlatan Yücel, "Çok güzel bir eser ortaya çıkmıştı. Buna dayanamadılar, geldiler ve kırdılar. Mezarlıkta içki içilmesi bir bahane. Bu saldırıyı tek kişinin yaptığına inanmıyorum. Bu bir örgüt, bu bir zihniyet meselesidir. Taş yıkılır, parçalanır, yok edilir ama şiirler hiçbir zaman yok edilemez" diye konuştu. 

Saldırının düşünceleri ve şiirleri daha fazla yücelteceğini söyleyen Güler Yücel, "Şiir öyle bir malzemedir ki o şiir, balyozla kırılamaz, parçalanamaz; insan aklı ve dili ile çoğalır. Saldırı, Can'ı yok etmiyor, aksine Can'la çoğaltıyor. Ben Nazım'ın mezarının da Türkiye'ye gelmesini istemiyorum. Kim bilir nasıl parçalanır?" dedi.
Adaletten gerçeklerin ortaya çıkarılmasını beklediklerini vurgulayan Yücel, şunları söyledi: "Bunu yapanlara Can'ın kitaplarını vermek isterdim. Okusunlar, nasıl bir adamın mezarını yıktıklarını öğrensinler. Ben ödül ve cezadan yana değilim. Ne ödül vermeyi ne de ceza vermeyi isterim. İnsan kendi içinde hisseder bu cezayı. Eminim ki bu işi yapanların kim olduklarını bilmiyorum ama cezayı kendi içlerinde hissedeceklerdir." Yücel, ayrıca yaşananları 'Can Taşı' adını verdiği şiirine döktü. 

DELİL YETERSİZLİĞİNDEN BERAAT 
Datça Asliye Ceza Mahkemesi, Can Yücel'in Şehir Mezarlığı'ndaki anıt mezarına 19 Ağustos 2011 yılında yapılan saldırıyla ilgili olarak 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan 72 yaşındaki T.K. ile 22 yaşındaki yeğeni Ş.K.'nın, delil yetersizliğinden beraatlerine karar vermişti. (Mehmet ÇİL/DHA)


Can Yücel´in mezarına saldırı davasında beraatCAN TAŞI 

Can Taşı balyozla parçalanabilir
yok edilebilir, ama
şiir öyle bir taştır ki
ne balyozla yıkılır,
ne yok edilir
ne de balyozla parçalanır
şiir
kalplere mıhlanır
toprakta çoğalır
göklerde yükselir
senin gibi Can 


  http://www.radikal.com.tr/114051911405192

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  korkaklık - ahmet mustafa

  özgür düşüncenin ve demokratın mezartaşından korkan gericiler,cahiller,mezarlıktan geçerken tüm ölülere fatiha okunmasını sizlere öğretmedilermi.bu nasıl müslümanlıktır.

  delil yetersizliği sizin marifetiniz. o koltuklardan kalkıp - demlicay2011

  biraz zahmet etseniz onlarca bulursunuz. kınıyorum. mezara saldıracak kadar acizleştirniz. avrupanın malları olmasa sizde bir hiçsiniz. masanızdaki leptop arabanız duvardaki klima onları avrupanın felsefesine bilimin teknolojisine demokrasisine borçlusunuz. bunları düşünemeyecek kaar basitsiniz aslında. yüzyılların emeğini para verip alıp kullanıyorsunuz bu durumda ne denir hazırcılara. ben söylemek istemiyorum. yazık ki ne yazık.