Çanakkale anmasına muhalefet partileri çağrılmadı

Çanakkale anmasına muhalefet partileri çağrılmadı
Çanakkale anmasına muhalefet partileri çağrılmadı
Çanakkale Savaşları'nın yıldönümü törenleri için tüm dünya liderleri davet edilirken, Türkiye'deki muhalefet partilerine ise katılım için davette bulunulmadığı ortaya çıktı.

RADİKAL - Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümünü anma törenilerine, tüm dünya liderleri davet edildi. Ancak onlarca yabancı devlet başkanı ve başbakanın hazır bulunduğu törenlere, Türkiye’deki muhalefet partilerinin davet edilmedikleri ortaya çıktı.

Hürriyet’ten Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, ana muhalefete davet gelmesine “protesto ediyorum” diyerek tepki gösterdi. Tekin, şöyle konuştu; “ AKP dirilerimize yaptığı zulümden sonra ölümlerimize de zulüm yapıyor. O törende, kupon arsacılar bile var, Türkiye Cumhuriyet’nin ana muhalefeti, Atatürk’ün partisinin temsilcileri davetli değil. Şiddetle protesto ediyorum.”

MHP: KENDİLERİ ÇALIP, KENDİLERİ OYNUYOR

MHP Grup Başkan Vekili Yusuf Halaçoğlu, Çanakkale’nin 100. yıldönümü anma törenleri için MHP’ye de davet gelmediğini açıkladı. “Ne bana, ne de diğer grup başkanvekili arkadaşa herhangi bir davetiye gelmedi” diyen Halaçoğlu, şöyle konuştu: “Kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Oyun oynuyorlar orada. Bir reklam yapıyorlar, reklamın içerisine Cumhurbaşkanı’nı koyuyorlar. Böylece, bu reklamla ancak birilerinin reklamını yapar biçimde tanıtıma gidiyorlar. Zaten o reklamı gördükten sonra, bunların muhalefeti de bu törenlere davet etmeleri mümkün değildi.”

Halaçoğlu, Çanakkale Savaşı anmalarının 24 Nisan’da yapılmasının, “siyaseten 1915 Ermeni olaylarına denk getirme” amacı taşıyabileceğine de vurgu yaptı.

HDP’YE DE DAVET YOK

HDP Genel Merkezi de Çanakkale anmalarına katılmak için kendilerine herhangi bir davet gelmediğini açıkladı.

ORGANİZASYONU ÜÇ BAKANLIK YAPTI

Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü törenleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın talimatı ile, üç bakanlık tarafından organize edildi. Çanakkale’nin 100. yıldönümü anması için açılan resmi site, www.canakkale2015.gov.tr de , organizasyon konusundaki bilgi şöyle veriliyor; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile gerçekleştirilecek törenlere, bugüne kadar savaşa asker gönderen ülkelerin devlet ve hükümet başkanları davet edilecek. Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı talimat üzerine çalışmalara başladı”