Can Yücel´in mezarına saldırı davasında beraat

Can Yücel´in mezarına saldırı davasında beraat
Can Yücel´in mezarına saldırı davasında beraat
Şair Can Yücel'in Muğla'nın Datça İlçesi'ndeki anıt mezarını balyozla parçaladıkları iddiasıyla 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan amca ve yeğen beraat etti.

DATÇA - Türk Edebiyatının usta ismi Can Yücel'in Datça Belediye Mezarlığı'ndaki anıt mezarı 19 Ağustos 2011 tarihinde, balyozla parçalanmasının ardından polis, Ş.K.'yı gözaltına aldı.

Ş.K., ifadesinde, olay günü babası İdris Keleş ve kuzeni Erdi Temel'in mezarları yanındaki Can Yücel'in anıt mezarında içki içilmesini sinirlenip, bu nedenle kırmaya gittiğini belirtip, uzaktan amcasını T.K.'yı mezarı kırarken gördüğünü söyledi. Bunun üzerine T.K. da gözaltına alındı.

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan amca-yeğen hakkında 'İbadethanelere ve Mezarlıklara Zarar Verme' suçundan dava açıldı. Serbest bırakılması ardından askere giden Ş.K., talimatla alınan ifadesinde, polisteki ifadesini baskı altında verdiğini ileri sürdü.

Datça Asliye Ceza Mahkemesi'nde, bugün görülen karar duruşmasına tutuksuz sanıklar T.K. ve Ş.K. katılmazken, savunma ve müdahil avukatları son beyanlarında bulundu. Sanık T.K.'nin avukatı Çetin Sargın, Can Yücel'in mezarına yapılan saldırı olayı ardından polisin dosyayı kapatmak üzere kötü bir senaryo yazarak müvekkilinden suçlu yaratma yoluna gittiğini ileri sürdü. Avukat Sargın, şöyle dedi:

"Telefon kayıtları ve keşif sonuçlarından mezarlığın yoldan görülmediği anlaşılmaktadır. Sanık Ş.K., olaydan bir hafta sonra baskı altında suçu amcasının işlediğini söylemiştir. Daha sonra mahkemedeki özgür iradesi ile verdiği ifadesinde amcasına iftira attığını beyan etmiştir. Mahkemelerde, ' Atatürk 'ü ben öldürdüm' şeklinde baskı altında ifade veren kişilere de rastlanılmıştır. Müvekkilimin beraatını talep ediyordum."

Müdahil avukatı Cihat Uzar ise, sanıklardan Ş.K.'nin baskı altında ifade verdiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını öne sürerken, "Sanık, özgür iradesi ile ifade vermiştir. Olay birden fazla kişi tarafından gerçekleştirilmiştir. Datça'ya bir haftalığına gelen 'Muhammet' isimli bir kişinin, ifadesinde mezarı kırmak için gittiğini söyleyen sanık Ş.K.'ye aracını vermesi, hayatın doğal akışına aykırıdır. Kanaatimizce, araçtan mezarlığın görülmemesi çok önemli değildir. Olayı birden fazla kişinin gerçekleştirdiği gözönüne alındığında, 'Muhammet' isimli kişinin bile aynı araçta olduğunu düşünüyoruz. Sanıkların cezalandırılmalarını talep ediyoruz" dedi.

Avukatların savunmalarının ardından mahkeme, mahkemedeki ifadelerinde suçlamaları kabul etmeyen sanıklar Ş.K. ve amcası T.K.'nin kanıt yetersizliğinden beraatine karar verdi. Duruşma çıkışında müdahil avukatı Cihat Uzar, temyize gideceklerini belirterek, kararın temyizden dönmesini umut ettiklerini söyledi.

DHA - Mehmet ÇİL


  http://www.radikal.com.tr/114024611402469

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Böyle davranmaya devam edin - Kayzer1420

  Siz böyle adaletsiz kararlar verdikçe Türkiye adım adım Arap ülkelerine dönecek,ondan sonra gün gelecek 'kendi halkı diktatörlere karşıdır' denecek vede ülkede isyan başlayacak. Ki bu şekilde bir öngörü doğrudur bence.işlerine geldiği gibi adalet dağıtan ülkelerin sonu her zaman uzaktan bayrak sallar

  olmuyor - candedemoglu

  can babanın yerine ben küfür edeyim diyecem ama onun kadar güzel küfür edemem diye vazgeçtim.

  polis üçkağıtçılığı - dersimi

  Olayı birilerinin üstüne yıkıp çözdüğün izlenimi vermek için dolap çevirirsen mahkeme serbest bırakır tabi.

  ... - Radigal

  Bu ülke de cinayetler, tecavüzler bile cezasız kalıyor bu kalmış çok mu...

  yani ? - orkam_esas

  Mahkeme polisin sanıklara kötü muamele yaptığına mı karar vermiş ? ikinci bir riziko da birileri de kalkıp Menderesin, Özalın anıt kabirlerine saldırırsa serbest mi kalacak, bunu bahane bilen bir yobaz da Atatürkün mozalesini kırarsa o da mı serbest kalacak. Beyler bunları bir serbest bıraktınız mı azarlar da azarlar.

  Yargı - Sinan E

  Bu yargı nekadar kokarsa okadar iyi. Can Yüceli saygıyla anıyorum

  Akp mahkemeleri iş başında - Sinan E

  Can Yücel AKP yanlısı değildi. Bu nedenle Can Yücel'in mezarına ınsanlık dışı davranıp balyozla parçalamak suç sayılmaz.